Afrika Afrika  
Dnešní datum: 06. 12. 2019  
Fauna

* Kočkodan obecný ďamďam (Chlorocebus aethiops djamdjamensis)

Vydáno dne 22. 12. 2009 (11581 přečtení)

Obývá horskou oblast Bale mountains, známé i jako pohoří Urgoma. Tato oblast, ve které se nalézá národní park Bale Mts., vstoupila ve známost díky endemickému výskytu vlčka etiopského a mnoha jiných druhů zvířat.Mapka - Ďamďam Říše: Animalia (živočichové)
Kmen : Chordata (strunatci)
Třída : Mammalia (savci)
Řád : Primates (primáti)
Podřád : Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád : Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď : Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď : Cercopithecinae (kočkodani)
Rod : Chlorocebus (kočkodan)
Druh: Chlorocebus aethiops (kočkodan obecný)
Poddruh : Chlorocebus aethiops djamdjamensis (kočkodan ďamďam)

Kočkodan ďamďam žije pouze v Etiopii. Obývá horskou oblast Bale mountains, známé i jako pohoří Urgoma. Tato oblast, ve které se nalézá národní park Bale Mts., vstoupila ve známost díky endemickému výskytu vlčka etiopského (Canis simensis citernii) a mnoha jiných druhů zvířat. Uprostřed parku se nachází plošina Sanetti, jejíž průměrná nadmořská výška sahá nad 4000m. Dalo by se tedy říci, že kočkodan ďamďam obývá horské lesy v jižní části Etiopského Riftu.

Patří mezi spíše pozemní kočkodany s denní aktivitou. Vzhledem k nadmořské výšce a teplotám, ve kterých žije má nejhustší a nejdelší srst. Je asi 40 – 55cm dlouhý a 35 – 50cm vysoký. Hmotnost dospělého jedince se pohybuje mezi 3 až 5kg. Záda, boky, ocas, vnější strana končetin, neurocranium a zadní část krku je pokryta delší a hustou srstí hnědozelené barvy se žlutým akcentem. Břicho, vnitřní strana končetin, lem obličeje, přední část krku a hruď je pokryta dlouhou bílou srstí. Obličej, ušní boltce a konce končetin mají černé. Má poměrně dlouhé bílé licousy a má méně výrazný bílý knírek. Nad obočím je zřetelná úzká bílá linka. Oční víčka a okolí očí jsou světle zbarvené, což využívají při vizuální komunikaci. Na první pohled, vůči ostatním kočkodanům obecným působí huňatým dojmem. Pohlavní dimorfismus se projevuje větší velikostí samců.

kočkodan ďamďam
Obrázek: Kočkodan ďamďam v Etiopii. Autor: A.Davey (flickr.com)

Vytváří pohlavně smíšené společenstva o deseti až šedesáti členech. Samice se v období říje páří s jedním i více samci. Po 164 až 170 dnech porodí jedno mládě. Průměrná hmotnost mláďat je 305g. Laktace trvá po dobu pěti až šesti týdnů. Do šesti měsíců se mláďata zcela osamostatní. Pohlavní dospělost nastává u obou pohlaví mezi třetím a pátým rokem života.

Je poměrně potravně nevybíravý a svůj jídelníček zcela uzpůsobuje ročnímu období. Převážnou část stravy tvoří rostliny, především traviny a plody. Hmyz, menší obratlovci, vejce a ptáčata jsou pro tyto kočkodany nezbytným, ale i vzácným energetickým doplňkem.

Stávají se kořistí leopardů, šakalů, vlčků etiopských a orlů korunkatých.

Vzhledem k docela malému výskytu, mohou mít jakékoli změny v krajinném rázu prostředí jejich přirozeného výskytu nedozírné následky. Kočkodany ďamďam jsme mohli v České Republice spatřit v zoologické zahradě Jihlava.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 22 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Omdurman tržiště - opravna a mytí vozidel
Omdurman Soak - repair and car wash
zobrazení: 3107
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC