Afrika Afrika  
Dnešní datum: 22. 11. 2017  
Cestopisy

* EGYPT – Výlety – Údolí králů, Chrám královny Hatšepsut a město Asuán

Vydáno dne 12. 01. 2009 (20350 přečtení)

Seriál krátkých článků o Egyptě - V.Údolí králů

Na západním pobřeží řeky Nilu naproti Luxoru pod vrcholkem hory El-Quorn leží Údolí králů, které kdysi sloužilo jako pohřebiště králů, faraónů. Jako první zde byl pochován egyptský faraón Thutmos I., dále velmi významný faraón Ramess II. nebo také známý Tutanchamon.

V Údolí králů bylo prozatím odkryto již celkem 64 hrobů. Mezi významné hroby patří 25 královských hrobů. Stěny hrobů jsou zdobené hieroglyfickými nápisy a barevnými malbami. Královské hrobky se liší svou stavbou. Mají různě široké i dlouhé chodby, rozdílný je také počet místností.

Vstupenka do Údolí králů

Pokud se rozhodnete Údolí králů navštívit a koupíte si vstupenku, tak budete mít možnost si prohlédnout pouze tři hrobky. Vzhledem k vlhkosti, která v hrobkách vládne a díky které může dojít k porušení výzdoby jednotlivých hrobek, se prohlídky jednotlivých hrobek pravidelně střídají. Pokud se chcete podívat na hrobku Tutanchamona, musíte si koupit vstupenku zvlášť.

Údolí královen

Mimo pohřebiště králů a faraónů, můžete navštívit také Údolí královen, které leží v jižní části thébského pohřebiště. V Údolí královen se nacházejí hrobky slavných královen, princezen, ale i princů a významných hodnostářů.

Stejně jako má Údolí králů svou vzácnou hrobku, tak i Údolí královen má svou. Je to hrob královny Nefertari – hlavní manželky Ramesse II., který byl restaurován šest let. Má ale omezenou kapacitu návštěvnosti, kdy za den může hrobku shlédnout pouhých 150 návštěvníků.

Chrám královny Hatšepsut

Jestli navštívíte Údolí králů /Údolí královen/, byla by chyba opomenout chrám královny Hatšepsut. Královna Hatšeput vládla starověkému Egyptu, byla dcerou Thutmose I. a manželkou svého nevlastního bratra Thutmose II. Chrám královny Hatšepsut můžete vidět zčásti vytesaný do skalisek z druhé strany Údolí králů.
Chrám královny Hatšepsut

Město Asuán

Velice zajímavý je výlet do města Asuán, které se nachází přes 900 km na jih od Káhiry. Doporučujeme vám navštívit město v zimních měsících, kdy je v Asuánu sucho a teplo a teplota obvykle nepřekročí 26 °C . V létě je ve městě už docela nepříjemných 40 °C a více.

Kouzlo města spočívá také v jeho poloze. Leží na břehu Nilu a tím se pro turisty naskýtá vskutku okouzlující pohled. Ve městě jsou k vidění také památky, můžete navštívit botanickou zahradu nebo Núbijské muzeum, ve kterém se dozvíte spoustu informací o historii a kultuře Núbie od prehistorické doby až po současnost. Prohlédnout si můžete také Klášter svatého Simeona ze 7. století, který v minulých dobách skýtal útočiště pro 300 mnichů a další stovce poutníků. Jde o pozoruhodnou stavbu s úžasným výhledem.

Asuánská přehrada

Mezi léty 1898 a 1902 byla ve městě Asuán postavena z místní asuánské žuly přehrada. Jejím úkolem byla regulace průtoku Nilu, tedy zavlažování, ale také byla zdrojem elektřiny, kterou dnes využívá skoro celý Egypt.

Významné je také největší uměle vytvořené jezero na světě – Násirovo jezero, které na přehradu navazuje a je významným stanovištěm stěhovavých ptáků, na jeho břehu žijí gazely a lišky, v okolních mělčinách krokodýli i varani.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Linda Kalašová | Počet komentářů: 20 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: foto: Ondřej Zikán

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY

Převody měn
Očkování
Pronájem aut pro region jižní Afriky od Europcar.co.za

  Galerie
Jezezo v Oursi - Burkina Faso
Lac de Oursi - Burkina Faso
zobrazení: 2473
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Rychlé a spolehlivé půjčky:
  "Ahoj, Jaké jsou vaše finanční potřeby? Požádejte o všechny druhy úvěrů s úrokovou sazbou 2%. Pot . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Bezplatná půjčka, která odpovídá vašemu rozpočtu.:
  "Ahoj, Zde je nabídka úvěru pro vás? Jsme legitimní a garantujeme družstevní záložny a poskytují . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!:
  "Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci! Jste v současné situaci v potížích nebo vás hrozí v . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem půjčku 500.000 Kč.:
  "Dobrí prátelé. Potrebujete ješte pujcku? Jmenuji se Daniela a chci, abyste vedeli, že senátor Walter . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC