Afrika Afrika  
Dnešní datum: 24. 11. 2017  
Fauna

* Kočkodan Dianin (Cercopithecus diana)

Vydáno dne 22. 03. 2010 (14010 přečtení)

Jeden z nejznámějších kočkodanů, který pravděpodobně pro svůj elegantní vzhled byl pojmenován po římské bohyni lovu - Dianě.Kočkodan Dianin - mapka Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Primates (primáti)
Podřád: Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád: Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď: Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď: Cercopithecinae (kočkodani)
Rod: Cercopithecus (kočkodan)
Druh: Cercopithecus diana diana (kočkodan Dianin)

Skupina kočkodana Dianina je tvořena několika poddruhy:

Toto rozdělení je však sporné a někteří systematici uznávají výše uvedené podruhy jako druhy a kočkodana Dryas včleňují do zvláštní skupiny, která seskupuje kočkodana Dryas (Cercopithecus dryas) a kočkodana salongo (Cercopithecus salongo). Tato skupina je vzhledem ke svému výskytu v hloubi deštného pralesa v Konžské pánvi stále nevyřešenou otázkou, čekající stále na své rozuzlení. Vzhledem k této skutečnosti zůstanu u zařazení do skupiny kočkodana Dianina.

Kočkodan Dianin se vyskytuje v severozápadní části Guinejského zálivu od Sierry Leone až po řeku Sassandra v Pobřeží Slonoviny. Žije v primárních deštných pralesech a občasně může zavítat do sekundárních pralesních porostů či galeriových lesů. Zdržuje se v horních a středních patrech stromů, na zem sestoupí zřídkakdy. Mohou žít sympatricky s kočkodanem Campbelovým, světlobřichým, guerézou červenou a zelenou, a šimpanzem hornoguinejským, který výjimečně loví mláďata kočkodanů Dianiných.

Kočkodan Dianin
Obrázek: Kočkodan Dianin v ZOO Ústí nad Labem.

Kočkodan Dianin má krk, horní část předních končetin, horní část stehen a hruď pokrytou srstí bílé barvy. Nad očima má výraznou bílou linku. Zádové partie, boky, hlava a ocas jsou pokryty srstí šedavé barvy. Faciální část, auricula a konce končetin jsou černé. Vnitřní strana stehen a abdominální partie jsou zrzavě hnědé. V dorzální části od krku až po kořen ocasu u dospělých jedinců vyrůstá dlouhá kaštanově hnědá srst. Hallux i pollex jsou protistojné. Délka těla dospělého jedince se pohybuje od 45cm do 55cm. Ocas bývá až 50 - 75cm dlouhý. Samci dorůstají hmotnosti okolo 5-7kg, samice pouze 4-5kg. Pohlavní dimorfismus se projevuje větší velikostí samců a většími špičáky.

Aktivita je denní, potravu hledají převážně v korunách stromů.
I když jsou z hlediska potravy převážně frugivorní kočkodani, nepohrdnou ani hmyzem či šťavnatými listy stromů. Většinu vody získávají z ovoce a nemusí proto slézat na zem, aby se napily.

Kočkodan Dianin
Obrázek: Kočkodan Dianin (Cercopithecus diana diana) v ZOO Frankfurt nad Mohanem.

Kočkodan Dianin vytváří skupiny o 15 až 30 jedincích vedené jedním samcem. Ostatní samci jsou již v adolescentním věku vyhnáni ze skupiny. Samice jsou zpravidla filopatrické. Vzhledem k jednosamcové struktuře jsou boje mezi samci v rámci jednoho druhu ojedinělé. Špičáky používají při agonistických sporech většinou jako výstražný posunek. Větší agresivita lze pozorovat při soubojích mezi samicemi. Byl popsán případ, kdy samice kočkodana Dianina v N.P. Tai (Pobřeží Slonoviny) byla zabita ostatními samicemi. Smrtelná zranění byla způsobena špičáky. Patrně se jednalo o samici z jiné tlupy. Ochrana teritoria končící smrtí je známá spíše u šimpanzů východních, kdy se takto projevují samci. U pralesních kočkodanů je takováto agresivita samic vzácná.
Velikost teritoria se pohybuje od 0,5 do 1km2. Pohybují se kvadrupedně. Přes noc spí v korunách stromů.
Mají poměrně dobrou vizuální a akustickou komunikaci. Dokážou označit své predátory a v mžiku zmizet v baldachýnu korun stromů. Na jejich akustickou komunikaci reagují i jiná zvířata, například zoborožec palmový (Ceratogymna elata).

Pohlavní dospělosti dosahují třetím rokem života. Období říje nastává jednou do roka v době nadbytku potravy. Samice i jejich potomci se páří s jedním samcem. Po pěti měsících se narodí jedno výjimečně dvě mláďata o průměrné hmotnosti 475g. Období laktace je šest měsíců. O mládě pečuje pouze matka.
Kočkodani Dianiny se dožívají až 20 let, ale je znám i jedinec, který se dožil 31 let.

Kočkodan Dianin
Obrázek: Samice kočkodana Dianina (Cercopithecus diana diana) v ZOO Frankfurt nad Mohanem.

Jsou důležitými přenašeči semen. Bývají používáni v lékařství, jelikož mohou být přenašeči hepatitidy a tuberkulózy. Potencionálními predátory jsou kromě člověka hadi, orli, šimpanzi hornoguinejští a levharti. Jsou ohrožení hlavně těžbou dřeva a změnami svého životního prostředí. V rámci IUCN je kočkodan Dianin jako zranitelný druh.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 31 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY

Převody měn
Očkování
Pronájem aut pro region jižní Afriky od Europcar.co.za

  Galerie
Kerma - jak stádo slonů
Kerma - as a herd of elephants
zobrazení: 2135
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Vaše úvěrová pomoc je zde:
  "Potřebujete půjčky na projekt, investice, osobní půjčky, úvěry na podnikání, úvěry na bydlení, stude . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Rychlé a spolehlivé půjčky:
  "Ahoj, Jaké jsou vaše finanční potřeby? Požádejte o všechny druhy úvěrů s úrokovou sazbou 2%. Pot . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Bezplatná půjčka, která odpovídá vašemu rozpočtu.:
  "Ahoj, Zde je nabídka úvěru pro vás? Jsme legitimní a garantujeme družstevní záložny a poskytují . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!:
  "Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci! Jste v současné situaci v potížích nebo vás hrozí v . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem půjčku 500.000 Kč.:
  "Dobrí prátelé. Potrebujete ješte pujcku? Jmenuji se Daniela a chci, abyste vedeli, že senátor Walter . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)

 •   Partnerské servery
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC