Afrika Afrika  
Dnešní datum: 10. 12. 2018  
Fauna

* Vlček etiopský (Canis simensis)

Vydáno dne 20. 08. 2009 (12504 přečtení)

Vlčci etiopští jsou nejohroženější psovitou šelmou, která se dostala do horské oblasti Etiopie koncem Doby ledové z Evropy. V náhorních rovinách se specializovali na lov hlodavců.mapka vlček etiopský Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Carnivora (šelmy)
Podřád: Carniformia (psotvární)
Čeleď: Canidae (psovití)
Rod: Canis
Druh: Canis simensis (vlček etiopský, liška habešská)

Vlček etiopský, někdy pro svůj vzhled nazývaný též liška habešská, bývá domorodci označován i jako „ky kebero“ - červený šakal. Je to dlouhonohá, gracilně stavěná psovitá šelma, jehož specializací je lov drobných zvířat. Genetické testy vyvrátily domněnku, že se jedná o druh šakala a potvrdily příbuznost s vlkem obecným (Canis lupus) a kojotem prérijním (Canis latrans). Jediným místem jeho výskytu jsou etiopské náhorní roviny (3 000 až 4 400metrů na mořem). Do Etiopie se dostal koncem doby ledové. Klimatické podmínky na severu Afriky, koncem období čtvrtohor byly zcela jiné než dnešní. Panovalo zde mírnější podnebí s dostatkem srážek a vegetace byla obdobou dnešní savany. Postupné zvyšování teploty a ubývání srážek vyhnalo vlčka etiopského do hor, kde ačkoli teplota též stoupla, zdaleka nedosahovala hodnot v níže položených oblastech a skýtala podmínky k životu podobné mírnému pásu. Jelikož větší zvířata, až na výjimky, v horách svůj domov nenašla, byl vlček nucen specializovat se na dostupnou potravu, kterou představují především hlodavci.

Vlčci jsou dlouhonozí, se štíhlým trupem, v kohoutku dosahují v dospělosti výšky kolem 60cm. Hlava je podlouhlá, štíhlá, s dlouhým a štíhlým čenichem a nápadnýma ušima. Pohlavní dimorfismus se projevuje větší velikostí samců. Samice jsou 85 – 95cm dlouhé a hmotnost se pohybuje mezi 11 a 14kg, samci mají délku trupu 90 – 100cm a dosahují hmotnosti 14 – 19kg. Huňatý ocas prodlužuje délku vlčků o 27 až 40cm. Hustý kožich jim umožňuje přežití v oblastech kde teploty mohou klesat až k -15°C. Laterálně a dorzálně jsou pokryti hnědočervenou srst s bílým podkladem. Hřbetní část bývá doplněna více či méně zřetelným pruhem černých chlupů. Vnitřní strana končetin, uší, spodní část čenichu, jugulum, anogenitální a abdominální partie jsou pokryty bílou srstí. V pektorální části je zřetelné písmeno „X“, vytvořené vystupující bílou podsadou. Špička ocasu je černého zbarvení. V otisku stopy přední nohy mají pět prstů, zadní jen čtyři.

Vlčci etiopští se rozpoznávají ve dvou podruzích:
Canis simensis simensis - vyskytuje se na severozápadě Příkopové propadliny. Zbarvení je žlutohnědé s lehkým nádechem červené, čenich je kratší než u jižní formy.
Canis simensis citernii - vyskytuje se na jihovýchodě Příkopové propadliny. Zbarvení je žlutohnědé s výrazným nádechem červené, čenich je delší než u severní formy.

Samci jsou filopatričtí, kdežto samice v druhé či třetí generaci částečně migrují do nových smeček. Hierarchie smečky je velice podobná psům hyenovitým (Lyacon pictus). Jsou však jisté rozdíly. Mláďata u psů hyenovitých může mít jen dominantní pár. U vlčků málokdy, avšak přesto někdy, dochází k páření jiného než dominantního páru. Mláďata, jenž na rozdíl od potomků vedoucího páru, nejsou krmena ostatními členy smečky, zřídkakdy přežívají a pokud mají štěstí a dožijí se dospělosti, bývají nuceni rodnou smečku opustit.
Období páření nastává koncem února a trvá 3 – 5dní. Mezi typické projevy patří zvýšení agresivity dominantní samice. Po 60 až 62 dnech se rodí 2 až 6 štěňat. Jsou šedočerná, nevidí a nemají zuby. Asi tři týdny od narození se přebarvují do barev dospělých a poprvé vychází z nory. O mladé pečuje celá smečka. Štěňata dominantního páru jsou kojena nejen vůdčí samicí, ale i ostatními samicemi, což bývá právě důvodem úhynu štěňat podřízených členů hlady.
V prvních týdnech jsou mláďata zcela závislá na matce a potravou je jim pouze mléko. Mezi pátým až desátým týdnem je postupně strava obohacována o maso. Po sedmdesáti dnech od narození jsou štěňata zcela odstavena od mléka. V tomto čase jsou intenzivně krmena všemi členy smečky. K úplnému osamostatnění dochází koncem prvého roku života. Pohlavní dospělost nastává druhým rokem života. Vlčci etiopští se dožívají v průměru deseti let.

Ačkoli jsou vlčci pospolitá, smečková zvířata, loví samostatně. Na lovu jsou přes den. Během dne se vrací s potravou a krmí mláďata. Smečka se hlučně schází ráno, kolem poledne a večer. Velikost skupin je od šesti do patnácti členů, ale mohou být i větší. Vlčci jsou teritoriální a svůj revír brání proti jiným smečkám. Velikost teritoria muže dosahovat až 13,4km2, přičemž hustota osídlení horských oblastí je 1 – 1,2 dospělého vlčka na km2. Hranici areálů výskytu pravidelně značkují. Dochází proto k potyčkám mezi jinými skupinami. Vytí vlčků je slyšet až na pět kilometrů daleko.

Vlček etiopský (Canis simensis)

Obrázek: Vlček etiopský na jedné z náhorních plošin v Etiopii.

Z hlediska potravy patří vlčci mezi karnivorní živočichy. Při vyhledávání potravy nepohrdne ani mršinami. Snadnou kořistí jsou pro vlčky nemocná a stará zvířata. Eliminací tedy dopomáhá k ozdravení populace ostatních zvířat. Kořistí vlčků nejsou velká zvířata, jako u psů hyenovitých, kteří dokáží skolit i buvola kaferského. Vlčci loví především malé hlodavce hojně se vyskytujících v horách Etiopie, jako jsou hlodouni velcí, hlodouni východoafričtí, krysy černodrápé, myši Blickovi, krysy hrubosrsté, zajíci etiopští a damani. Mezi větší úlovky, které tvoří slabé kusy, jsou chocholatky schovávané, bahnivci horští a nyaly horské. Trávící trakt si pročišťují pojídáním šáchorovitých porostů. V minulosti docházelo k lovení skotu, ale dnes, kdy žijí vlčci v oblastech méně využívaných pastevci, jsou případy lovu skotu raritou.

V lidské kultuře nejsou vlčci na rozdíl od vlku obecných vážně zastoupeni. Existuje o nich jen zmínka v etiopské knize ze 13. století. Pozornosti se vlčkům dostává až k nynějšku, kdy se stali jedním ze symbolů Etiopie a vycházejí na etiopských poštovních známkách.

Vlčci etiopští nejsou ohrožováni, či loveni, jinými dravci, ale mláďata se mohou stát, pokud nejsou dostatečně hlídány kořistí šakala obecného, hyeny skvrnité, servala nebo orla. Největší nebezpečí pro ně představují lidé. Celistvost populace narušil před sto lety prudký rozmach pastevectví. Nemoci psů jako je psinka a vzteklina značně zdecimovaly divokou populaci vlčků. Od roku 1990 do roku 1995 na tyto choroby vymřelo 70% tehdejších stavů vlčků. Nyní největší hrozbou zachování genofondu je křížení se zdivočelými psy pastevců. V rámci IUCN jsou vlčci řazeni mezi kriticky ohrožené druhy vyhynutím. Největší populace, čítající kolem 400 jedinců se nachází v Bale Mountains a Semien Mountains, kde se setkávají s dželadami. Celkový odhad 550 přežívajících kusů činí vlčky etiopské nejvíce ohroženou psovitou šelmou. I přes nejistý osud, nebyl dosud proveden pokus o rozmnožení vlčka v zajetí.

Zájímavé odkazy:

ETHIOPIAN WOLF CONSERVATION PROGRAMME

Vyhledat další obrázky vlčka etiopského.

[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 27 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: V. Zikán, Foto: Jiří Plecitý

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Murchison Falls
Murchison Falls
zobrazení: 6059
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Ponuka pôžičky:
  "Hľadáte dnes legitímnu pôžičku? Boli ste odmietnuté bankami kvôli zlej úverovej histórii? strach nič . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Začnite svoj život:
  "Niekedy v živote, do akej miery môže niekto ísť do života, závisí od našej ponuky s minulosťou, náde . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC