Afrika Afrika  
Dnešní datum: 07. 12. 2019  
Lidé

* MS 2010 - Přípravy a kvalifikace

Vydáno dne 18. 06. 2010 (7799 přečtení)

Jihoafrická republika se stane první africkou zemí, která kdy hostila fotbalové mistrovství světa. V rámci tehdejší politiky mezinárodní federace FIFA, která prosazovala střídání kontinentů pro pořádání šampionátu, byla vybrána Afrika. 15. května 2004 v Curychu se uskutečnilo hlasování o konkrétní zemi, ve kterém JAR porazila ostatní zájemce Maroko a EgyptVýsledky hlasování:

JAR 14 hlasů
Maroko 10
Egypt 0

Kvalifikace

Turnaje se bude účastnit 32 týmů, které si před vlastním turnajem musely prokousat pavoukem kvalifikace. Této povinnosti byla zbavena pouze Jižní Afrika, která jako pořadatelská země měla účast na šampionátu jistou. Hrálo se tedy o 31 míst. Z každé kontinentální zóny mohl postoupit určitý počet týmů.

CAF – Afrika

Do kvalifikace vstoupilo 53 týmů, z nichž 5 postoupilo na závěrěčný turnaj. JAR měla postup zajištěný. V úvodním kole se pole účastníků snížilo na 48 mužstev, která byla rozdělena do dvanácti skupin po čtyřech týmech. Jejich vítězové a osm nejlepších celků ze druhých míst postoupilo do další fáze, vzniklo tak pět skupin po čtyřech, jejichž vítězové postoupili na světový šampionát. Ve skupině C skončilo Alžírsko a Egypt s naprosto stejnou bilancí, o postupujícím proto rozhodoval dodatečný zápas na neutrální půdě, který vyhrálo Alžírsko. Kvalifikační turnaj sloužil rovněž jako kvalifikace na Mistrovství Afriky 2010.
Postupující týmy: JAR, Kamerun, Nigérie, Alžírsko, Ghana, Pobřeží Slonoviny

AFC – Asie

43 týmů → 4 nebo 5 míst. V této zóně soutěžila také Austrálie.
Úvodní kolo snížilo počet účastníků na 20, ti byli rozděleni do pěti skupin po čtyřech. První dva týmy z každé skupiny postoupily do závěrečné fáze, která se skládala ze dvou skupin po pěti týmech. 2 mužstva z obou skupin získala právo účasti na šampionátu, celky ze třetích míst (Bahrajn, Saúdská Arábie), spolu hrály vyřazovacím způsobem o účast v play-off proti vítězy oceánské zóny. V tom podlhl Bahrajn Novému Zélandu.
Postupující týmy: Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, KLDR

UEFA – Evropa

53 týmů → 13 míst
Týmy byly rozděleny do osmi skupin po šesti a jedné po pěti. 9 vítězů skupin postoupilo přímo na šampionát, osm nejlepších druhých mužstech hrálo vyřazovacím způsobem play-off o 4 zbylá místa.
Postupující týmy: Dánsko, Švýcarsko, Slovensko, Německo, Španělsko, Anglie, Srbsko, Itálie, Nizozemsko, Francie, Portugalsko, Řecko, Slovinsko

CONCACAF – Severní a Střední Amerika

35 týmů → 3 nebo 4 místa
První dvě kola snížila počet účastníků nejprve na 24, poté na 12. Ti byli rozděleni do třech skupin po čtyřech. První dva týmy z každé skupiny postoupily do závěrečné fáze kvalifikace, kterou tvořila jedna šestičlenná skupina. 3 mužstva postoupila přímo na šampionát, čtvrté muselo hrát play-off s jedním týmem z jihoamerické zóny. Kostarikav něm podlehla Uruguayi.
Postupující týmy: USA, Mexiko, Honduras

OFC – Oceánie

10 týmů → 0 nebo 1 místo
Úvodní kolo bylo zároveň Jihopacifickými hrami. První 3 týmy utvořily spolu s Novým Zélandem závěrečnou kvalifikační skupinu se čtyřmi týmy. Její průběh byl také Oceánským pohárem národů. Vítěz této skupiny postoupil do play-off s týmem asijské zóny, jeho vítěz získal právo účasti na mistrovství. V tomto play-off vyřadil Nový Zéland Bahrajn.
Postupující tým: Nový Zéland

CONMEBOL – Jižní Amerika

10 týmů → 4 nebo 5 míst
Všechny týmy byly nasazeny do jedné skupiny, která se odehrála ligovým systémem. 4 nejlépe umístěná místa postoupila na šampionát, páté hrálo play-off o postup s týmem Severo- a Středoamerické Zóny. Uruguay v něm úspěšně přešlo přes Kostariku.
Postupující týmy: Brazílie, Chile, Paraguay, Argentina, Uruguay

Přípravy

Pro účely mistrovství bylo postaveno pět nových stadionů a pět dalších muselo být rekonstruováno. Celková cena těchto úprav se pohybuje kolem 8,4 miliard jihoafrických randů, což je v přepočtu zhruba 22 miliard Kč.

Změny k lepšímu proběhly rovněž ve veřejné dopravě, příkladem je například nově vystavěná podzemní síť vlaků Gautrain. To vše kvůli ohromnému množství lidí přijíždějícich do JAR. Nejen na jejich ochranu budou zavedena některá mimořádná bezpečnostní opatření, která zahrnují třeba i omezení letecké dopravy v okolí stadionů v době konání šampionátu.

V různých obdobích se objevovaly klepy, že by se mistrovství nemělo konat v Jihoafrické republice, ale někde jinde. Šéf FIFA Sepp Blatter ovšem celou fotbalovou veřejnost ubezpečil, že země o pořadatelství v žádém případě nepřijde.

I přes tyto narážky se v průběhu příprav objevil pouze jediný vážnější problém, a to sice stávka dělníků. Práce mnohých z celkového počtu sedmdesáti tisíc pracovníků byla vysoce nedoceněna, a proto odmítli pracovat do té doby, než FIFA potrestá organizátory. Celá záležitost nakonec skončila domluvou přijatelnou pro obě strany a nyní už je vše připraveno přivítat nejlepší hráče planety a miliony jejich příznivců.

Místa konání

Mistrovství světa 2010 se odehraje na deseti stadionech v devíti městech JAR. Pět z nich bylo zcela nově vystaveno, zbylých pět prošlo rekonstrukcí.

Stadiony: Soccer City (94 700 diváků, Johannesburg), Moses Mabhida Stadium (70 000, (Durban), Cape Town Stadium (69 070, Kapské město), Ellis Park Stadium (62 567, Johannesburg), Loftus Versfeld Stadium (51 760, Pretoria), Nelson Mandela Bay Stadium (48 000, Port Elizabeth), Free State Stadium (48 000, Bloemfontein), Peter Mokaba Stadium (46 000, Polokwane), Royal Bafokeng Stadium (44 530, Rustenburg), Mbombela Stadium (43 589, Nelspruit)

Los turnaje

Los závěrečného turnaje proběhl 2. prosince 2009. 32 týmů bylo rozděleno do čtyř košů podle výkonnostních a zeměpsiných kritérií. Domácí JAR byla spolu s týmy umístěnými nejvýše na žebříčku FIFA nasazena do prvního koše a k nim byla postupně dolosována zbylá mužstva. Vzniklo osm skupin po čtyřech účastnících. Kritérii losu bylo zaručeno, že se v základní části nepotkají týmy z jednoho kontinentu (kromě Evropy, ze které mohou být ve skupině nejvýše dvě družstva).
Související články:
MS 2010 - hostujíí země (18.06.2010)
Zápasy (17.06.2010)
Hostitelská země MS 2010 a fotbal (17.06.2010)
Mistrovství světa 2010 (11.06.2010)

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 35 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Hotel Acropole
Acropole Hotel Khartoum
zobrazení: 3646
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC