Afrika Afrika  
Dnešní datum: 17. 10. 2018  
Fauna

* Kočkodan obecný zelený (Chlorocebus aethiops sabaeus)

Vydáno dne 22. 07. 2009 (14780 přečtení)

Žije v savanách a lesostepích od Mauretánie a Senegalu po Sierru Leone a Libérii na jihu, západní břeh řeky Volta v Ghaně a deltu Nigeru v Mali. Kočkodan zelený byl introdukován na Kapverdské ostrovy, Barbados, Svatého Kryštofa a Nevis.Mapka - zelený Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Primates (primáti)
Podřád: Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád: Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď: Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď: Cercopithecinae (kočkodani)
Rod: Chlorocebus (kočkodani)
Druh: Chlorocebus aethiops (kočkodan obecný)
Poddruh: Chlorocebus aethiops sabaeus (kočkodan obecný zelený)

Kočkodan zelený obývá ekosystémy západní Afriky s dostatkem vody, úkrytů a potravy. Žije v savanách a lesostepích od Mauretánie a Senegalu po Sierru Leone a Libérii na jihu, západní břeh řeky Volta v Ghaně a deltu Nigeru v Mali. Kočkodan zelený byl introdukován na Kapverdské ostrovy , Barbados, Svatého Kryštofa a Nevis.

Je asi 40– 85cm dlouhý a 40 – 60cm vysoký. Hmotnost dospělého jedince se pohybuje mezi 4 až 8kg.. Podobně jako ostatní kočkodani obecní disponuje štíhlým tělem, dlouhým ocasem, o délce od 50 – 110cm, nezbytným pro pohyb v korunách stromů, a dlouhými nohami uzpůsobenými hbitému pohybu po zemi. Záda, boky, ocas, vnější strana končetin, neurocranium a zadní část krku je pokryta středně dlouhou šedou srstí, která má od páteře se zesvětlující přeliv zlatavě hnědé srsti, jenž může mít až olivový nádech. Vnitřní strana končetin, lem obličeje, přední část krku a hruď je pokryta bílou srstí. Ventrální část mívají dospělý jedinci častokráte zbarvenou do azurově modře. Špička ocasu je zlatavě hnědá. Faciální část, ušní boltce a konce končetin, nikoli však jako ostatní kočkodani obecní, kteří z dálky vypadají, jakoby měli nasazené černé rukavice, mají sytě černé. Hřbet rukou a nárt nohou je pokryt šedou srstí. Má středně dlouhé bílé licousy. Pohlavní dimorfismus se projevuje větší velikostí samců.

Kočkodan obecný zelený.

Obrázek: Kočkodan zelený v ZOO Liberec.

Potrava je vázána na místo výskytu a roční období. Skládá se hlavně z travin, kořínků, oddenků, listů a plodů. Významnou složku tvoří i květy a míza akácií. Hmyz, ještěrky, menší savci, vejce a ptáčata jsou vítaným zpestřením jídelníčku.

Aktivita je denní. Přes noc spí na stromech. Vytváří společenstva o 10 až 30 vyjímečně i 50 členech. Největší rozsah denního teritoria byl zjištěn v Senegalu, kdy se kočkodani zelení urazily vzdálenost od 600 do 2700 metrů. Naopak nejmenší teritorium bylo zjištěno u populací na Svatém Kryštofu (Malé Antily). Oblast denní působnosti nepřesahovala 600 metrů. Samice jsou filopatrické, zatímco samci migrují do jiných skupin. Samice se v období říje páří s jedním i více samci. Období březosti trvá v průměru 165 dní. Rodí se jen jedno mládě o hmotnosti okolo 310g. Laktace trvá po dobu pěti až šesti týdnů. Pohlavní dospělost nastává u samic mezi čtvrtým a pátým rokem a u samců pátým rokem života. Samice s vyšším společenským postavením mají vyšší reprodukční tempo. V přírodě se dožívají okolo 20 let a v zajetí se mohou dožít i 30 let.

Kočkodan obecný zelený.

Obrázek: Kočkodani zelení v ZOO Liberec.

Mladší, staří a nemocní jedinci se mohou stát kořistí leopardů, hadů a někdy i jiných kočkovitých a psovitých šelem.

V České Republice se lze setkat s kočkodany zelenými v zoologické zahradě v Liberci.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 25 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: V. Zikán

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Afrotetra červenooká
afrotetra červenooká 
<i>Arnoldichthys spilopterus</i>, delta řeky Niger a Cross river
zobrazení: 1190
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Dostal jsem půjčku ve výši 1000000 EUR od pana Peter Krajčovič:
  "Stále potřebujete finanční pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajčovič na senat . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Ponúkam finančnú pomoc ľuďom v núdzi – pôžička od súkromnej osoby:
  "Sme ochotní pomôct každému, kto to potrebuje. Ponúkame niekolko druhov pôžiciek: Úvery a hypotéky, . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROV:
  "URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROVEK JAKÉHOKOLIV DRUHU . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Pujcka:
  "Ahoj. Jmenuji se Stanislav Kovac z Praha 4. jsem dostal obchodní úvěr ve výši 25,000.000 Kč (cca: 97 . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • cath-finance@hotmail.com:
  " Dobrý Den, Pane / Paní Tato zpráva je určena pro jednotlivce nebo pro všechny ty, kteří jsou v . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC