Afrika Afrika  
Dnešní datum: 06. 12. 2019  
Tvůrčí Afrika

* Haiti, má láska – pocta a pomoc haitským autorům

Vydáno dne 08. 03. 2010 (11302 přečtení)

Divadlo Komedie 20.března 2010 ve 20.00Informace o účinkujících:

ETC Caraibes

Ecritures théâtrales contemporaines en Caraibes je sdružení, které v roce 2003 založil beninský dramatik a současný ředitel Národního divadla na Guadeloupu José Pliya (v roce 2004 byl hostem festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, česky mu vyšla hra Maska Siky). ETC Caraibes propaguje karibské autory, především dramatiky, vyhledává nové talenty, pořádá literární soutěž, scénická čtení a další významné divadelně-literární akce, jako byl např. Týden Karibiku v pařížské Comédie Française. Členy sdružení jsou také haitští autoři, jako např. Saint Just Louvenson, Guy Régis, Frankétienne, Jean Durosier Desrivière, Evelyne Trouillot, Emanuel St Hilaire, Jean Marc Voltaire, Jean Joseph, Charitable Ducchens, Dovilars Anderson, Dominique Batraville...
Danielle Vende
Současná ředitelka sdružení Danielle Vendé se obrátila také na o.s.Komba s výzvou solidarity s haitskými autory a jejich rodinami, jež zasáhlo ničivé zemětřesení 12.ledna tohoto roku. Takovou prosbu nebylo možné nevyslyšet, proto jsme se rozhodli na úvod festivalu uspořádat benefiční večer Haiti, má láska ve prospěch haitských autorů z ETC Caraibes. Součástí tohoto večera bude scénické čtení úryvků děl současných haitských autorů v češtině a francouzštině a debata s dvěma autory, kteří přiletěli z Port au Prince – Evelyne Trouillot a Jean Durosier Desrivières. Setkání se zúčastní také zástupci ETC Caraibes, v čele s ředitelkou Danielle Vendé. Své karibské kolegy přijdou podpořit také jejich čeští a afričtí kolegové. Věříme, že tato lidská a umělecká událost nenechá lhostejnými ani vás, diváky.
Jean Durosier

Évelyne TROUILLOT

pochází z Port-au-Prince, kde v současné době také žije. Její rodina patří k haitské intelektuální a kulturní elitě. Je jednou z nejslavnějších haitských autorek současnosti, jejíž knihy znají čtenáři po celém světě. Vystudovala ve Spojených Státech, od roku 1987 učí na univerzitě v Port-au-Prince, píše a vydává knihy. Je autorkou povídek ("La chambre interdite"), divadelní hry ("Le Bleu de l'île"), sbírky poezie ("Sans parapluie de retour"), množství knih pro děti a také románů ("Rosalie l'infâme", "Le mirador aux étoiles").
Evelyne Trouillot

Jean Durosier DESRIVIERES

se narodil na Haiti. V letech 1999-2008 žil na Martiniku, kde se začal věnovat divadlu, nejprve jako herec, později také jako dramatik (Paroles en crue). Píše básně ve francouzštině a kreolštině. Působí také jako literární publicista v různých haitských i zahraničních časopisech. Spolupracuje s rozhlasem Campus FM et Radio Lévé Doubout Matinik. V haitské televizi uvádí literární pořad „Absolument livre“. Je spoluautorem Slovníku sta klasických frankofonních autorů.

Compagnie Ni chis ni mus

založila režisérka Helene Charmay v roce 2004 při Francouzské alianci v Quito (Ekvádor). V roce 2007 přestěhovala divadelní skupina své aktivity do Prahy. V rámci 7.ročníku Tvůrčí Afriky skupina úspěšně uvedla premiéru hry Gustava Akakpa Catharsis. Loni nastudoval soubor hru Koffiho Kwahoulé La Dame du café d´enface. Herci divadla budou v rámci večera číst úryvky z děl přítomných haitských autorů. Uslyšíme tak pohádku Ti Jeanův ostrov, úryvek ze hry Modř ostrova od Evelyne Trouillot, která sama přečte kousek ze svého románu Nestoudná Rosálie. Jean Durosier Desrivieres pak zarecituje báseň v kreolštině Náš jazyk v základech a herci přednesou úryvek z jeho hry Povodeň slov. Čteni bude v češtině, francouzštině a kreolštině. Český překlad do češtiny pořídily a za titulkovacím strojem budou po čas večera bdít studentky translatologie FF UK Praha pod vedením Jovanky Šotolové.

Nsango Malamu

znamená v jazyce lingala Dobrá zpráva. Zároveň je to název jedinečného, seskupení muzikantů, které v Čechách nemá obdoby. Členové této skupiny pocházejí z Konga, Angoly a v současné době žijí, pracují a vystupují v České republice, kde našli také své tuzemské spoluhráče. Specializují se na africkou duchovní hudbu, tzn. gospely a duchovní písně inspirované tradiční či folklórní hudbou své mateřské země (Kongo, jak známo, je hudební africkou velmocí, která inspirovala mnohé umělce z celého světa!). Zpěváci jsou zároveň bubeníky.
Nsango Malamu

Gilson Santana dos Santos

brazilský tanečník, herec a hudebník žijící v České republice. Vystupoval například s taneční skupinou AngoBraz. Momentálně hraje v Divadle bez hranic. V rámci haitského večera vystoupí s ohňovým rituálem.
Gilson

Výtvarný happening Jany Jirouškové inspirovaný vúdú

Jana Jiroušková je afrikanistka a výtvarnice, která pro haitský večer nejen připravila výzdobu jeviště v haitském stylu, ale chce vás také prostřednictvím instalace ve foyeru divadla inspirovat k tomu, abyste svá přání napsali na kus papíru, vložili do ozdobené láhve a vytvořili společně improvizovaný „oltář“ v duchu vúdú. Kdo ví, třeba se vaše přání vyplní...
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Lucie Němečková | Počet komentářů: 27 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Tanzanie - Bagamoyo
rozloučení s překrásnou Afrikou
zobrazení: 1852
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC