Afrika Afrika  
Dnešní datum: 13. 12. 2019  
Fauna

* Kočkodan lesula (Cercopithecus lomamiensis)

Vydáno dne 29. 12. 2012 (11668 přečtení)

Jednou z afrických novinek byl v roce 2012 kočkodan lesula, který byl v tomto roce systematicky zařazen. Objeven byl již v roce 2007, když místní děti přinesly řediteli školy mládě tohoto kočkodana a ten uvědomil Johna Harta z Lukuru Wildlife Research Foundation, jenž zahájil výzkum nového druhu v okolních lesích. Místní lidé kočkodana nazývají "lesula" a toto označení bylo přeneseno i do pojmenování kočkodana v Angličtině.Orientační mapka lesula Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Primates (primáti)
Podřád: Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád: Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď: Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď: Cercopithecinae (kočkodani)
Rod: Cercopithecus (kočkodan)
Druh: Cercopithecus lomamiensis (kočkodan lesula)

Kočkodan lesula patří do skupiny kočkodana Hamlynova. Žije v deštném pralesu uprostřed Konžské pánve, mezi řekami Tshuapa, Lomami a Lualaba, v DRK. O tomto druhu kočkodana zatím není příliš mnoho informací a vzhledem k neodhadnutelné velikosti populace, byl podán návrh na ochranu lokality výskytu, jelikož zde tento kočkodan bývá, stejně jako spousta jiných živočichů, loven jako bushmeat. Krom kočkodana lesula se zde vyskytuje šimpanz bonobo, pralesní sloni a okapi. Předpokládaná velikost lokality výskytu je 17 000km2

kočkodan lesula

Obrázek: Kočkodan lesula (Cercopithecus lomamiensis); Authors: John A. Hart, Kate M. Detwiler, Christopher C. Gilbert, Andrew S. Burrell, James L. Fuller, Maurice Emetshu, Terese B. Hart, Ashley Vosper, Eric J. Sargis, Anthony J. Tosi


Zbarvením se částečně podobá kočkodanu diadémovému, obličejem a chováním zase kočkodanu Hamlynovu. Faciální část je částečně lysá a růžová. Přes obličej od glabely až k hornímu rtu, se táhne charakteristicky bílý proužek, jen není na světlém obličeji tak výrazný jako u kočkodana Hamlynova. Okolo hlavy je hustá hříva z zlaté a šedé srsti. Bradka obsahuje místo šedých chlupů bílé. Zlatavá srst se táhne po hřbetu od hlavy až do půli ocasu. Boky jsou stříbřitě šedé, končetiny a zbytek ocasu šedočerné. Anogenitální oblast je holá, bledě modrá až bělomodrá. Skrotum je bleděmodré. Ventrální partie jsou žlutobílé. Pohlavní dimorfismus se projevuje velikostí, kdy samci dorůstají délky 47-65cm a dosahují hmotnosti 4-7,1kg, zatímco samice dorůstají délky těla pouze okolo 40-42cm a hmotnosti 3,5-4kg. Při porovnání morfologických vlastností s kočkodanem Hamlynovým má kočkodan lesula větší špičáky, větší oči, které jsou hlouběji zasazeny do lebky a jelikož stejně jako kočkodan Hamlynův vykazuje denní aktivitu, nemá tapetum lucidum!

Kočkodan lesula vytváří pravděpodobně jednosamcové skupiny o velikosti do 5 jedinců. O hierarchii a sociálním chování toho zatím není moc známo. Při pozorování byl zaznamenán úspěšný útok orla korunkatého, ale podobně jako u jiných kočkodanů i u tohoto druhu budou potencionálními predátory levharti, krajty a samozřejmě lidé.

Aktivita je denní a svou potravu hledá v pralesních porostech i na zemi. Je převážně plodožravý a svůj jídelníček doplňuje listy a výhonky stromů..

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 59 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Hrobka Qalhaty, matky Tanwetamana
The tomb of Tanwetamanis mother Qalhata
zobrazení: 3024
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC