Afrika Afrika  
Dnešní datum: 27. 04. 2017  
Fauna

* Záchrana nosorožce tuponosého severního?

Vydáno dne 13. 04. 2009 (17476 přečtení)

Nosorožec tuponosý severní patří ke kriticky ohroženým druhům vyhynutím. V zoologické zahradě ve Dvoře Králové je šest jedinců tohoto poddruhu a jediný kříženec s jižním poddruhem. Ve zprávách bývá často kladená otázka: "Jak je zachránit?"Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Perissodactyla (lichokopytníci)
Podřád: Ceratomorpha
Čeleď: Rhinocerotidae (nosorožcovití)

Nosorožcovití se rozdělují na dva asijské rody Rhinoceros a Dicerorhinus a dva africké Ceratotherium a Diceros.

Do rodu Rhinoceros patří druh Rhinoceros unicornis – nosorožec indický, vyskytující se v Nepálu a Indii. Počet jedinců žijících ve volné přírodě je odhadován na 2 500. Disponují jedním rohem a kůži mají rozčleněnou do několika pohybujících se plátů. Dalším druhem tohoto rodu je Rhinoceros sondaicus – nosorožec jávský, který přežívá v asi 10 jedincích ve Vietnamu a asi 60 nosorožců žije na Jávě v N.P. Ujung Kulon. Poddruh z Indie již pravděpodobně vyhynul.

Do rodu Dicerorhinus se řadí jen jeden druh a sice Dicerorhinus sumatrensis – nosorožec sumaterský. Jak již latinský název napovídá, tento druh má dva rohy, kožní pláty jsou oproti předchozímu rodu redukované, ale stále zřetelné. Tělo má řídce pokryto srstí. Ve volné přírodě lze zatím zaznamenat výskyt asi 250 nosorožců v Malajsii a na ostrovech Sumatra a Borneo.

Nosorožci - srovnání velikostí

Rod Diceros obsahuje jen jeden druh nosorožce, Diceros bicornis – nosorožec dvourohý, známý spíše jako nosorožec černý. Ten bývá rozdělován ještě na nosorožce dvourohého jihozápadního, Diceros bicornis bicornis, který kdysi obýval Angolu, Namíbii, Botswanu a JAR, nosorožce dvourohého jižního, Diceros bicornis minor, vyskytujícího se od JAR po jih Tanzanie, nosorožce dvourohého východního, Diceros bicornis michaeli, žijícího od Tanzanie po Súdán a již vybitého nosorožce dvourohého západního, který se kdysi vyskytoval od Čadu k Senegalu. Posledních pár jedinců přežívalo v N.P Waza v Kamerunu, kde poslední jedinci podlehli pytlákům kolem roku 2005.

Nosorožec dvourohý východní
Nosorožec dvourohý východní:

Posledním rodem je Ceratotherium - nosorožec tuponosý, obsahujícím dva poddruhy.
Ceratotherium simum simum – nosorožec tuponosý jižní, známější jako bílý. Tento podruh, který byl počátkem 20. století na pokraji vyhynutí, díky usilovné snaze o záchranu patří dnes k nejpočetnějšímu poddruhu nosorožce.
Poddruh Ceratotherium simum cottoni – nosorožec tuponosý severní, jenž počátkem 20. století byl nejpočetnějším podruhem na kontinentu Afriky, je pravděpodobně odsouzen k záhubě. Poslední volně žijící zvířata byla hlášena z N.P Garamba. V zajetí se lze setkat s tímto poddruhem v zoo Dvůr Králové a San Diegu.

Nosorožec širokohubý severní
Nosorožec tuponosý severní:

Nedávno vyšla opět na povrch zpráva, kterou již delší dobu řeší Dvůr Králové a sice co s nosorožci bílými - severní formou. Zoo je chce odeslat do JAR, jelikož tu mají problémy s mláďaty, respektive druhá generace od divočiny se již nemnoží. Projekt by se snažil spojit divoce žijící nosorožce z N.P. Garamba na hranici DRK a Súdánu s královédvorskými a dvěma kusy ze San Diega. Patrně se jedná o poslední šanci, jak by se mohli samovolně rozmnožovat. Situace je však riskantní v tom, že by si zvířata musela zvykat na nové prostředí, není jistota, že se budou pářit. Nosorožce v Kongu viděli naposledy před šesti lety a teď je již dva roky hledají, bez úspěchu. Poslední věcí pak může být ohrožení zvířat pytláky, jelikož nosorožec ze zoo přiběhne až k pytlákovi, když bude mít nějakou laskominu. Ukázkou toho, jak to může dopadnout by mohl být nosorožec dvourohý západní. Nejsem specialista, ale myslím, že pokud by vědci oplodněná vajíčka vpravili do náhradní matky nosorožce bílého jižního, bylo by to lepší, a snad i jistější, řešení.

A teď proč to píšu. Zajímal by mě názor čtenářů stránek AFRIKAonline.cz na záchranu tohoto poddruhu. Své názory, prosím, pište do diskuze pod článkem.

Fotky nosorožců
Výsledky zasedání představenstva ZOO DK[Akt. známka: 3,89 / Počet hlasů: 36] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 71 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Text: V. Zikán, Foto: P. Kohout, V. Zikán

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY

Převody měn
Očkování
Pronájem aut pro region jižní Afriky od Europcar.co.za

  Galerie
Druhá mešita v Bani - Burkina Faso
Second mosque in Bani - Burkina Faso
zobrazení: 2241
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • bez titulku:
  "tes saja lah home c <a href="http://www.undangan cinta.com">undangan pernikahan&l . . . " (Staroegyptské umění I.)
 • Re: TOGO-jak našli moje jméno?:
  "mam taky dedit ale moc tomu neverim i kdyz vamerice sem mel strejdu ktery mel konto v africe v togu, . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Moje svedectvo:
  "Ako som dostal môj manžel Späť svedectvo, silný kúzlo lásky, ktorá skutočne funguje ... my names je . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Moje svedectvo:
  "Ako som dostal môj manžel Späť svedectvo, silný kúzlo lásky, ktorá skutočne funguje ... my names je . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • bez titulku:
  "Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval základní pravidla slušnosti nebo nebyl k tématu . . . " (Nil (Bahr-Al Nil))

 •   Partnerské servery
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Zeměpis států světa | Fotografie | Časopisy a předplatné | Školní vtípky | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC