Afrika Afrika  
Dnešní datum: 29. 04. 2017  
Flóra

* Kigélie zpeřená - Salámovník - Salámový strom - Kigelia africana

Vydáno dne 03. 05. 2007 (24248 přečtení)

Kigélie zpeřená nebo také salámový strom vděčí za své přízvisko obrovským plodům připomínající salámy. I přesto, že jsou pro člověka nejedlé, jsou nepostradatelné v lidovém léčitelství Afriky. Podle Afričanů neexistuje skoro žádná nemoc, proti které by plody neměly pomoci.Říše: Plantae - rostliny
Oddělení: Magnoliophyta – rostliny krytosemenné
Třída: Rosopsida – vyšší dvouděložné rostliny
Řád: Lamiales - hluchavkotvaré
Čeleď: Bignoniaceae - trubačovité
Rod: Kigelia
Druhy: Kigelia africana a Kigelia pinnata

Kigélie zpeřená je až 18m vysoký strom s širokou polokulovitou korunou. Hladká šedá kůra u starších stromů praská v borku, která v šupinách odpadává. Listy jsou vstřícné či v trojčetných přeslenech o délce až 45cm, se sedmi až jedenácti zpeřenými tuhými kožovitými drsně chlupatými lístky, jenž v období sucha opadávají. Květy jsou miskovité o průměru až 15cm, rudohnědé barvy, s pětilaločným okrajem, uvnitř obsahující čtyři tyčinky. Květy se otvírají pouze na jednu noc a svým nepříjemným zápachem lákají netopýry k opylení.
Charakteristické plody připomínající salámy (odtud přízvisko „salámový strom“) jsou po dozrání béžově pískové barvy. Plody visí na metrových stopkách a jsou dlouhé až 1m a v průměru mají až 18cm. Hmotnost je též úctyhodná i 10kg!!

Salámovník - Kigélie

Pojmenování celého rodu dřeviny pochází od mosambických Bantu, který stromy nazýval „kigeli-keia“. Rozšířen je od Eritrei na východu po Senegal a Namíbii na západu a od Čadu na severu po KwaZulu-Natal na jihu, resp všude v savanové Africe mimo aridní oblasti a tropické lesy. Kigélie byla introdukována i na jiné světadíly, například do Austrálie, kde se stala oblíbeným útočištěm papoušků kakadu. Stejně jako v Africe je i zde oblíbeným stromem do parků, protože poskytuje příjemný stín i navzdory nebezpečí, které představují padající plody. Teplotní odolnost stromů se pohybuje mezi 4°C až 40°C. Strom snadno klíčí z čerstvých semen v říčním písku a netrpí škůdci.

Květy a plody z africké fauny oceňují především paviáni, praseta, sloni, žirafa, hroši a nosorožci. Listy jsou potravou pro slony a kudu velkého, či bývají sbírány a zkrmovány dobytkem. Semena mají v oblibě některé druhy afrických papoušků – například v Namíbii papoušek hnědý či papoušek meyerův, ve východní Africe papoušek červenobřichý a papoušek hnědohlavý.

I lidé našli využití plodů tohoto stromu. V hraniční oblasti Kamerunu a Čadu ženy připravují kvašený nápoj „bil-bil“ z čiroku, kam se přidávají plody k urychlení fermentačního procesu. V Malawi se opékané plody a pak bývají používány k dochucení „piva“ a podpoření kvašení. V Botswaně a Zimbabwe se ze stromů vyrábí kánoe. Při nedostatku potravy na africkém venkově se semena kigélie praží a následně konzumují. Nezralé plody bývají jedovaté a čerstvé plody pro člověka silně projímavé.

Pro přírodní medicínu je salámový strom brán některými Afričany jako všelék. Používají ji k léčbě ekzému, plísňových infekcí, zánětům, revmatizmu, zastavení krvácení po porodu, ale i k léčbě lepry, rakoviny kůže, syfilis, úplavice, malárii, cukrovce, zápalu plic, bolesti zubů, proti tasemnici a dokonce i proti hadímu uštknutí, zlým kouzlům a ochraně před hurikány. Můži používají odvar z plodů pro zlepšení erekce.
Ženy kmene Tonga z údolí Zambezi pravidelně používají kosmetické přípravky z kigélie pro ochranu pleti. S těmito přípravky pro zpevnění a vypínání pokožky se můžeme setkat i u nás (např. Fitocrema). Byl vědecky prokázán vliv látek obsažených v plodech salámového stromu jako proti zánětlivé, proti malarické, anti-virové, anti-bakteriální a ochraně a regeneračně působící na pokožku.

[Akt. známka: 2,10 / Počet hlasů: 30] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 57 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Vladimír Zikán, foto Pavel Kohout

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY

Převody měn
Očkování
Pronájem aut pro region jižní Afriky od Europcar.co.za

  Galerie
Naqa
Naqa
zobrazení: 1873
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • bez titulku:
  "tes saja lah home c <a href="http://www.undangan cinta.com">undangan pernikahan&l . . . " (Staroegyptské umění I.)
 • Re: TOGO-jak našli moje jméno?:
  "mam taky dedit ale moc tomu neverim i kdyz vamerice sem mel strejdu ktery mel konto v africe v togu, . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Moje svedectvo:
  "Ako som dostal môj manžel Späť svedectvo, silný kúzlo lásky, ktorá skutočne funguje ... my names je . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Moje svedectvo:
  "Ako som dostal môj manžel Späť svedectvo, silný kúzlo lásky, ktorá skutočne funguje ... my names je . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • bez titulku:
  "Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval základní pravidla slušnosti nebo nebyl k tématu . . . " (Nil (Bahr-Al Nil))

 •   Partnerské servery
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Zeměpis států světa | Fotografie | Časopisy a předplatné | Školní vtípky | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC