Afrika Afrika  
Dnešní datum: 21. 10. 2018  

* 22 000 kilometrů napříč Afrikou: Dakar - Cape Hafun

Vydáno dne 18. 12. 2010 (8310 přečtení)

Je to už skoro čtyři měsíce od ukončení desetiměsiční pouti Australanky Kate Leeming započaté loni v říjnu a završené 16. srpna dosažením nejvýchodnějšího výběžku afrického kontinentu - Cape Hafun, ležícího na poloostrově Hafun v Somálsku. Cílem tohoto projektu bylo a je (dle Kate) upozornit na přetrvávající extrámní chudobu v mnoha afrických státech. Části téhle zvláštní expedice jsem se měl možnost účastnit jako kameraman - jediný Čech v týmu zmíněné Australanky a dvou Britů.

Start byl v Dakaru v západoafrickém Senegalu loni 21. října (2009) ve složení: Kate Leeming (Austrálie) - cyklistka/vedoucí expedice, Daniel Harman (Velká Británie) - cyklista, John Davidson (Velká Británie) - řidič doprovodného vozidla, Patrick MacAleavey (Austrálie) - kameraman.
Na cestě dlouhé přesně 22 040 Km projela Kate a její tým jedenadvaceti státy Afriky, pouště střídaly savany, pralesy, hory a ke konci cesty dokonce i písečná mořská pláž. 23. ledna jsem vystřídal Patricka já, a mimo čtyřtýdenní pauzy v květnu jsem byl kameramanem výpravy až do jejího zdárného konce v Somálsku.
Řidiče doprovodného Land Roveru (Defender 110) Johna z důvodu jiných pracovních povinností vystřídal na dva měsíce (březen, duben) další Brit, Johnův kamarád, Simon Vernon. Po cestě jsme čtyřikrát překročili Rovník, období sucha střídaly období dešt'ů, navštívili jsme nezpočet neziskových humanitárních organizací, školy, nemocnice ale i skromné domácnosti místních obyvatel.
Trasa vedla zeměmi se kterými si mnozí ještě dnes spojují pojmy jako válka či genocida (Angola, Kongo, Rwanda) i když ve většině z nich již mnoho let žijí jejich obyvatelé v míru. I dnes ovšem lidé v těchto zemích stále bojují, a to s chudobou a nevzdělaností které jsou vlastně  příčinou i následkem navzájem. Zaostalost způsobená dlouhodobým válečným drancováním, diktátorskou demagogií či neůrodou způsobenou suchem se nejvíce dotýká dětí, ty často místo aby se učily ve škole musí pracovat aby pomohly rodině přežít. Je to koloběh udržující v bezvýchodné situaci několik generací. A právě osvěta a vzdělání je snad cestou ze zdánlivě začarovaného kruhu.
Ovšem ne všude je bída a hlad, přesněji řečeno opravdový hladomor jsme za celou cestu nikde nepotkali, lidé mají většinou největší problém s vodou - pokud jí mají, úrodná africká půda jim poskytuje dostatek potravy ve formě zeleniny a ovoce pokud se obtěžují s jejich pěstováním. Nějaké to maso si bud' uloví nebo chovají domácí zvířata - od drůbeže přes kozy až po velbloudy (ano, i ti se jedí, k nerozeznání od hovězího). Na mnoha místech ovšem kontroverzně díky mezinárodní pomoci místní odvykli snaze se uživit vlastními silami a jen odevzdaně očekávají s nataženou rukou pomoc...
Není to ovšem všude, spousta lidí si pěstuje na svých políčcích plodiny které je bud' živí přímo, nebo získávají jejich prodejem prostředky na koupi dalších životních potřeb - od jídla až po mobily. Mobilní sítě jsou v afrických zemích velice rozšířeny, stánky s dobíjecími kupony jsou snad v každé vesnici.
Cestou jsme samozřejmě viděli spousty více či bohužel i méně úspěšných projektů neziskovek z mnoha zemí světa. Se zadostiučiněním pro mou osobu jsme narazili i na úspěšné české a slovenské projekty škol. Na některých místech byly takové "lesy" cedulí svou bohulibou činností se chlubících neziskových organizací z různých koutů světa, že to bylo bizarní až směšné - prostě extrémy Afriky...


Poslední zemí na naší cestě bylo Somálsko, země jejíž jižní část včetně hlavního města Mogadišu (či Mogadišo) je sužovaná občanskou válkou trvající již téměř dvě desetiletí. Přestože území Somalilandu a Puntlandu jsou oproti jihu Somálska relativně bezpečná, vlády obou těchto států zajišt'ovaly naši bezpečnost během pobytu na jejich území policejním a vojenským ozbrojeným doprovodem z důvodu potenciální hrozby ze strany náboženských radikálů a pirátů. Avšak lidé které jsme potkali byli většinou přátelští a mnohde dokonce Kate jedoucí na kole uprostřed kolony bezpečnostních vozidel nadšeně (zvláště ženy) vítali.

Kate se momentálně v rodné Austrálii naplno věnuje propagaci celého projektu a mezi hostováním v televizních a rozhlasových pořadech píše o své africké pouti knihu. 

Filmový materiál pořízený v průběhu expedice je zpracováván australskou produkční společností do podoby televizního seriálu a já se po několika letech v zahraničí snažím usadit v České Republice (a zpracovat hory fotek a hodiny videa...).


| Sdílet | | |

Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 21 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Zdeněk Krátký

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Halančík modrý
halančík modrý 
<i>Fundulopanchax sjostedti</i>, delta řeky Niger
zobrazení: 1302
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Dostal jsem půjčku ve výši 1000000 EUR od pana Peter Krajčovič:
  "Stále potřebujete finanční pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajčovič na senat . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Ponúkam finančnú pomoc ľuďom v núdzi – pôžička od súkromnej osoby:
  "Sme ochotní pomôct každému, kto to potrebuje. Ponúkame niekolko druhov pôžiciek: Úvery a hypotéky, . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROV:
  "URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROVEK JAKÉHOKOLIV DRUHU . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Pujcka:
  "Ahoj. Jmenuji se Stanislav Kovac z Praha 4. jsem dostal obchodní úvěr ve výši 25,000.000 Kč (cca: 97 . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • cath-finance@hotmail.com:
  " Dobrý Den, Pane / Paní Tato zpráva je určena pro jednotlivce nebo pro všechny ty, kteří jsou v . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC