Afrika Afrika  
Dnešní datum: 29. 04. 2017  
Sdružení a organizace

* Kedjom-Keku

Vydáno dne 09. 02. 2010 (7990 přečtení)

Představení občanského sdružení Kedjom-Keku, jehož cílem je podpora vzdělání v oblasti Kedjom-Keku v severozápadním Kamerunu, za účelem ochrany tamního tropického horského mlžného lesa.Kedjom-Keku je převážně horská oblast rozkládající se na severozápadě Kamerunu. Na jejím území se nachází poslední zbytky horského tropického mlžného lesa, který je domovem několika tisícům druhů živočichů i rostlin, mnoho z těchto druhů nežije nikde jinde na světě než právě v této oblasti kamerunských hor Bamenda Highlands (endemické druhy). Tento prales je ohrožen především ze strany místních farmářů, kteří neumí efektivněji organizovat hospodářskou činnost. Každoročně zakládají rozsáhlé požáry, které rok, co rok zakusují hlouběji a hlouběji do posledních fragmentů tamního lesa. Přímo v této oblasti žijí poslední čtyři jedinci šimpanze navyklého na horské podmínky.

Krajina

Projekt Kedjom-Keku je zaměřen na podporu vzdělání v této oblasti, počínaje základní úrovní studia, konče odbornými radami v otázce zefektivnění využití hospodářské půdy. Rádi bychom také podpořili reintrodukci horského šimpanze, který bez naší pomoci bude v těchto horách minulostí. Prvním krokem, kterým bychom rádi vstoupili do povědomí občanů České republiky, zejména Libereckého kraje, by měla být benefiční akce s možností přispění – ať už formou daru či vydražením fotografie, šatů z originální africké látky nebo zakoupením trička s logem našeho sdružení.

Skupina
Nejzásadnější ohrožení, které vyplývá ze zmenšování zalesněné plochy, je nedostatek srážkové vody. Tropický les má unikátní vlastnost v sobě zadržovat obrovské množství vláhy, které postupně uvolňuje zpět do atmosféry. Voda zde následně zkondenzuje a v podobě srážek opět padá zpět na zem. Tento koloběh je již několik desítek let narušován postupným kacením a vypalováním lesa. Úplná destrukce posledních zbytků tropického mlžného lesa může mít za následek akutní nedostatek vodních zdrojů a tedy i kritické ohrožení tamních obyvatel. Voda je, jak všichni víme, nejdůležitější zdroj, bez jejíhož dostatku nejsou žádné organismy schopny dlouhodobě přežívat. Zachování a možný návrat tropického mlžného lesa do míst, kde se již dnes nevyskytuje, je důležitý i z hlediska zachování druhové bohatosti na naší planetě. Vysoké stupně biologické rozmanitosti, ale také endemismu (omezení původu a výskytu rostlin a živočichů na určité území) jsou důležitými specifiky Bamenda Highlands, na jejichž území se rozkládá i oblast Kedjom-Keku. Například na několika desítkách kilometrů čtverečných žije přes 500 druhů ptáků, z nichž téměř 30 je endemických.
kluk

Biologická rozmanitost podporuje naši kulturní identitu, nabízí duchovní inspiraci a potěšení, hraje nenahraditelnou roli při udržování naši mentální a fyzické pohody. Zachování druhové rozmanitosti má i svou ekonomickou hodnotu. Lidé přímo využívají nespočet produktů, které nám země díky své rozmanitosti nabízí (ryby, dřevo, léčivé rostliny…).

Aisha

Pokud tyto zdroje zaniknou v důsledku degradace přírodních prostředí, přečerpáním zdrojů apod., životní úroveň klesá, někdy až pod únosnou mez přežití. Jiným příkladem nezbytnosti zachování druhové rozmanitosti je několik tisíc druhů léčivých rostlin, na které spoléhá až 80% světové populace lidí. Stejně tak již zmíněný lov, resp. proteiny obsažené ve zvířatech získaných lovem pokývají v některých afrických zemích až 75% z celkového obsahu přijímaných proteinů. Jinými slovy, biodiverzita, jak se odborně biologická rozmanitost nazývá, je něco nesmírně cenného a zároveň nezbytného pro budoucí existenci člověka.

Kliknutím na logo projektu se dostanete na stránky Kedjom - Keku.

Kedjom Keku[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Kedjom - Keku

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY

Převody měn
Očkování
Pronájem aut pro region jižní Afriky od Europcar.co.za

  Galerie
Domácí pivo
Výroba domácího piva je rozšířena zejména na burundském venkově. Pivo je vyráběné nejčastěji z čiroku, popř. ze speciálního druhu banánů nebo medu. Pije se na všech rodinných oslavách, a pro zdůraznění jednoty jej pijí hosté najednou, usrkáváním z brčka z velké hliněné nádoby.
zobrazení: 4675
známka: 2.20

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • bez titulku:
  "tes saja lah home c <a href="http://www.undangan cinta.com">undangan pernikahan&l . . . " (Staroegyptské umění I.)
 • Re: TOGO-jak našli moje jméno?:
  "mam taky dedit ale moc tomu neverim i kdyz vamerice sem mel strejdu ktery mel konto v africe v togu, . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Moje svedectvo:
  "Ako som dostal môj manžel Späť svedectvo, silný kúzlo lásky, ktorá skutočne funguje ... my names je . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Moje svedectvo:
  "Ako som dostal môj manžel Späť svedectvo, silný kúzlo lásky, ktorá skutočne funguje ... my names je . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • bez titulku:
  "Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval základní pravidla slušnosti nebo nebyl k tématu . . . " (Nil (Bahr-Al Nil))

 •   Partnerské servery
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Zeměpis států světa | Fotografie | Časopisy a předplatné | Školní vtípky | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC