Afrika Afrika  
Dnešní datum: 14. 08. 2018  
Fauna

* Papoušek žlutotemenný (Poicephalus meyeri)

Vydáno dne 26. 12. 2012 (8759 přečtení)

Je nejtišším papouškem rodu Poicephalus, čímž se stává poměrně vhodným mazlíčkem. Snadno se naučí, podobně jako papoušek šedý mluvit. Je společenský a mezi papouškem a chovatelem se mnohdy vytváří silná citová vazba.orientační mapka - žlutotemenný Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Aves (ptáci)
Nadřád: Neognathae (letci)
Řád: Psittaciformes (papoušci)
Čeleď: Psittacidae (papouškovití)
Podčeleď: Psittacinae (papoušci)
Rod: Poicephalus (papoušek)
Druh: Poicephalus meyeri (Papoušek žlutotemenný)

Papoušek žlutomenný obývá obrovské území různého typu, od Eritrey po Namíbii a JAR. Nejsou typyckými obyvateli vlhkých lesů, ale dokáží obývat prakticky jakékoliv prostředí mimo aridní oblasti a vysokohorská pásma. Jsou schopni obývat i semiaridní pásma s podmínkou blízkosti napajedel. Dalo by se říci, že co se týká krajinného rázu, preferují suší savany a stepi v nížinatých oblastech, přesto se s papoušky žlutotemenými lze setkat až do nadmořské výšky 2 300m.

Papoušek žlutotemenný

Obrázek: Papoušek žlutotemenný ugandský (Poicephalus meyeri saturatus); Autor: Lip Kee.


Vyskytuje se v šesti poddruzích:
 • Papoušek žlutotemenný angolský (Poicephalus meyeri reichenowi ) - obývá převážné území Angoly a pohraniční pásmo DRK. Hlava je skoro až načernalá a po celém těle se mohou vyskytovat načernalá pírka. Hlava je bez žluté temenní skvrny, stehna a kostrční pera jsou jasně modrého zbarvení. Je největším podruhem papouška žlutotemenného a dospělý jedinci mohou dosáhnout délky těla až 24cm.
 • Papoušek žlutotemenný čadský (Poicephalus meyeri meyeri ) - vyskytuje se od Eritrey přes Etiopii, Jižní Súdán, Súdán a Čad, po hraniční pásmo mezi Středoafrickou republikou, DRK a Ugandou. Žlutá korunka se vždy vyskytuje, nohy jsou tmavě černé, hrudník a břicho jsou zelené, dolní část zad a stehna jsou světle modrá. Delka dospělých jedinců je do 21cm.
 • Papoušek žlutotemenný jíhoafrický (Poicephalus meyeri damarensis ) - vyskytuje se v pánvi Okawanga, na severu Namibie a jihu Angoly. Ve zbarvení výrazně převažuje šedohnědé zbarvení. Nemá žlutou temenní skvrnu, hrudník a břicho je tyrkysově modré, dolní část zad světle modrá. Velikost dospělých jedinců je méně jak 23cm.
 • Papoušek žlutotemenný konžský (Poicephalus meyeri matschiei ) - žije ve střední a západní Tanzanii, v jihovýchodní části DRK, na severozápadu Mosambiku, v Malawi a v severní polovině Zambie. Žlutá skvrna na temeni je sytá, hrudník a břicho je jasně modré.
 • Papoušek žlutotemenný mosambický (Poicephalus meyeri transvaalensis ) - vyskytuje se v západní části Mosambiku, v Zimbabwe, jižní Zambii, hraniční části Botswany a patří sem i izolovaná populace v okolí města Port Elizabeth v JAR. Žlutá temenní skvrna se nedotýká nozder a je výrazně užšího charakteru. Břicho a hrudník jsou jasně modré. Dolní část zad a stehna jsou nazelenalé. Velikost dospělých jedinců je okolo 22cm.
 • Papoušek žlutotemenný ugandský (Poicephalus meyeri saturatus) - vyskytuje se ve východní Africe – Keni, Ugandě, Rwandě, Burundi, východní částí DRK a Tanzanii. Hnědé zbarvení je tmavší oproti nominálnímu druhu. Žlutá skvrna na temeni bývá spíše kropenatého charakteru, než jako sytý pruh. Od hrudníku k břichu přechází zelené zbarvení do modra. Velikost dospělých jedinců je do 22cm.
Populace všech poddruhů v oblastech překryvu mezi sebou hybridizují.

Papoušek žlutotemenný

Obrázek: Papoušek žlutotemenný čadský (Poicephalus meyeri meyeri); Autor: V.Z.


Jedná se o šedohnědého papouška se žlutou korunkou na temeni. Spodní část ocasních a břišních pírek je zelenomodrá, kostřec je modrý, křídla a rejdovací pera jsou hnědé, ohbí křídel, lehce i pod křídly a stehna jsou žluté. Zobák a okruží oranžových očí je černé. Nohy jsou šedé. Délka těla dospělého jedince bývá mezi 22-24cm a hmotnost 115-140g.

Ve volné přírodě se živí semeny, pupeny a květy stromů, bobulemi, zejména pak fíky, mladými lístky, mízou akácií a mohou zpestřit jídelníček o dostupné bezobratlé živočichy.

Mimo období hnízdění žijí buď v párech, nebo v menších smíšených skupinkách do 20-ti jedinců. S oblibou se zdržují v akáciových lesích v jejichž dutinách většinou nocují. Období hnízdění se řídí dostupností potravy v jednotlivých lokalitách výskytu. Hnízda jsou umístěna vysoko v dutinách akácií nebo fíkovníků. Snůška činí 2-4 vejce. Doba inkubace je 27-28dní. Ptáčata vylétají z hnízda zhruba po 9-ti týdnech od vylíhnutí. Ještě pak bývají obvykle dokrmováni rodiči do úplného osamostatnění. V zajetí se obvykle dožívají 20-30 let. Mohou se naučit mluvit, ale jsou mnohem tišší než ostatní papoušci tohoto rodu.

Papoušci žlutotemenní jsou v rámci IUCN řazeni na stupeň nejnižšího ohrožení. Na jejich stavech se negativně podepsalo vybíjení zemědělci v jižní Africe, kvůli považování za obávaného škůdce na plantážích.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Zambie - Livingstone
Railway station
zobrazení: 1170
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)
 • Re: Co chtel basnik clankem rici ??:
  "Myslím, že článků věnujícím se islámu a Erdoganovi je na netu mnoho. Článek se zabývá spíše tím, co . . . " (Africká migrace do Evropy)
 • Co chtel basnik clankem rici ??:
  "Mam dve roury :) ale i tak jsem vubec nepochopil co chtel autor clankem rict. Zcela byl vynechan jed . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC