Afrika Afrika  
Dnešní datum: 30. 05. 2017  
Politika a Společnost

* Robert Mugabe - profil

Vydáno dne 03. 04. 2008 (12239 přečtení)

Robert Mugabe získal prezidentský úřad v roce 1987, zemi však vedl od roku 1980. Nastoupil do svého úřadu po desetiletích koloniální nadvlády a občanské války. Z "miláčka" se však postupně stal tyran.Robert Mugabe se narodil v roce 21.2.1924 a od rodičů dostal jméno Robert Gabriel Mugabe. Byl vychován v římsko katolické víře a studoval na misijní základní škole, pak nastoupil na exkluzivní střední školu Kutama College. Chtěl se stát učitelem. Vysokou školu začal studovat v Jižní Africe na Fort Hare University, ale v roce 1951 ji opustil. Později studoval v Driefontein (1952), Salisbury (1953), Gwelo (1954) a Tanzánii (1955–1957). Svou dráhu učitele započal v Zambii (1955–1958) a následně v Ghaně (1958 – 1960), kde potkal svou první ženu Sally Hayfron (zemřela v roce 1992, jejich syn zemřel v roce 1966 na malárii). A nejen to, v Ghaně započala jeho politická činnost, kdy byl pod silným vlivem ghanského premiéra Kwame Nkrumah.
Během života získal několik čestných doktorátů na mnoha univerzitách světa a v roce 2003 mu byl udělen řád "Knight Commander of the Order of the Bath" od britské královny Elizabeth II.

Robert Mugabe

V roce 1960 se vrátil do Rhodézie (dnešní Zimbabwe), kde se připojil k hnutí Zimbabwe African People's Union (ZAPU), kterou vedl Joshua Nkomo. O tři roky později se však připojil k Zimbabwe African National Union (ZANU), která byla silně ovlivněna levicovými myšlenkami a maoismem. Zastával ve straně funkci generálního tajemníka.

V roce 1964 byl za "podvratné hovory" uvězněn bez soudu na 10 let. Ještě když byl vezněn, stal se v roce 1974 "vládce" ZANU. Po svém propuštění opustil Rhodézii a uchýlil se do Mozambiku. Zde založil vojenské jednotky ZANU a vedl krvavé gerilové boje proti vládě Ian Smithse.

V roce 1979 po měsících jednání v Salisbury (dnešní Harare), které vedl biskup Abel Muzorewa, ukončil v září boje a země se začala připravovat na velkou změnu. Tou měl být únor 1980, kdy měla vzniknout nová ústava, nová republika Zimbabwe a uskutečnit se pluralitní volby. Mugabe však v obavě o svou bezpečnost stále setrvával v Mozambiku. V prosinci 1979 se slavně do země vrátil - jako hrdina.

Ve volbách získalo ZANU 57 křesel z 80 (dvacet křesel měla automaticky zajištěna Rhodesian Front Ian Smithse) a 4.3.1980 se Mugabe stal Premiérem Zimbabwe. Zprvu hovořil o kooperaci, demokracii, sociálních změnách a míru, ale přeci jen začal více podporovat svou domovinu národa Šona na severu země. V začátcích se pokusil zapojit do vlády ZAPU, která měla silnou podporu u národa Ndebele, ale vše se zvhrlo v novou občanskou válku (1982 – 1985); úplný mír byl nastolen až v roce 1987, resp. 22.12.1988, kdy ZAPU byla začleněna do ZANU a vznikla Zimbabwe African National Union-Patriotic Front (ZANU-PF). Konflikt si vyžádal na 10 až 30 tisíc civilních obětí na straně národa Ndebele.

Pod jeho vedení se země začala nenápadně ekonomicky propadat a Mugabe začal sklouzávat k rasistickým výrokům a hledání viníků. Obvinil 75 tisícovou menšinu bílých Zimbabwanů, že přivedli zemi do nesnází. Silné výroky pravděpodobně posílilo ukončení finanční podpory farmářů ze strany Británie. A v roce 1995 zakázal homosexuální vztahy s trestem 10 let vězení.

Druhou ženou se v roce 1996 stala jeho bývalá sekretářka Grace Marufu, se kterou má tři děti - syny Bona a Robert Peter Jr. a dceru Bellarmine Chatunga.

V roce 1997 byla zrušena pozice premiéra a Mugabe se stal prezidentem. Svou pozici prezidenta uhájil ve všech následujících volbách v roce 1990, 1996 a 2002. Ačkoliv volby 2002 byly zcela jistě manipulovány.

Skutečné potíže však nastaly v roce 1998, kdy Zimbabwe vstoupilo do "Druhé Konžské války", která zemi ekonomicky zruinovala. Ačkoliv Mugabe předpokládal atraktivní zakázky pro svou zemi, nikdy je nedostal.

V roce 2000 se proto pustil do nejodvážnějšího podniku své kariéry, kdy se z mezinárodního státníka stal diktátor, POZEMKOVÉ REFORMY (Podle dohody z Lancaster House v roce 1997 byla pozemková reforma plánovaná s odkladem na deset let. Bohužel ji nikdo pečlivě neplánoval, protože se žádný obyvatel Zimbabwe nevěřil, že proběhne. Do pozemkové reformy vlastnilo 46,5% země 6000 soukromých farem bílých obyvatel).

12 a 13. února roku 2000 byla přijata nová ústava, která umožnila půdní reformu, tj. znárodnění půdy bílých obyvatel země bez náhrady a její redistribuci. Ústavní soud s tím nesouhlasil, ale Parlament vše přehlasoval. V druhé polovině roku 2000 začalo násilné zabírání farem a krvavé střety s obránci farem (bělochy a především černými dělníky farem, kteří zde měli od vlastníků zřízenu obdobu "kibuců"). Celá akce měla za následek totální rozvrat země.

O své domovy při ní přišlo na 700 tisíc lidí a následné negativní dopady postihli 2,4 milionů lidí. Zemi si rozdělili příznivci ZANU-PF a půda ležela většinou ladem. Obilnice Afriky začal trpět hlady.

Mugabe hledal vinu všude možně, začal potlačovat opozici všemi prostředky, obviňoval celý svět a neměl pochopení ani pro 10 tisíc lidí bez domova v chudinských čtvrtích u Harare, které nechal v roce 2005 rozprášit.
Jediným primátem zpackané půdní reformy byla rekordní inflace ve výši ztěží uvěřitelných 100 000%/1. čtvrtletí 2008.

V těchto dnech se očekávají výsledky prezidentských voleb v Zimbabwe, ale podle výsledků to vypadá, že žádný kandidát nezískal požadovaných více než 50% hlasů - Tsvangirai vyhrál s 47,9% hlasů, Mugabe získal 43,2% a Simba Makoni 8,3%.
Prezidentské volby budou mít své druhé kolo 23.5.2008?
Jisté je, že během souběžných parlamentních voleb ZANU-PF ztratila v parlamentu většinu - 99 křesel pro MDC ku 97 pro ZANU-PF.

Doplnění volby 2008:
Nakonec druhé kolo proběhlo 27. června 2008 a volební komise zveřejnila výsledky o dva dny později. Kampaň před druhým kolem provázelo násilí na opozici, při němž zemřelo na 80 odpůrců Mugabeho a došlo i na porušení ústavy, protože druhé kolo mělo proběhnout 21 dní po kole prvním.
"Výsledky" nakonec ohlásily, že Mugabe získal v druhém kole 85,5% hlasů a Tsvangirai získal pouze 9,3%hlasů. Mugabe prostě druhé kolo voleb ukradl!

Doplnění volby 2013:
Situace v zemi se výrazně nezměnila. Volební účast byla nízká. Tsvangirai již není v zemi brán jako hlavní mluvčí opozice, protože od 11. února 2009 je premiérem Zimbabwe ("i když letos jistě premiérem nebude"). Mugabe tak v prvním kole voleb (31. 7. 2013) dostal 61 procent hlasů a jeho strana si v parlamentu zajistila dvoutřetinovou většinu. 22. 8. 2013 složil již šestý prezidentský slib. Volby přesto budí silné pochybnosti.

[Akt. známka: 1,75 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 30 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY

Převody měn
Očkování
Pronájem aut pro region jižní Afriky od Europcar.co.za

  Galerie
Státní silnice
Na těchto silnicích nám místní řidiči předváděli svůj um, jelikož jet tu rychlostí vyšší 30km/h je sebevražda! Na snímku je odjíždějící kamion, který jsme museli nechat kvůli prachu trochu poodjet.
zobrazení: 2690
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Naliehavo potrebujú peniaze? Môžeme vám pomôcť!:
  "Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci! Jste v současné situaci v potížích nebo vás hrozí v . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • :):
  "Taky chci jet do Tanzáníe! Moc se mi líbí tento stát. Plus neustálé poznávání něčeho nového, jako zd . . . " (Chci jet do Tanzanie )
 • Re: TOGO-jak našli moje jméno?:
  "mam taky dedit ale moc tomu neverim i kdyz vamerice sem mel strejdu ktery mel konto v africe v togu, . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Moje svedectvo:
  "Ako som dostal môj manžel Späť svedectvo, silný kúzlo lásky, ktorá skutočne funguje ... my names je . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • bez titulku:
  "Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval základní pravidla slušnosti nebo nebyl k tématu . . . " (Nil (Bahr-Al Nil))

 •   Partnerské servery
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Zeměpis států světa | Fotografie | Časopisy a předplatné | Školní vtípky | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC