Afrika Afrika  
Dnešní datum: 07. 12. 2019  
Fauna

* Papoušek hnědý (Poicephalus rueppellii)

Vydáno dne 31. 07. 2012 (7936 přečtení)

Do Evropy se dostal poprvé v roce 1882 do ZOO v Londýně. Přes svou přátelskou povahu a schopnost mluvit jsou vzhledem k neatraktivnímu zbarvení, horší dostupnosti a vyšší ceně vzácně chovanými papoušky.Papoušek hnědý Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Aves (ptáci)
Nadřád: Neognathae (letci)
Řád: Psittaciformes (papoušci)
Čeleď: Psittacidae (papouškovití)
Podčeleď: Psittacinae (papoušci)
Rod: Poicephalus (papoušek)
Druh: Poicephalus rueppellii (Papoušek hnědý)

Vyskytuje se v jihozápadní Africe, v oblastech pobřeží řek a vodních ploch na území Namibie a Angoly. Žije v lužních lesích, galeriových lesích, akáciových a palmových hájích, které mu poskytují dostatek úkrytů.

Papoušek hnědý je středně velký papoušek dorůstající délky 22-25cm, a hmotnosti od 120 do 155g. Většina těla je pokryta šedým peřím s hnědým nádechem. Okolo uší je peří světle šedé.Oči jsou červenohnědé, jejich okolí je černé. Spodní krovky křídel a holenní peří je žluté barvy. Kostřec, nikoliv celé břicho, je modré, u samců šedomodré. Nohy a zobák jsou šedočerné. Tento druh je si poměrně podobný s papouškem žlutotemenným (Poicephalus meyeri), na kterého i navazuje svým výskytem a je s ním monotypicky nejpříbuznější. Pohlavní dimorfismus se projevuje tím, že samičky mají zářivě modré zbarvení rozsáhlejší, jak na břiše tak na kostřci.

Ve volné přírodě se živí semeny, pupeny a květy stromů, vrcholovými výhonky, oříšky, kořínky a epifyty. S oblibou nalétávají na sykomory, jelikož plody jsou mnohdy lákadlem pro hmyz a tím přinášejí papouškům hnědým i živočišné bílkoviny. Podobně jako u ostatních papoušků je pro ně jedovatá čokoláda, houby, kofein, semena jablek a cibuloviny.


Papoušek hnědý

Obrázek: Papoušek hnědý - sameček.

Mohou být spatřeni jednotlivci, či se vyskytují v párech či menších rodinných skupinkách. Poblíž napajedel, na krmných místech lze spatřit hejna o počtu 30-ti i více jedincích. Období hnízdění je od února do května, ale při příznivém počasí, dle dešťů, mohou zahnízdit i v jiných měsících. Hnízda jsou umístěna ve větvích akácií, mopane, palem, fíkovníků a sukulentů jako například pryšců, ve výšce 3-5metrů. Mohou využívat i opuštěná hnízda datlů. Snůška činí 2-4 vejce. Doba inkubace je 27-28dní. Ptáčata jsou pokryta bílým chmýřím a mají zalepené oči. Ptáčata vylétají z hnízda zhruba po 9-10 týdnech od vylíhnutí. Ještě pak asi po dobu dvou týdnů je rodiče dokrmují, než se zcela osamostatní. V zajetí se obvykle dožívají 20-ti let.


Papoušek hnědý2

Obrázek: Papoušek hnědý - samička.

Papoušci hnědí jsou na většině svého výskytu hodnocení, v rámci IUCN, nejnižším stupněm ohrožení. I přes svou přátelskou povahu, hravost, zvídavost a schopnost mluvit jsou vzhledem k neatraktivnímu zbarvení a horší dostupnosti vzácně chovanými papoušky. Do Evropy se dostal poprvé v roce 1882 do ZOO v Londýně. Do ČR až v roce 1976. Nároky ny chov jsou podobné jako u papouška senegalského.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 17 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Uganda - začátek Nilu
zde vytéká z Viktoriina jezera
zobrazení: 2786
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC