Afrika Afrika  
Dnešní datum: 16. 10. 2018  
Fauna

* Krajta královská (Python regius)

Vydáno dne 15. 04. 2013 (13082 přečtení)

patří mezi menší druhy krajt, jejichž maximální délka v dospělosti nepřesahuje dva metry. Svou obdivovatelku si našla již ve starověkém Egyptě mezi faraóny. Kleopatra měla krajtu královskou jako domácího mazlíčka. I dnes jsou tyto krajty často chované a na několika místech Afriky je uctívají jako posvátné.orientační mapka krajta královská Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Boidae (hroznýšovití)
Podčeleď: Pythoninae (krajty)
Rod: Python (krajta)
Druh: Python regius (krajta královská)

Vyskytuje se od Senegalu po Jižní Súdán, kde jsou poměrně hojné v údolí Žlutého Nilu (Bahr el-Ghazal) a Nuba Mts. Obývá okraje lesů, ale i travnatou savanu s dostatkem úkrytů. Opět je podmínkou výskytu přístup k vodě. Jejich aktivita stoupá za soumraku a za úsvitu. Český a latinský název (královská / regius), pochází z pověsti, kdy Kleopatra nosila na ruce hada, který měl být právě tohoto druhu. Krajty královské jsou mírné povahy a s hadem na ruce musela budit neskutečný respekt, ostatně i kdyby dnes v Africe nastoupil člověk s krajtou na ruce do dopravního prostředku, musel by se ujmout řízení, jelikož všichni cestující by během pár vteřin opustili vůz a stejně tak po chvilce i řidič.

Dorůstá velikosti 100 – 150cm, výjimečně až 2m. Úzká, trojúhelníkovitá hlava je napojena přes štíhlý krk na robustní až zavalité tělo. Zbarvení je zlatavě žluté až stříbrné, skvrny jsou zelenohnědé, břicho je slonovinově žluté. Hlava má na horní části nevýrazný trojúhelníkový vzor. Šupiny jsou malé, hladké, na dotek sametově jemné. Čelist obsahuje mnoho jehličkovitých zubů, zahnutých do úst, což zabraňuje kořisti úniku. U rtů má viditelné termoreceptory. V případě ohrožení se podobně jako krajta angolská zamotá do klubíčka s hlavou uprostřed, odkud pramení anglický název - Ball Python. Pohlavní dimorfismus se projevuje tím, že samice dorůstají větší velikosti a mají větší čelisti než samci.


Krajta na zdi Svatyně
Mýtická symbolika

Obrázky: Svatyně krajt královských a jejich symbolika v kultuře, Ouidah - Benin; Autor: Jan Grodza.Krajta královská je dravec, který loví menší plazy a savce. Velikost kořisti je úměrná velikosti hada. Na kořist čeká a útočí ze zálohy. Potrava musí být živá, mršiny nepojídá. Svou kořist jako škrtič zadusí, menší úlovky polyká živé, vždy hlavou napřed. Nejčastějším úlovkem jsou drobní hlodavci, málokdy se jedná o jinou potravu.

V období sucha – od února do dubna – kladou samice v úkrytu 1-11 vajec. Není známo, zda vejce podobně jako krajta písmenková matka chrání a pomáhá udržovat teplotu při inkubaci, která trvá 44-54 dní. Vylíhlá mláďata měří 25-43cm, mají hmotnost 65-105g a mají stejné barvy jako dospělí jedinci. Pohlavní dospělosti dosáhnou samci mezi 16. a 18. měsícem, samice mezi 27.-31. měsícem. Dožívají se více 20-45 let.

Krajty královské jsou pro poměrně nenáročný chov a nízkou agresivitu poměrně často chovaným druhem. Ve volné přírodě jsou jako jiní hadi nelítostně vybíjeni jako škůdci, přitom naopak spíše pomáhají v likvidaci škůdců – myší. V některých částech Afriky jsou proto krajty královské považovány za posvátné. Krom člověka se mohou mladší jedinci stát potravou kobře černokrké (Naja nigricollis), medojedu kapskému, hyenám, hadilovu písaři a jiným dravým ptákům.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 40 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
zlatohlávek
<i>Eudicella smithi</i>, 
zlatohlávek z Tanzanie
zobrazení: 2491
známka: 2.50

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Ponúkam finančnú pomoc ľuďom v núdzi – pôžička od súkromnej osoby:
  "Sme ochotní pomôct každému, kto to potrebuje. Ponúkame niekolko druhov pôžiciek: Úvery a hypotéky, . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROV:
  "URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROVEK JAKÉHOKOLIV DRUHU . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Pujcka:
  "Ahoj. Jmenuji se Stanislav Kovac z Praha 4. jsem dostal obchodní úvěr ve výši 25,000.000 Kč (cca: 97 . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • cath-finance@hotmail.com:
  " Dobrý Den, Pane / Paní Tato zpráva je určena pro jednotlivce nebo pro všechny ty, kteří jsou v . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • bez titulku:
  "Ahoj. Jmenuji se Jacob Williams z Prahy. Muj e-mail je jacobwilliam490@gmail.com. Stále máte fina . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC