Afrika Afrika  
Dnešní datum: 21. 04. 2018  
Fauna

* Kobra núbijská (Naja nubiae)

Vydáno dne 25. 11. 2013 (6161 přečtení)

je poměrně malým druhem kobry vyskytujícím se především v oblasti tzv. Núbie. Jedním z obranných strategií je plivání jedu do očí útočníka i na vzdálenost větší než jeden metr.mapka kobra núbijská Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Elapidae (korálovcovití)
Podčeleď: Elapinae (korálovci)
Rod: Naja (kobra)
Druh: Naja nubiae (kobra núbijská)

Kobra núbijská je poměrně nově uznávaným druhem, který byl vyčleněn z původního poddruhu kobry červené a popsán až v roce 2003.
Tento druh kobry je poměrně široce, ale nerovnoměrně rozšířen v severní Africe, s nejvyšší denzitou v jihovýchodní části Sahary. Vyskytuje se v Egyptě, Súdánu, Čadu, Nigeru a Eritrey. Jejich výskyt v Etiopii je diskutabilní. Nejběžnější je v jižním Egyptě a severním Súdánu, v oblasti bývalé Núbie – odtud i pojmenování druhu - kobra núbijská. Poměrně izolovaná populace se vyskytuje v horské oblasti vulkanického masivu Jebel Marra, kde se s ní lze setkat až v nadmořské výšce okolo 1 800 až 2 000m. Prosperují jak v aridních a semiaridních oblastech, tak i v savanách a ve vlhkých oblastech poblíž řek a vodních ploch. Nikdy nežije v čistě písečných pouštích.
Je to poměrně štíhlý had s pro kobry typicky zploštělou hlavou. Podobně jako ostatní kobry má roztažitelná žebra umožňující vytvoření klasické kobří kapuce. Patří k menším až středně velkým druhům dorůstajícím délky okolo 150cm, nejčastěji se však vyskytuje do délky do 80cm.
Zbarvení tohoto druhu je hnědošedé, okraje šupin jsou černé. Někdy mohou mít olivový nádech. Za hlavou mají více či méně viditelné dva černé pruhy. Abdominální partie jsou žlutohnědé barvy. Spodní část hlavy a krku je bílá. Na krku pak vyniká černý pruh – první, hned za hlavou nepřechází ve spodní část, zatímco druhý pruh, který je dále od hlavy tvoří černý prstenec a hrudi se rozšiřuje. Mezi pruhy se u některých jedinců vyskytují po stranách dvě skvrny a pod očima černé slzy. Pruhy vytvářejí tvar obraceného „V“. Černé pruhování věkem bledne. Tato kobra bývá často zaměňována s kobrou červenou (Naja pallida), kam byla původně řazena, jako jeden z poddruhů, která však postrádá tmavý prstencový pruh a černé tečky po stranách.kobra núbijská2 kobra núbijská
Kobra núbijská

Obrázky: Kobra núbijská - Naja nubiae, prostřední snímek ze ZOO ve Dvorci u Borovan.

Aktivita tohoto druhu je převážně noční, přes den se skrývá v úkrytu, což může být nora po nějakém savci, nebo skalní průrva či dutina stromu. Při vyrušení zaujímá bojové postavení typické pro kobru. Dalším obraným prvkem je plivání jedu po útočníkovy a v případě že neustoupí, uštknutí. Při plivání míří na oči. Jed působí bolestivě, může poškodit rohovku a následně i slepotu. Pro člověka představuje jed kobry nebezpečí jen při uštknutí, či zasáhnutí vystříklým jedem očí, úst nebo poraněné pokožky. Pokud se jed této „plivající kobry“ z očí co nejrychleji vymyje, nedojde k poškození očí. Je dobrým plavcem. Loví hlavně obojživelníky, hlodavce, malé savce, ptáky a jiné hady a plazy.
Klade kolem 5-15 vajec. O době inkubace a hnízdění toho není zatím moc známo, ale předpokládá se shodnost s kobrou červenou.
Dle IUCN je tento druh v Egyptě považován za běžný, ale na většině území výskytu za zranitelný až blízko ohrožení. Kromě ztráty původní lokality nejsou známy jiné druhy ohrožení stavů této kobry.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: B.V. & V.Z.

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Opevněná vesnice v Sahelu - Burkina Faso
Fortified village in Sahel - Burkina Faso
zobrazení: 2671
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Mám obchodní půjčku ve výši 5.000.000 EUR z Sen Peter Krajčovič.:
  "Ahoj všichni, Jmenuji se Marcela Klempárová (marcelaklem04@gmail.com). Stále hledáte půjčku pro vaše . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Potřebuješ půjčku ??:
  "ahoj všichni jmenuji se José a já jsem z češtiny, chci rychle využít tuto příležitost, abych řekl ko . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostávám půjčku ve výši 3 000 000 Kč od senátora Petra Krajčoviče.:
  "Dobrí prátelé. Potrebujete ješte pujcku? Jmenuji se Daniela a chci, abyste vedeli, že Senátor Peter . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Potrebujete urgentne hotovosť:
  "Moje meno je pani Patricia Kingsman sme nová legit lend veritelia z roku 2018 a radi pomôžeme akémuk . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC