Afrika Afrika  
Dnešní datum: 23. 04. 2019  
Tvůrčí Afrika

* Rodrigue Norman: Haló, Afriko!

Vydáno dne 15. 02. 2009 (9030 přečtení)

Hra Rodrigua Normana Haló, Afriko! je osmou hrou afrického autora vydanou v edici Současná hra Divadelního ústavu v rámci festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani.
Vychází u příležitosti 8.ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani v edici Současná hra Divadelního ústavu v roce 2009.
Divadelní hra. Přeložili Matylda a Michal Lázňovští.

Po dramaturgické řadě představující dramatiky generace osmdesátých let dvacátého století a jejich guru Sony Labou Tansiho začala edice v minulém roce představovat příslušníky mladé generace současných autorů, kteří vstupují aktivně do divadelního dění s novým tisíciletím. K nejvýraznějším autorům této generace „nové africké vlny“ patří Rodrigue Norman (1980) z Toga.

Rodrigue Norman

Rodrigue Norman je zároveň hercem, divadelním režisérem, iniciátorem projektu Lidového divadla v Lomé, organizátorem první divadelní školy v Togu, vedoucím divadelní skupiny 3C a Studio Théâtre d'Art de Lomé. Je též několikanásobným nositelem afrických prestižních ocenění (např. Prix de la Jeune Ecriture - FESTHEF, Plumes Togolaises), residentem tvůrčích pobytů ve Francii, Belgii či Libanonu. Jeho režijní práci mohli shlédnout také např. diváci Comédie Françasie. Jeho hry vycházejí v nakladatelství Emila Lansmana (bude též v roce 2009 hostem festivalu Tvůrčí Afrika).

Hru Haló, Afriko! psal autor v letech 2003-2006. Český titul vychází z původního názvu hry: Allo, l´Afrique, který byl ve francouzské konečné verzi změněn na Annexe 26bis (Dodatek 26b). Text evokuje důležitá společenská témata jako např. aktuální problematiku integrace cizinců, otázku domova, identity, kořenů a odpovědnosti za osud svůj i své rodné země či kontinentu. To jsou nejen ústřední témata dramaturgie festivalu Tvůrčí Afrika v roce 2009, ale zároveň otázky, které si často klade mladá generace afrických intelektuálů a umělců. Hra je cenná také tím, že otevírá v africké dramatice dosud tabuizovaná témata jako např. mužskou homosexualitu.

PřekladatelMichal Lázňovský o hře říká:

„Dva bratři, Fall a Seck, přišli před lety z Afriky do Belgie. Nyní se po deseti letech setkávají. Je to mnohem později, než si původně naplánovali, protože jejich situace byla složitější, než si dovedli představit. Jejich základní otázkou je, zda se vrátit do Afriky, jak navrhuje starší bratr Fall, anebo zůstat, jak plánuje Seck. V napjatém nočním rozhovoru se odkrývají různé skryté roviny jejich života, z nichž vyplývá složitost existence černého imigranta v Evropě, jeho ponižující postavení, věčné balancování na hranici legality a kriminality. Vyvstává otázka, co je ještě možné přijmout, vytrpět, postoupit, a kde už je překročena hranice lidské důstojnosti. Nebo je to ještě složitější? Vynořuje se naléhavá otázka smyslu odchodu Afričanů do Evropy. Navíc nejde jen o odpovědnost vůči sobě samému, ale také vůči rodině, zde reprezentované především osobou matky, které bratři před odchodem do Evropy dali slib, že jí budou posílat peníze a kterou zanechali v bídě… Postupně se ukazuje, že oba bratři přežívali v Belgii (resp. Holandsku) v daleko svízelnějších podmínkách, než si dokázali představit… Podařilo se jim tedy „uchytit se“? Nebo si mají přiznat neúspěch a vrátit se zpátky takříkajíc „s nepořízenou“? Léta uplynula a jejich život – protože to chtěj nechtěj byla nejlepší léta jejich života – se za tu dobu nějak vyvinul. Co se z nich stalo? Podlehli? Nebo (jen) přežili? Nebo našli nový domov?

Poutavý rozhovor, který je cestou do hloubi duše obou protagonistů, dává nahlédnout nejen do života Afričana v postavení imigranta, ale ukazuje také naši civilizaci v poněkud jiném světle, než v jakém jsou ji schopni vidět sami Evropané.“

Hra nebyla dosud vydána. Její první světové vydání bude právě v češtině. Ve spolupráci s paní Monikou Blin a Ecritures Vagabondes, autorem a Francouzským institutem v Praze. Smysl edice Současná hra a festivalové dramaturgie spočívají nejen v uvádění již vydaných a oceněných her, ale také v objevování dosud nevydaných novátorských her.

Na vydání hry navážou stejně jako v předchozích ročnících setkání afrického dramatika v Praze a dalších festivalových městech spojené s autorským čtením a prezentací knihy:

 • 19.března 14.00 Univerzita Hradec Králové, Hradecká ul.
 • 23.března 11.55 FF Plzeň (Sedláčkova ul./učebna 309)
 • 18.30 Kavárna Francouzského institutu v Praze
 • 24.března 11.00 Krajská vědecká knihovna Liberec, Rumjancevova ul.
 • 25.března 18.00 Divadlo Husa na provázku (Kabinet Havel) Brno
 • 27.března 14.10 FF UK (romanistika), Palachovo nám. Praha 1

Autor se mj. představí také jako herec v inscenaci A la maison (Doma), které tvoří tři aktovky tří frankofonních autorů. První z nich je komická hříčka Není na prodej! (A ne pas vendre!) Rodrigua Normana.

 • 19.března 19.00 Klicperovo divadlo (Scéna v podkroví)
 • 23.března 19.30 Kavárna Fr. institutu v Praze

Akce jsou součástí Dnů Frankofonie (20.-23.března), jejichž jedním z hlavních témat je právě divadlo.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Lucie Němečková | Počet komentářů: 24 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Nádraží minibusů Dala-dala
Jedno ze stanovišť minibusů pro městskou a příměstskou dopravu.
zobrazení: 4587
známka: 3.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • pandora earrings:
  "pandora uk jor dan 11 chrome hearts ring sup reme" (Zebra kvaga (Equus quagga quagga))
 • louboutin:
  " yeezy boost 350 chrome hearts bracelet air max 270 air max 2018" (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • lebron 15:
  "jordan retro 11 m oncler jacket pandora jewelry < b>ralph lauren polo shirts" (Africká migrace do Evropy)
 • nabídka úvěru:
  "Potřebuješ půjčku? Nabízíme úvěr v rozmezí od 10 000,00 do 1 000 000,00 Kč s minimální dobou splatno . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • jordan retro 11:
  "air jordan Zapa tillas Converse jordan 11 nike basketball shoes" (Zde jsou sloni - Na sever!)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2019.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC