Afrika Afrika  
Dnešní datum: 10. 12. 2018  
Politika a Společnost

* Život ve starověkém Egyptě III.

Vydáno dne 25. 12. 2015 (3286 přečtení)

zemědělstvíBěžný člověk neměl volného času příliš mnoho. Jeho život se převážně točil okolo obstarávání živobytí pro rodinu a samozřejmě okolo rodiny. Velkolepé večírky, pořádané bohatými pro bohaté zahrnovaly obrovské hostiny s vínem, pivem a mnoha druhy jídla, které byly doprovázené představením akrobatů, hudebníků, zpěváků a tanečníků. Pořádal -li večírek, či oslavu panovník, náklady na zábavu i občerstvení hradil on. Stejně tomu bylo i při náboženských obřadech, významných událostech a svátcích.

Obydlí a domov

Domy si vyráběli z uschlého bláta, protože dřevo bylo vzácné. Dům bohatých byl rozdělen do tří částí – část pro přijímání hostů a recepce, hala a soukromé části. Dveře a okna byly kryty rohožemi, aby se do domu nedostal prach a hmyz. Chránily také před horkem. Zdi zdobily dekorace z kůže či papyru, podlaha byla často dlážděná. Některé domy měly na střeše pokoj chráněný třemi zdmi, kde rodina spala v létě nebo za velkých veder.

Obyčejní lidé měli dvou až tří podlažní domy, přičemž přízemí sloužilo hlavně pro obchod nebo výrobu, druhé a třetí patro bylo čistě pro potřeby rodiny. Běžný odpad byl vyléván do řeky. Každé ráno a poté podle potřeby byly vylévány mísy na konání potřeb.

Každý dům měl vyhrazené místo pro domácí uctívání bohů a každá rodina měla svého patrona, kterému přinášeli oběti pro blaho rodiny a prosperitu a úspěch podnikání či řemesla.

Zábava a volný čas

Běžný člověk neměl volného času příliš mnoho. Jeho život se převážně točil okolo obstarávání živobytí pro rodinu a samozřejmě okolo rodiny. Volný čas měli vlastně pouze bohatí lidé a ti chudší využívali svátků a volných dnů, například při korunovaci panovníka či při jeho pohřbu.

Model pekařů, pivařů a pohostinství


Obrázek: Vyobrazení vaření piva, pečení chleba a poddaných nesoucích občerstení na královskou tabuli, Egyptologické muzeum v Berlíně.

Pro zábavu obyvatel byla v chrámech konána představení. Většinou se týkala náboženských obřadů a přibližovala běžným lidem život a osudy bohů nebo faraonů. Tato představení byla srozumitelná pro každého a byla hojně navštěvována. Pro obyčejné lidi byl jedním z nejvýznamnějších svátků svátek boha Bese. V tento den se nepracovalo na pyramidách a lidé zaplnili ulice v procesí v maskách Bese. Panovník často na tyto svátky zajišťoval jídlo a pití pro své poddané.

Mezi další volnočasové aktivity patřil lov krokodýlů, hrochů, hyen nebo lišek či různých druhů ptactva, plavání, vyjížďky na loďkách, různé sporty a závody. Jeden z takovýchto sporů je vyobrazen na stěnách hrobek. Dva týmy mužů stojí proti sobě na loďkách a snaží se shodit se navzájem do vody za pomoci dlouhých tyčí.

Velkolepé večírky, pořádané bohatými pro bohaté zahrnovaly obrovské hostiny s vínem, pivem a mnoha druhy jídla, které byly doprovázené představením akrobatů, hudebníků, zpěváků a tanečníků. Čím úspěšnější byla tato představení, tím větší uznání bylo projevováno hostiteli a jeho večírky se staly vyhledávanými, což mu umožňovalo navazovat důležité známosti a případně i postupovat na společenském žebříčku.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Barča Zikánová | Počet komentářů: 28 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Pyramidy Meroe (Bagrawiyah)
Pyramids of Meroe (Bagrawiyah)
zobrazení: 2390
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Ponuka pôžičky:
  "Hľadáte dnes legitímnu pôžičku? Boli ste odmietnuté bankami kvôli zlej úverovej histórii? strach nič . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Začnite svoj život:
  "Niekedy v živote, do akej miery môže niekto ísť do života, závisí od našej ponuky s minulosťou, náde . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC