Afrika Afrika  
Dnešní datum: 24. 04. 2019  
Flóra

* Perriérův baobab (Adansonia perrieri)

Vydáno dne 26. 11. 2009 (13054 přečtení)

Nejohroženější z baobabů, který narozdíl od ostatních baobabů, není představitelem savany či stepi, ale spíše jedním ze stromů severních madagaskarských deštných pralesů, který v posledních letech řídce vyskytuje v a poblíž N.P. Montagne d´Ambre.p> Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (vyšší dvouděložné rostliny)
Řád: Malvales (slézotvaré)
Čeleď: Bombacaceae
Rod: Adansonia (baobab)
Druh: Adansonia perrieri (Perriérův baobab)

Jeden ze šesti baobabů endemických na ostrově Madagaskar a pro své nízké počty nejvzácnější a nejohroženější baobab. Výskyt tohoto baobabu je též unikátní. Roste ve vlhkých lesích národního parku Montagne d´Ambre. Proto bývá někdy označován jako baobab deštných pralesů. To je ovšem, jak jsem se až na Madagaskaru dozvěděl, dost nepřesné označení. Malagaši o něm spíše hovoří jako o "hraničním baobabu". To proto, že se vyskytuje na hranici deštného pralesa a sezóně opadavých vhlkých lesů. Neroste v žádné sušší oblasti. Lze se s ním setkat podél břehů řek, tůní a jezírek. Nejlepším místem, kde lze spatřit je Grande Cascade v národním parku. Rostou jen ve velmi malém počtu v parku a blízkém okolí, celkem jen na jedenácti místech. Jeho hledání i přes jeho velikost značně připomíná pověstnou jehlu v kupce sena.

Pohled do koruny perriérova baobabu

Adansonia perrieri - plod


Dorůstá do výšky až 30m. Je největším baobabem severu ostrova. Kmen je pokryt hrubší šedou kůrou. Vytváří až mohutné rozkladité koruny, podobné jako u baobabu prstnatého, jen kmen nebývá tak robustní. Větve s kmenem uzavírají úhel kolem 45°. Pokud je koruna redukována, kmen se odspoda vzhůru postupně zužuje.

Listy jsou ve střídavém postavení, dlanité, složené s 5-7 lístků.

Baobab perrierův

Kvete od listopadu do prosince pastelovými květy, jejichž vnější strana oplývá zeleným nádechem a centrální část květu přechází v jasně bílou. Béžové plody jsou vejčitého tvaru a dorůstají do velikosti až 30cm.

Vzhledem k vzácnosti tohoto druhu není známé využití Malagaši. Svou roli však hraje v ekosystému N.P. Montagne d´Ambre, jako potravní zdroj a útočiště pro lemury.

Perrierův baobab

Budoucnost Perriérových baobabů ve volné přírodě je nejistá. I přes umělé pěstování a vysazování je třeba počítat s úmrtností způsobenou klimatickými změnami a velice pomalým růstem. V rámci IUCN je tento druh označen jako kriticky ohrožený.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 34 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Namibie - N.P. Etosha
veverka kapská (<i> Xerus inauris </i> )
zobrazení: 1397
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • nabídka úvěru:
  "Potřebuješ půjčku? Nabízíme úvěr v rozmezí od 10 000,00 do 1 000 000,00 Kč s minimální dobou splatno . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Danakilská proláklina:
  "Nachází se v severovýchodní Etiopii, kde se setkávají tři tektonické desky (africká, arabská a indic . . . " (Zajímavosti Afriky)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2019.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC