Afrika Afrika  
Dnešní datum: 25. 04. 2019  
Fauna

* Agapornis šedohlavý – (Agapornis canus)

Vydáno dne 02. 08. 2011 (12025 přečtení)

Jediný druh agapornise, nevyskytující se na africké pevnině, ale na Madagaskaru, Komorských ostrovech, Maskarénách a Seychelách.Agapornis šedohlavý mapka Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Aves (ptáci)
Nadřád: Neognathae (letci)
Řád: Psittaciformes (papoušci)
Čeleď: Psittacidae (papouškovití)
Podčeleď: Psittacinae (papoušci)
Rod: Agapornis (agapornis)
Druh: Agapornis canus (agapornis šedohlavý)

Agapornis šedohlavý se ve volné přírodě vyskytuje na Madagaskaru, mimo aridní oblasti jihu ostrova, a byl introdukován na Komorských ostrovech, Maskarénách (Mauritius, Réunion, Rodrigues), Seychely, Zanzibar, Pemba a Mafia. Jedná se o jediný druh agapornise, jenž nežije přímo na africkém kontinentu.
Obývá především pobřežní nížiny s dostatečným přístupem ke sladké vodě a s křovinami, které využívá jako úkryt. Na Madagaskaru se vyskytuje až do nadmořské výšky 1 500m. Mimo období hnízdění se sdružují se do hejn okolo 30 jedinců, v dostatku potravy i mnohonásobně větších.

Agapornis šedohlavý má tělo pokryté peřím převážně pistáciově zelené barvy, křídla jsou tmavozelené, letky mívají černá pera. U tohoto druhu se projevuje sexuální dimorfismus odlišným zbarvením hlavy a krku samce a samice. Zatímco samice jsou pokryty peřím zelené barvy, kdy abdominální partie a límec okolo krku jsou světle zelené, křídla a hlava jsou tmavě zelení, samci mají hlavu a krk pokryty peřím šedobílé barvy, což dalo mimo jiné tomuto papoušíkovi i pojmenování. Barva zobáku a nohou je šedá. Dorůstají do hmotnosti 25-35g.


Agapornis šedohlavý menší
Obrázek: Agapornis šedohlavý menší, sameček, ZOO Plzeň.

Rozeznává se ve dvou poddruzích:
 1. Agapornis šedohlavý menší (Agapornis canus canus) – dorůstající pouze do velikosti 13cm a vyskytující se prakticky po celém Madagaskaru, vyjma centrálního pohoří a aridního jihu, byl introdokuván na Komorských ostrovech, Maskarénách, Seychely, Zanzibar, Pemba a Mafia. Ve zbarvení pírek se vyskytuje černá.
 2. Agapornis šedohlavý větší (Agapornis canus ablectanea) – je asi o jeden cm větší, dorůstá tedy do velikosti 14cm. Vyskytuje se na jihozápadě Madagaskaru. Zelené peří mívá modrý nádech, šedé peří v oblasti krku fialový nádech.

V potravě dominují travní semena a rýže. Zpestřením jídelníčku jsou pak larvy hmyzu, kořínky a listy. Pít musí denně.

Snůška je v listopadu až prosinci 5-7 vajec do dutiny stromů. Inkubační doba 21-22 dní. Po 40 dnech vylétají mláďata z hnízda, po čemž je asi dva týdny dokrmuje samec.

Dle výskytu ve volné přírodě jsou řazeni v rámci IUCN mezi méně ohrožené druhy. Jsou ohroženi především změnami životního prostředí a ztrátou původní lokality.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 37 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Namibie
dopravní značka pozor, slon!
zobrazení: 1640
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • nabídka úvěru:
  "Potřebuješ půjčku? Nabízíme úvěr v rozmezí od 10 000,00 do 1 000 000,00 Kč s minimální dobou splatno . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Danakilská proláklina:
  "Nachází se v severovýchodní Etiopii, kde se setkávají tři tektonické desky (africká, arabská a indic . . . " (Zajímavosti Afriky)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2019.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC