Afrika Afrika  
Dnešní datum: 27. 04. 2017  
Flóra

* Džekfruit (Artocarpus heterophyllus)

Vydáno dne 08. 01. 2012 (9805 přečtení)

Dle archeologických nálezů v Indii bylo zjištěno, že džekfuit se pěstoval již před 6 000lety. Je s oblibou pěstován pro své gigantické plody, které jsou největším plodem stromů!Plod a listy džekfruitu

Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (vyšší dvouděložné rostliny)
Řád: Rosales (růžotvaré)
Čeleď: Moraceae (morušovníkovité)
Rod: Artocarpus (chlebovník)
Druh: Artocarpus heterophyllus (Jackfruit => džekfruit)

Jackfruit, Artocarpus heterophyllus , patří do čeledi morušovníkovitých a svůj původ má v pralesích jihozápadní Indie, odkud se rozšířil do většiny tropických oblastí. Je národním stromem Bangladéše. Je s oblibou pěstován pro své gigantické plody, které jsou největším plodem stromů vůbec! Vyhovují mu hluboké humózní půdy s dostatečnou vláhou. Nesnáší mrazy a pěstuje se až do nadmořské výšky okolo 2 000m. Plody váží až 25kg a z jednoho stromu se běžně sklízí více jak 250kg ročně. Dle oblasti mohou plody dozrávat sezóně nebo celoročně. Plody se sklízí i se stopkou a mohou vydržet, dle stádia zralosti, až šest týdnů. Stromy se množí semeny. V Africe jsou největšími producenty jackfruitů Keňa, Uganda, Mauritius a Madagaskar, ale setkal jsem se s pěstováním jackfuitů i v západoafrické Ghaně. V některých lokalitách, například v Brazílii, se stal problematickým invazivním druhem. Přezrálé plody spadlé na zem jsou pojídány malými savci, především kosmany ( Callithrix jacchus ) a nosály (Nasua), kteří roznášejí semena po okolí a tím dopomáhají nekontrolovanému šíření tohoto druhu v Amazónii.

Strom a plody džekfruitu

Obrázek: Strom džekfruitu s plody poblíž Montagne d´ Ambre na severu Madagaskaru.

Je to hustě olistěný, stále zelený strom, dorůstající do výšky až 30m, disponující mohutným kmenem a silnými větvemi. Listy jsou oválné, vejčité, celokrajné, u mladších rostlin lehce vykrajované. Barvou i vzhledem se podobají listům vavřínu (bobkovému listu). Vrchní část je tmavozelená, lesklá, dolní část šedozelená, kožovitá. Na bázi je čepel zúžená, na špičce listu zakulacená, či tupě zašpičatělá. Listy mají velikost 5-25cm x 3-10cm a jsou ve střídavém postavení. V některých oblastech může v období sucha ztratit až 60% listů.
Květy a následně i plody se tvoří přímo na kmeni, podobně jako například u kakaovníku pravého (Theobroma cacao). Kulovité samčí květenství jsou menší než elipsovité samičí květenství, jsou asi na 3,5cm dlouhé větvičce. Všechny části rostliny produkují lepkavý latex.


Květenství a souplodí

Obrázek: Květ a plod džekfruitu.

Plodem je džekfuit, jedná se o nepravý plod vzniklý z samičího květenství. Má elipsovitý až hruškovitý tvar, o délce až 1m a šířce kolem 0,5m. Plod je potažen až 1cm silným, hnědozeleným obalem s nesčetnými jehlanovými výstupky. Uvnitř plodu je až 500 hnědých 2-4cm velkých semen, uspořádaných kolem silného středového vřetena, obalených rosolovitým až pevným obalem, který vytváří dužinu plodu.

Plody se konzumují v nezralém stavu, kdy se krájí na kousky a připravují jako zelenina, používají se k přípravě kari, zavařují, či se používají jako příloha ve stylu vařených brambor. Ze zralých plodů se přímo konzumuje dužina, nebo se zpracovává do marmelád, sirupů a kanduje se. Semena se praží, či suší a vyloupaná přidávají do mouky. Ze žlutohnědého dřeva se vyrábí nábytek a hudební nástroje. V Barmě a Thajsku se vařením ze dřeva uvolňuje žluté barvivo, kterým se barví oděvy. Latex se používá k utěsnění děr a jako lepidlo.

Porcovaný plod džekfruitu

Obrázek: Naporcované plody džekfruitu na tržišti, na pultu v pravo.

V neposlední řadě rozkladité koruny stromů poskytují stín a odpočinek před tropickým sluncem. Latex a listí bývá některými etniky používáno jako všelék, vzhledem k projímavým účinkům latexu bývají mnohé jiné obtíže zapomenuty.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 18 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY

Převody měn
Očkování
Pronájem aut pro region jižní Afriky od Europcar.co.za

  Galerie
Sossusvlei - 1
Sossusvlei - nejznámnější a nejkrásnější písečné duny pouště Namib
zobrazení: 3289
známka: 2.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • bez titulku:
  "tes saja lah home c <a href="http://www.undangan cinta.com">undangan pernikahan&l . . . " (Staroegyptské umění I.)
 • Re: TOGO-jak našli moje jméno?:
  "mam taky dedit ale moc tomu neverim i kdyz vamerice sem mel strejdu ktery mel konto v africe v togu, . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Moje svedectvo:
  "Ako som dostal môj manžel Späť svedectvo, silný kúzlo lásky, ktorá skutočne funguje ... my names je . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Moje svedectvo:
  "Ako som dostal môj manžel Späť svedectvo, silný kúzlo lásky, ktorá skutočne funguje ... my names je . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • bez titulku:
  "Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval základní pravidla slušnosti nebo nebyl k tématu . . . " (Nil (Bahr-Al Nil))

 •   Partnerské servery
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Zeměpis států světa | Fotografie | Časopisy a předplatné | Školní vtípky | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC