Afrika Afrika  
Dnešní datum: 23. 04. 2019  

* Egypt - země na rozcestí

Vydáno dne 24. 01. 2012 (5846 přečtení)

Islamisté vyhráli a mají 70%, hlásali titulky nejen v Egyptě. Ve světě to mělo velmi negativní odezvu, ale Egypťané věří, že volili pokrokově v souladu se svou vírou.

Poukazují na to, že Muslimské bratrstvo a stejně tak Saláfisté a jejich strana Núr, liberalizují své strany, včetně účasti žen ve volbách. Modernizují své názory, setkávají se s podnikatelskou sférou, umělci a kulturními osobnostmi. Egypťané věří, že fungující vnitřní struktura islamistů pomůže zemi v kritické situaci, že osoby se silným náboženským kreditem zatočí s korupcí. A dále, že mají právo ucházet se po letech represe o svou společenskou prestiž. Další věří v politicko-ideologický projekt, tj. politiky s náboženskými hodnotami, který u nás vyvolává obavy z dalšího Afgánistánu.

Podle egyptských komentátorů musíme úspěch islamistů též hledat v absenci důvěryhodného politického programu liberálů, socialistů a nacionalistů.

Případné výkřiky radikálů na přísná náboženská dogmata a herezi, marginalizují Egypťané náladou po revoluci.

Ano Egypťané své volbě věří.

Zdá se, že během posledních jednání o podobě nové Ústavy, vojenská rada a Muslimské bratrstvo našli společnou řeč v citlivých otázkách: civilní dohled nad armádou, imunita pro vojenské velení za nedávné události a ukotvení zásad islámského práva v rámci individuálních svobod Egypťanů. Shoda nepanuje, zda volební systém bude většinový nebo menšinový.

Po pádu Husního Mubáraka prochází Egypt transformací společnosti a čelí intenzivním výzvám: brutální potlačení davů v ulicích od vojska, kterému se vždy slepě věřilo; odporu vojenské rady k předání vlády civilní správě; výhra islamistů ve volbách a zejména zhoršující se ekonomické podmínky, které by mohli zničit stále možnou demokratizační cestu či jiné naděje.
Devizové rezervy v zemi klesly z 36 na 10 miliard dolarů a mohly by být vyčerpány do března 2012. Měna silně oslabuje a hrozí inflace a další sociální nepokoje. Nezaměstnanost mladých do 30 let, představují 60% populace, je hrozivých 25 procent.

Nespokojení mladí lidé viní vojenskou vládu a její absolutistickou kontrolu chodu země ze své špatné situace. Přestože Egypt nikdy nedokázal zajistit práci a vzdělání pro všechny. Vojenská rada si uvědomila, že špatné ekonomická situace by jí mohla zlomit vaz. V květnu 2011 vojenská rada odmítla půjčku od Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši 3,2 miliard dolarů, jelikož nechtěla zavádět před volbami povinné reformy a úsporná opatření. Před volbami a bez politického mandátu občanů to bylo pochopitelné. Nyní svou žádost o půjčku obnovila a k jednání byli přizváni (a přišli) ekonomičtí experti Muslimského bratrstva a mnoha dalších velkých stran. I oni si uvědomují, že sociální nepokoje by Egypt mohly zničit!
MMF poskytne 3 miliardy dolarů během 12 měsíců na podporu ekonomických reforem v Egyptě. MMF má pro následující roky na podporu regionu vyčleněny prostředky ve výši 35 miliard dolarů. Světová banka slíbila 4,5 miliardy dolarů na podporu Egypta v příštích dvou letech.

Co čeká nový parlament v ekonomických otázkách:
Přepracovat systém energetických dotací a dotací těžkého průmyslu, které dnes tvoří pětinu rozpočtu.
Devalvovat měnu, která by mohla zdražit ceny potravin a dalšího zboží.
Zastavit pokles turistické návštěvnosti země - pokles v roce 2011 o 30%.| Sdílet | |

Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Arbore Etiopie
Arbore
zobrazení: 17136
známka: 2.11

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • pandora earrings:
  "pandora uk jor dan 11 chrome hearts ring sup reme" (Zebra kvaga (Equus quagga quagga))
 • louboutin:
  " yeezy boost 350 chrome hearts bracelet air max 270 air max 2018" (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • lebron 15:
  "jordan retro 11 m oncler jacket pandora jewelry < b>ralph lauren polo shirts" (Africká migrace do Evropy)
 • nabídka úvěru:
  "Potřebuješ půjčku? Nabízíme úvěr v rozmezí od 10 000,00 do 1 000 000,00 Kč s minimální dobou splatno . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • jordan retro 11:
  "air jordan Zapa tillas Converse jordan 11 nike basketball shoes" (Zde jsou sloni - Na sever!)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2019.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC