Afrika Afrika  
Dnešní datum: 13. 12. 2019  
Politika a Společnost

* Rozhovor s ministrem zahraničních věcí Súdánu Ali Ahmedem Kartim

Vydáno dne 17. 04. 2012 (6293 přečtení)

Dne 10. 4. 2012 přijel do Česka ministr zahraničních věcí Súdánu Ali Ahmed Karti, který byl přijat místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí ČR Karlem Schwarzenbergem. Během setkání byla projednávána témata vzájemných bilaterálních vztahů mezi ČR a Súdánem. Na závěr setkání podepsali oba ministři Memorandum o porozumění mezi ministerstvy zahraničních věcí Súdánu a České republiky.
Nám se podařilo položit panu Kartimu též několik otázek.
Líbil se Vám připravený program? A je něco, co Vás v Česku překvapilo?
Bylo to pozitivní, mohl jsem se setkat s mnoha Súdánci žijícími v České republice. Lidmi, kteří připravovali program, mnoha lidmi, co zde studovali, anebo pracují v Súdánu. Líbila se mi vzájemná spolupráce obou komunit. S Vašimi politiky jsme se bavili o možné spolupráci.

Ali Ahmed Karti - ministr zahraničních věcí Súdánu

Hovořili jste se s panem Schwarzenbergem o podpoře vzájemných obchodních vztahů?
Ano, a byla to jedna z hlavních rovin rozhovoru s panem ministrem. O možnostech českých firem v Súdánu, jelikož Súdán je obrovská země. Příležitosti jsou v zemědělství, těžbě, petrochemii a mnoha dalších oblastech. Projevili jsme zájem především o odborníky z České republiky, se kterými bychom rádi navázali spolupráci na půdě Súdánu.

Byla předmětem rozhovorů i vzájemná či jednostranná výměna studentů?
S panem ministrem jsem o tom vedl rozhovor. Moji lidé zde často studovali a naše strana je připravena podporovat studia v rámci partnerství.

V jakém stavu jsou dnes vztahy mezi vládou Súdánu a Jižního Súdánu?
Myslím, že postoje obou států jsou rozdílné. Zejména v podpoře rebelů z Dárfuru a Jižním Kordofanu Jižním Súdánem. Pro obě strany je důležitý mír. Naštěstí probíhají mírové rozhovory pod patronací Africké Unie (pozn.: v den rozhovoru Jižní Súdán obsadil súdánské ropné město Heglig a rozhovory následující dny skončily – více na Facebooku).

Bude se účastnit vzájemných rozhovorů i Čína?
Dobře, Čína má velké investice a mnoho lidí v obou zemích, ale je to hlavně partner. Jako vítaný partner a podobné věci nedělá. Hlavní slovo v rámci rozhovorů bude mít Africká Unie.

Doporučil byste Čechům cestu do Súdánu?
Ano, máme co nabídnout a upřímně zvu k návštěvě! Súdán nabízí množství vyžití, ať se jedná o zajímavé historické památky, archeologické lokality, úchvatnou krajinu, úžasnou přírodu, či podmořské krásy v okolí Port Súdánu. Já věřím, že turismus se bude v Súdánu rozvíjet a všichni jsou vítáni.

Děkuji Vám za rozhovor.

Též děkuji.[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 20 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Ptal se: Jaromír Němec

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Pachypodium lamerei
Pachypodium lamerei
zobrazení: 5365
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC