Afrika Afrika  
Dnešní datum: 23. 04. 2018  
Fauna

* Kočkodan lesula (Cercopithecus lomamiensis)

Vydáno dne 29. 12. 2012 (10456 přečtení)

Jednou z afrických novinek byl v roce 2012 kočkodan lesula, který byl v tomto roce systematicky zařazen. Objeven byl již v roce 2007, když místní děti přinesly řediteli školy mládě tohoto kočkodana a ten uvědomil Johna Harta z Lukuru Wildlife Research Foundation, jenž zahájil výzkum nového druhu v okolních lesích. Místní lidé kočkodana nazývají "lesula" a toto označení bylo přeneseno i do pojmenování kočkodana v Angličtině.Orientační mapka lesula Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Primates (primáti)
Podřád: Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád: Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď: Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď: Cercopithecinae (kočkodani)
Rod: Cercopithecus (kočkodan)
Druh: Cercopithecus lomamiensis (kočkodan lesula)

Kočkodan lesula patří do skupiny kočkodana Hamlynova. Žije v deštném pralesu uprostřed Konžské pánve, mezi řekami Tshuapa, Lomami a Lualaba, v DRK. O tomto druhu kočkodana zatím není příliš mnoho informací a vzhledem k neodhadnutelné velikosti populace, byl podán návrh na ochranu lokality výskytu, jelikož zde tento kočkodan bývá, stejně jako spousta jiných živočichů, loven jako bushmeat. Krom kočkodana lesula se zde vyskytuje šimpanz bonobo, pralesní sloni a okapi. Předpokládaná velikost lokality výskytu je 17 000km2

kočkodan lesula

Obrázek: Kočkodan lesula (Cercopithecus lomamiensis); Authors: John A. Hart, Kate M. Detwiler, Christopher C. Gilbert, Andrew S. Burrell, James L. Fuller, Maurice Emetshu, Terese B. Hart, Ashley Vosper, Eric J. Sargis, Anthony J. Tosi


Zbarvením se částečně podobá kočkodanu diadémovému, obličejem a chováním zase kočkodanu Hamlynovu. Faciální část je částečně lysá a růžová. Přes obličej od glabely až k hornímu rtu, se táhne charakteristicky bílý proužek, jen není na světlém obličeji tak výrazný jako u kočkodana Hamlynova. Okolo hlavy je hustá hříva z zlaté a šedé srsti. Bradka obsahuje místo šedých chlupů bílé. Zlatavá srst se táhne po hřbetu od hlavy až do půli ocasu. Boky jsou stříbřitě šedé, končetiny a zbytek ocasu šedočerné. Anogenitální oblast je holá, bledě modrá až bělomodrá. Skrotum je bleděmodré. Ventrální partie jsou žlutobílé. Pohlavní dimorfismus se projevuje velikostí, kdy samci dorůstají délky 47-65cm a dosahují hmotnosti 4-7,1kg, zatímco samice dorůstají délky těla pouze okolo 40-42cm a hmotnosti 3,5-4kg. Při porovnání morfologických vlastností s kočkodanem Hamlynovým má kočkodan lesula větší špičáky, větší oči, které jsou hlouběji zasazeny do lebky a jelikož stejně jako kočkodan Hamlynův vykazuje denní aktivitu, nemá tapetum lucidum!

Kočkodan lesula vytváří pravděpodobně jednosamcové skupiny o velikosti do 5 jedinců. O hierarchii a sociálním chování toho zatím není moc známo. Při pozorování byl zaznamenán úspěšný útok orla korunkatého, ale podobně jako u jiných kočkodanů i u tohoto druhu budou potencionálními predátory levharti, krajty a samozřejmě lidé.

Aktivita je denní a svou potravu hledá v pralesních porostech i na zemi. Je převážně plodožravý a svůj jídelníček doplňuje listy a výhonky stromů..

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 59 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Pohled do koruny stromu
Pohled do koruny stromu.
zobrazení: 3699
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!:
  "Jako jediný v České republice Vám můžeme pomoci půjčky, popravy, insolvence, směnky. Máme bezkonkure . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Mám obchodní půjčku ve výši 5.000.000 EUR z Sen Peter Krajčovič.:
  "Ahoj všichni, Jmenuji se Marcela Klempárová (marcelaklem04@gmail.com). Stále hledáte půjčku pro vaše . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Potřebuješ půjčku ??:
  "ahoj všichni jmenuji se José a já jsem z češtiny, chci rychle využít tuto příležitost, abych řekl ko . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostávám půjčku ve výši 3 000 000 Kč od senátora Petra Krajčoviče.:
  "Dobrí prátelé. Potrebujete ješte pujcku? Jmenuji se Daniela a chci, abyste vedeli, že Senátor Peter . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Potrebujete urgentne hotovosť:
  "Moje meno je pani Patricia Kingsman sme nová legit lend veritelia z roku 2018 a radi pomôžeme akémuk . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC