Afrika Afrika  
Dnešní datum: 24. 01. 2019  
Fauna

* Kočkodan červenonosý (Cercopithecus erythrotis)

Vydáno dne 22. 05. 2013 (11624 přečtení)

Pralesní kočkodan obývající pralesy od delty Nigeru po horu Kamerun a na ostrově Bioko.Mapka kočkodan červenonosý Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Primates (primáti)
Podřád: Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád: Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď: Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď: Cercopithecinae (kočkodani)
Rod: Cercopithecus (kočkodan)
Druh: Cercopithecus erythrotis (kočkodan červenonosý)

Kočkodan červenonosý obývá lesy východní Nigérie, jihozápadního Kamerunu a území Rovníkové Guiney v deštném pralese na ostrově Bioko. Největší denzitity dosahuje v národních parcích Cross River, Korup a na ostrově Bioko v N.P. Pico Basile a v rezervaci Caldera de Luba. Vyskytuje se v prostředí nížinných deštných lesů a galeriových lesů.

Tělo je šedé, dorsální partie jsou olivově zelené. Faciální část hlavy a končetiny jsou při narození světle růžové, během ontogenese tmavnou, takže končetiny jsou černé, ústa a nos zůstanou růžové, okolí očí se přebarvuje do modrošedé, dle staří jedince však může vysvítat růžové zbarvení. Na čenichu mají červenou skvrnu, odtud i české pojmenování tohoto kočkodana, štětičky na uších jsou červené, odtud zase anglické pojmenování „Red-eared guenon“, srst na ušních boltcích je šedá, licousy a okolí úst je žlutobílé, spodní část licousů je černá, takže se zde vytváří dragounský knírek, na krku je ze bílý bryndáček. Abdominální partie jsou bílé až světle šedé. Končetiny jsou tmavě šedé. Ocas je delší než tělo, pokrytý zrzavě hnědou barvou. Pohlavní dimorfismus se projevuje velikostí, kdy samci dorůstají k 4kg, samice pouze 2,5kg.

Tento druh se rozeznává ve dvou poddruzích:
 • Kočkodan červenonosý biocký (Cercopithecus erythrotis erythrotis) – endemický poddruh na ostrově Bioko, dorůstá menší velikosti než pevninský poddruh, licousy a okolí úst jsou bílé. obrázky
 • Kočkodan červenonosý kamerunský (Cercopithecus erythrotis camerunensis) – žijící v lesích Kamerunu a Nigérie, dorůstá větší velikosti, licousy a okolí úst jsou pokryté žlutou srstí. obrázek

Kočkodan červenonosý vytváří menší smíšené skupiny obou pohlaví o velikosti od 10 do 30 členů. Samci mohou vytvářet bakalářské skupiny a žijící na okraji teritoria a v případě narušení stability tlupy, kdy dochází k rozpadu a mohou využít příležitost vytvořit vlastní skupinu. Mohou vytvářet smíšené skupiny s kočkodany bělonosými (Cercopithecus nictitans), kočkodany mona (Cercopithecus mona), mangabeji rudohlavými (Cercocebus torquatus) a guerézami.

O rozmnožování a potravních návycích toho není moc známo, ale předpokládá se, že platí to samé jako u typového druhu skupiny. Období říje je určeno dostupnosti potravy. Po pěti až šesti měsících samice rodí většinou jen jedno mládě. Laktace bývá průměrně kolem jednoho roku a matka o mládě do narození dalšího mláděte. Pohlavní dospělosti samci i samice dosahují mezi třetím a pátým rokem.


Kočkodan červenonosý

Obrázek: Kočkodan červenonosý (Cercopithecus erythrotis erythrotis ) v záchraném středisku CERCOPAN primate sanctuary v Nigérii (www.cercopan.org); Autor: LaetitiaC .

Aktivita je denní a svou potravu hledá především v pralesních porostech, ale i na zemi. Je převážně frugivorní. Nepohrdnou ani jinou rostlinou potravou, jako ovocem, listy a semeny stromů, ale i živočišnou, především hmyzem a menšími obratlovci. Potravu při svých nájezdech na plantáže ukládají do lícních torb a po opuštění pasoucích míst ji v klidu dožvýkávají.

Potencionálními predátory jsou kromě člověka krajty, orli korunkatí, šimpanzi a levharti. V rámci IUCN je kočkodan červenonosý hodnocen jako zranitelný. Největší hrozbou pro ně představuje ztráta původní lokality, spojená s nadměrnou těžbou dřeva. Na mnoha místech je loven jako bushmeat, což se též negativně podepisuje na jejich počtech, zejména na Bioku. Stavy však nejsou zatím kritické a proto i úsilí o zachování tohoto druhu není tak vysoké jako u jiných živočichů.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 58 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Uganda - Murchison Falls
vodopády
zobrazení: 2190
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • levi's:
  "stussy clothing kate spade outlet adidas eqt ecco sandals" (Lindsay Hunt, buvolí válečník, záchrana buvolů v jižní Africe )
 • lacoste outlet:
  "pandora jewelry official site fitflo ps clearance celine handbags burberry handbags" (Súdán - Old Dongola)
 • nabídka půjčky :
  "Požádejte o své podnikání a úvěr na bydlení dnes ve výši 3% a získejte své úvěru do 24 hodin. konta . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostávám půjčku ve výši 15 000 000 Kč.:
  "Ahoj lidi. Jmenuji se Helena Karas z Praha 8. V pondelí 07/01/19 dostal jsem úver ve výši 15.000.000 . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem realitní úvěr ve výši 15.000.000 Kč od pana Peter Krajčovič.:
  "Ahoj lidi. Jmenuji se Helena Karas z Praha 8. V pondelí 07/01/19 dostal jsem úver ve výši 15.000.000 . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC