Afrika Afrika  
Dnešní datum: 28. 06. 2017  
Fauna

* Kočkodan sluneční (Cercopithecus solatus)

Vydáno dne 22. 09. 2010 (11312 přečtení)

Kočkodan sluneční žije ve spodních patrech deštného pralesa Gabunu. Je blízce příbuzný s kočkodanem čepičatým.kočkodan sluneční - orientační mapka Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Primates (primáti)
Podřád: Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád: Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď: Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď: Cercopithecinae (kočkodani)
Rod: Cercopithecus (kočkodan)
Druh: Cercopithecus solatus (kočkodan sluneční = kočkodan žlutoocasý)

Kočkodan sluneční je blízce příbuzný kočkodanu čepičatému, ale v jeho karyotypu jsou menší odchylky. Byl objeven až v roce 1984 a poprvé popsán v roce 1986. Vyskytuje se ve spodních patrech nížinného deštného pralesu v Gabunu. Oblast výskytu je odhadována assi na 10 200km2. Největší šance na setkání s tímto primátem je v Forêt des Abeilles, kde se vyskytuje v nejvyšší koncentraci. Pohybuje se často po zemi, kvadrupedně, a překonává po zemi i větší vzdálenosti.

Je největším ze skupiny kočkodana čepičatého. Zbarvením se podobá kočkodanu čepičatému. Obličej je černý. Ventrální partie jsou šedobílé. Hřbet, boky a neurocranium bývá pokryto zrzavě hnědou srstí. Od spodní části krku po hruď má bílou srst, Když se postaví na zadní končetiny je vidět, že bílé zbarvení tvoří písmeno ypsilon. Zbytek těla se pokryt tmavě šedou srstí. Konec ocasu je žlutooranžově zabarven, spodní část je šedobílá. Samci mají svítivě modře zbarvené skrotum. Hmotnost samic může být až 4kg, samci mohou dosáhnout až 7,5kg. Délka těla dospělého jedince se pohybuje mezi 50-70cm. Délka ocasu bývá 60-75cm.


Obrázek: Kočkodan sluneční, photo from Martin Harvey & Gallo Images/CORBIS.

Kočkodani sluneční vytvářejí skupiny o průměrné velikosti 17 jedinců. Skupina je složena z jednoho dominantního samce, několika samic, většinou příbuzných a mláďat. Samec chrání skupinu před ostatními samci a před predátory. Hierarchie samic je dědičná – z matky na dceru. Přes den se pohybují ve spodních patrech stromů či na zemi a vyhledávají potravu. Pohybují se kvadrupedně, ale jsou zaznamenány i případy kratšího bipedního pohybu. Aktivita je denní. Přes noc se pak shromažďují na spacím stromě ve výšce mezi 10-15m nad zemí. Pohlavní dospělost nastává 4 rokem života. Období říje je určeno dostupností potravy. Samice má zpravidla jedno mládě s dominantním samcem a pečuje o něj jen ona. Mládě se narodí zrzavé a šestým týdnem se přebarví do zbarvení dospělého jedince. Období laktace je do jednoho roku a po jejím ukončení se mládě zcela osamostatňuje. Samice může mít další mládě až po 18 měsících od narození prvního mláděte.

Z hlediska potravy je tento kočkodan omnivorní a sezóně frugivorní. Důležitou složku tvoří terestriální potrava. Jinak se skládá z plodů, semen, kořínků, travin, hmyzu a malých obratlovců.

Používají vizuální, akustickou a dotekovou komunikaci. Vizuální zahrnuje především posunky pro odstrašení nepřítele, či je vázána na námluvy. Akusticky se projevuje hlavně samec, když se snaží udržet skupinu pohromadě, nebo cítí –li nějakou hrozbu. Doteková komunikace spočívá v probírání srsti od parazitů, čímž se upevňují sociální pouta.

Kočkodanům slunečním může být osudným setkaní se šimpanzem, leopardem, ale především s člověkem. Bývá častokráte loven jako bushmeat.

V rámci IUCN jsou kočkodani sluneční řazeni jako zranitelný druh. Je to způsobeno především poměrně malým areálem výskytu, kde jakákoliv změna prostředí může mít na tyto kočkodany katastrofický vliv. Navíc oblast s nejvyšší koncentrací výskytu není chráněným územím a probíhá na něm těžba dřeva. Gabunská vláda si situaci uvědomuje a vyhlásila kočkodany sluneční chráněnými zvířaty a připravuje další kroky k jejich ochraně. Zda li to pomůže ukáže čas.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 15 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY

Převody měn
Očkování
Pronájem aut pro region jižní Afriky od Europcar.co.za

  Galerie
Lev
Lev
zobrazení: 5798
známka: 1.75

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • bez titulku:
  "Potřebujete půjčky na projekt, investice, osobní půjčky, úvěry na podnikání, půjčky na nákup domu, s . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Naliehavo potrebujú peniaze? Môžeme vám pomôcť!:
  "Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci! Jste v současné situaci v potížích nebo vás hrozí v . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • :):
  "Taky chci jet do Tanzáníe! Moc se mi líbí tento stát. Plus neustálé poznávání něčeho nového, jako zd . . . " (Chci jet do Tanzanie )
 • Re: TOGO-jak našli moje jméno?:
  "mam taky dedit ale moc tomu neverim i kdyz vamerice sem mel strejdu ktery mel konto v africe v togu, . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Moje svedectvo:
  "Ako som dostal môj manžel Späť svedectvo, silný kúzlo lásky, ktorá skutočne funguje ... my names je . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)

 •   Partnerské servery
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC