Afrika Afrika  
Dnešní datum: 13. 12. 2019  
Fauna

* Agapornis oranžovohlavý - (Agapornis pullaria)

Vydáno dne 14. 09. 2011 (10474 přečtení)

Jsou mnohem klidnější než ostatní agapornisové, poměrně málo létají, o to více však šplhají a běhají. Při soužití s jiným druhem agapornise, který je agresivnější a bojovnější, většinou agapornisové oranžohlaví neprospívají.agapornis oranžohlavý - orientační mapka Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Aves (ptáci)
Nadřád: Neognathae (letci)
Řád: Psittaciformes (papoušci)
Čeleď: Psittacidae (papouškovití)
Podčeleď: Psittacinae (papoušci)
Rod: Agapornis (agapornis)
Druh: Agapornis pullaria (agapornis oranžovohlavý)

Agapornis oranžohlavý žije v poměrně širokém rozsahu v subtropické Africe, od Guiney po Etiopii, severní hranicí výskytu je Sahel, jižní pak deštný prales v centrální Africe a miombové lesy ve východní Africe. Nejpočetnější populace žije v Togu a Dahome. Preferuje rozhraní lesů a otevřené travnaté savany. Vyskytují se až do nadmořské výšky 1 500m.
Vyskytuje se ve dvou poddruzích:

  1. Agapornis oranžohlavý západní (Agapornis pullarius pullarius) – vyskytuje se v západní a v centrální Africe, vyjma primárního guinejského deštného pralesu a primárního konžského deštného pralesu, od Guiney po Čad a po Angolu. Primární barvou je světle zelená. Samci mají škrabošku od čela po hrdlo červenou až oranžovočervenou, peří mezi křídly a rejdovacími pery je kobaltově modré, spodní část rejdovacích per je červená s černým lemem, zbytek letek a křídla jsou tmavozelená, zobák je růžovočervený, oči hnědé, bez výrazného bílého okruží. Samice mají škrabošku oranžovou, zbytek per je zelený, v dorsální části tmavší, abdominální část je pokryta zelenými pírky s výskytem žlutých vlasových pírek.
  2. Agapornis oranžohlavý ugandský (Agapornis pullarius ugandae) - vyskytuje se od Etiopie a Jižního Súdánu po Tanzanii. Zbarvením se liší pouze samci, kdy modré zbarvení je blankytné, nikoli kobaltové. Zbarvení samic je totožné se západním poddruhem.


agapornis oranžohlavý

Obrázek: Agapornis oranžohlavý (Agapornis pullarius), vlevo samička, vpravo sameček.

Dorůstá do velikosti 15cm a dosahuje hmotnosti 35-43g Pohlavní dimorfismus se projevuje výše popsaným odlišným zbarvením samce a samice.

Potrava agapornisů oranžohlavých se skládá z travních semen, prosa, čiroku, rýže, nezralé kukuřice, travin, listových pupenů, semen a plodů ovocných stromů. Jídelníček si zpeštřují příležitostně i drobným hmyzem.

Žijí v malých skupinkách do 30 jedinců, ale sdružují se i do větších hejn čítajících zřídkakdy více jak 100 kusů. Mají o trochu jiné nároky pro odchov než ostatní agapornisové. Svá hnízda s oblibou stavím v opuštěných termitištích, kde se teplota pohybuje okolo 27-30°C. Hnízda začínají stavět na konci období dešťů. „Nora“ bývá hluboká kolem 30cm. Snůška činí 3-5 vajec. Inkubační doba je 24 dnů, ptáčata se narozdíl od ostatních agapornisů líhnou zcela lysá, bez žlutého chmýru. Do 7 týdnů se opeří.

Vzhledem k náročnosti chovu a odchovu nevzniklo tolik barevných variací, jen lutino a modrá. Jejich chov zvládnou jen zkušení chovatelé. Ve volné přírodě jsou i přes výrazný pokles, způsobený změnou životního prostředí, jsou v rámci IUCN řazeni na stupeň téměř ohroženého druhu.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 16 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Foto: JoJan

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Kapverdy
Kapverdy
zobrazení: 3005
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC