Afrika Afrika  
Dnešní datum: 16. 11. 2018  
Prostředí

* Vodopády na řece Ouzoud

Vydáno dne 21. 01. 2012 (10761 přečtení)

Vodopády patří mezi vyhledávané turistické atrakce. Maroko se pyšní vodopády, které jsou vysoké 110 metrů. Vodopády Ouzoud (francouzsky: Cascades d'Ouzoud) leží přes 160 kilometrů na východ od Marrákeše v provincii Azilal u vesnice Ouzoud na stejnojmenné řece v nadmořské výšce 1060m n.m..Ouzoud je berberské slovo pro "olivový". Jménu tudíž odkazuje na místo, kde se pěstují olivy, což je stále pravdou. Okolí řeky je plné olivovníkových hájů. Na řece je též několik mlýnů, kde se stále drtí olivy a získává olivový olej. Olivovým hájem se jde i k vodopádům. Mimo oliv lemují cestu i stánky se suvenýry.

Vodopády Ouzoud

Vodopády hojně navštěvují studenti, zejména o víkendech a o prázdninách, kde tráví svůj volný čas. Tudíž je zcela zbytečné najímat si průvodce na prohlídku vodopádů, jelikož vás brzy studenti kontaktují sami a řeknou vám mnoho o místě. Zejména, že výška celé kaskády vodopádů je zmíněných 110 metrů. Nejvyšší předěl, který voda překonává (padá) je 75 metrů. Šířka údolí je 90 metrů. Leží na řece Ouzoud, které se vlévá do řeky El Abid (řeka Otroků). I to, že pokud se toužíte ve vodě zaplavat, musíte níže po proudu řeky, kde je mnoho přírodních jezírek. Stačí jen použít místní přívoz a jít po proudu řeky při pravém břehu Ouzoud.

Pod vodopády Ouzoud

V pozdním odpoledne se nad vodopády objevuje duha.
Na terasách ve stěně vodopádu je několik stánků s občerstvením, kde se lze s "místní romantikou" (kozy nebo opice a židle nad propastí) najíst.
Nejvíce vody má vodopád od března do června.

vesnice Tanaghmelt (Tanagmalt)

Nejlepší způsob, jak se k vodopádům dostat je vlastním vozidlem. Pokud cestujete jako backpacker (batůžkář) můžete si pronajmout na den taxi v Marrákeši nebo v Beni Mellal. Lze to absolvovat i autobusem, který jezdí z Marrákeše nebo Beni Mellal do města Azilal, a pak sdíleným taxíkem odtamtud do Ouzoud. Počítejte s tím, že v Ouzoud budete muset asi přespat. Přímo nad vodopády je kemp s bungalovy. Majitel kempu, v případě, že v povodí Ouzoud zaprší, vás okamžitě z kempu odstěhuje. Podle jeho slov, mu blesková povodeň jednou spláchla stan s několika mladými Francouzi, které našli utonulé až po týdnu. Jinak v Ouzoud je mnoho míst, kde se můžete ubytovat, najíst i pobavit. V Ouzoud působí mnoho místních a národních sdružení, které vedou projekty na ochranu a zachování místa.

Rybníčky pod vodopády - normálně s křišťálovou vodou

Přesto, pokud budete mít čas, vyjděte si do vesnice Tanaghmelt (Tanagmalt). Je to úžasná vesnice na ostrohu nad soutoky řek El Abid a Ouzoud. Jděte od vstupní brány vodopádů po hraně údolí. Nezapomeňte se otočit na panorama vodopádů. Pak sestoupíte dolů terasovými poli se zavlažovacími kanály a následně to samé vystoupáte. Odměna bude zasloužená. V Tanaghmeltu se zastavil čas a nepotkáte tam jediné auto - taková skalní pevnost.
Nezapomeňte z Tanaghmeltu dojít k již uvedenému soutoku.
Sestoupíte do rokle "Wadi El-Abid", kde se nad vámi budou tyčit svahy až 600 metrů vysoké. U řeky je ve vápencových skalách mnoho malých jeskyní s krápníkovou výzdobou. Voda v řece El Abid, díky výše položené přehradě, je mnohem čistší než v Ouzoud. Zvláště pokud zaprší, tak Ouzoud má barvu okolních polí. Na zpět od soutoku se vrátíte cestou okolo řeky Ouzoud. A okruh po okolí je hotov. Když budete mít štěstí, spatříte i místní makaky bezocasé. Cesta zabere tak 4 hodiny.

Olivy - Ouzoud

Malá rada: pro konverzaci s místními, nebo pokud vás pozvou na malé občerstvení, se vyplatí mít v kase pár krabiček cigaret.

Mapa okolí vodopádů
Související články:
Maroko (05.08.2012)
Marrákeš (04.01.2009)
Výstup na Džabal Tubkal (08.09.2006)
Volubilis (01.04.2006)

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 23 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Řeka Tarangire.
Řeka Tarangire.
zobrazení: 3710
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • pôžička:
  "Pred niekoľkými dňami som dostal od spolupracovníka odporúčanie požiadať o úver v spoločnosti Annie . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • loan:
  "Potřebujete půjčku? nabízíme všechny druhy půjček, jako jsou osobní půjčky, dluhové konsolidační úvě . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem půjčku ve výši 1000000 EUR od pana Peter Krajčovič:
  "Stále potrebujete financní pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajcovic na senat . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC