Afrika Afrika  
Dnešní datum: 08. 12. 2019  
Flóra

* Chlebovník obecný (Artocarpus altilis)

Vydáno dne 09. 03. 2012 (18642 přečtení)

Vešel nejvíce v patrnost knihou „Vzbouřenci na lodi Bounty“ a následně i filmem „Vzpoura na Bounty“. Důvodem anglické expediční plavby bylo zajištění vhodného zdroje potravy pro africké otroky v Karibiku. První expediční plavba (Bounty) skončila vzpourou a druhá sice úspěšným převezením sazenic z Tahiti, ale jelikož otroci tento zdroj potravy nepřijali, tak stejně fiaskem. O následné rozšíření po tropech se pak více zasloužili Francouzi, kteří tento strom rozšířili do většiny svých tropických kolonií.Chlebovník

Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (vyšší dvouděložné rostliny)
Řád: Rosales (růžotvaré)
Čeleď: Moraceae (morušovníkovité)
Rod: Artocarpus (chlebovník)
Druh: Artocarpus altilis (Bredfruit => chlebovník obecný)

Chlebovník obecný, Artocarpus altilis, patří do čeledi morušovníkovitých a svůj původ má v pralesích jihovýchodní Asie, patrně z Nové Guiney, odkud se rozšířil do většiny tropických oblastí. Jeho jméno je odvozeno od vůně vařených plodů připomínajících čerstvě upečený chleba. Vyhovují mu hluboké humózní půdy s dostatečnou vláhou. Nesnáší mrazy a pěstuje se až do nadmořské výšky okolo 700m. Plody váží kolem 1kg a z jednoho stromu se běžně sklízí více jak 700 plodů ročně. Dle oblasti mohou plody dozrávat sezóně nebo celoročně. Plody se sklízí i se stopkou a mohou tak vydržet až dva týdny. Stromy se množí semeny nebo vegetativně. Existují i bezsemenné odrůdy se sněhobílou dužinou.

Je to hustě olistěný, stále zelený strom, dorůstající do výšky až 27m, disponující mohutným kmenem a silnými větvemi. V některých oblastech v období sucha opadává listí, které je ve střídavém postavení, vejčitého obrysu, s vykrojením do 5-11 laloků. Vrchní část je tmavozelená, lesklá, dolní část je kožovitá. Na bázi je čepel zúžená. Listy mají velikost 50x90cm a jsou ve střídavém postavení. Květy rostou v oddělených samčích a samičích květenstvích (strboulech) v paždí listů. Všechny části rostliny produkují lepkavý latex.

Chlebovník

Obrázek: Mladá rostlina chlebovníku, Madagaskar.

Plodem je bredfruit, jedná se o nepravý plod vzniklý ze samičího květenství. Má kulovitý tvar, o průměru kolem 30cm a hmotnosti jednoho kilogramu. Plod je potažen až 1cm silným, žlutozeleným obalem s nesčetnými, tupými, až 1cm dlouhými výstupky. Uvnitř plodu semenných odrůd jsou hnědá semínka, fazolovitého tvaru 2-3cm velkých semen, uspořádaných kolem středového vřetena, obalených pevným bílým obalem, který vytváří dužinu plodu.

Chlebovník

Obrázek: Pohled do koruny chlebovníku, Madagaskar.

Chlebovník je ceněnou potravinou pro vysoký obsah škrobu. Vzhledem k tomu, že i plody obsahují bílý projímavý latex, je nutná tepelná úprava. Dužina se peče, vaří, smaží, zavařuje, bývá kombinována s jiným ovocem, do masových směsí, jako náhražka brambor... V Nové Guineji povařenou kaši smíchanou s kokosovým mlékem spontánně zkvašují. Vniklý nápoj vyniká všemi možnými vůněmi, včetně siláže a jiných né zrovna vábných odérů, a obsahuje asi 6% alkoholu. Nakvašení v zemi je také jedním z tradičních způsobů konzervace těchto plodů. Semena se praží, vyloupané mají příjemnou oříškovou chuť, mohou se přidávat do mouky. Latex vytékající ze stromu se používá pro utěsňování jak přírodní tmel a jako lepidlo. Některá etnika ho přidávají jako účinnou složku přírodních léčiv, většinou v kombinaci s listy. Lehké dřevo se používá ke stavbě člunů, je odolné proti termitům a červotočům. Chlebovník je široce využívanou tropickou rostlinou, mající pro místní obyvatele nedocenitelný význam.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 20 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Vodopády
Vodopády poblíž tábořišt Barranco.
zobrazení: 4526
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC