Afrika Afrika  
Dnešní datum: 14. 11. 2018  
Tvůrčí Afrika

* MARIE-LEONTINE TSIBINDA

Vydáno dne 06. 02. 2007 (13330 přečtení)

Zahraniční osobnosti 6.ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani - MARIE-LEONTINE TSIBINDA

Marie-Leontine Tsibinda Bilombo,

básnířka, uznávaná průkopnice a novátorka současné konžské poezie. Žena, kterou nezlomila životní, společenská či politická příkoří, ani hrůzy války a která se dokázala prosadit v oblasti umění a literatury. Kromě poezie píše Marie-Leontine Tsibinda také povídky a věnuje se novinářské práci. V letech 1979 a 1987 byla herečkou slavné divadelní skupiny Sonyho Labou Tansi - Rocado Zulu Théâtre. Od roku 1992 je členkou Mezinárodního PEN Klubu, od roku 1994 Sdružení konžských literátů. Angažuje se také v oblasti ženských práv. V současné době pracuje jako knihovnice.Marie-Leontine Tsibinda

Narodila se v konžském Girardu, v oblasti Kouilou. Její rodiče se živili zemědělstvím. Marie-Leontine vystudovala střední školu a univerzitu v Brazzaville, obor Amerických literatur a civilizací. V hlavním městě Konga Brazaville pracovala v knihovně Amerického kulturního centra a žila se svým mužem, rovněž významným básníkem jménem Bilombo-Samba, a dětmi do roku 1999, kdy ji z rodné země vyhnala sílící občanská válka. Marie-Leontine se vydala cestou exilu : nejprve pobývala v Niamey (Niger), posléze v Cotonou (Benin). V roce 2001 ji přijala Kanada, kde nedávno získala kanadské občanství.

Ve svém dosavadním díle se Marie-Leontine Tsibinda často obrací k zemi a přírodě. Její první verše, které vyšly v roce 1980 v Konžském nakladatelství v Brazzaville, se jmenují symbolicky : Básně země (Poèmes de la terre). V témže roce vydala v pařížském nakladatelství Editions Saint-Germain-des-Prés sbírku s názvem Mayombe. V roce 1981 získala autorka Národní cenu poezie.  Z jejích dalších poetických prací připomeňme sbírku Ret zrozený ze rtu (Une Lèvre naissant d´une autre, nakladatelství Bantoues, Heidelberg, 1984), Zítra je jiný den (Demain, un autre jour, Silex, Paříž 1987) či Pták bez zbraně (L´Oiseau sans arme, s ilustracemi Michela Hengo, Jouy-Le-Moutier (France) : Bajag-Meri, 1999).

Úloha ženy ve společnosti je jedním z dalších témat, která autorku výrazně zajímají. Ženy či dívky jsou častými hlavními hrdinkami jejích povídek. Tak například povídka Mayangi z roku 1981 vypráví příběh ženy, která opouští svého záletného muže. Když bouře burácí (Quand gronde l´orage, 1982) je název příběhu dívky znásilňované svým otcem, za nějž autorka získala Cenu za nejlepší povídku v soutěži vyhlašované rádiem RFI). Za povídku Mokré suknice (Les Pagnes mouillés), jež líčí prostřednictvím osudu mladé ženy skrývající se před nepřáteli, hrůzy občanské války, byla v roce 1996 oceněna Cenou Unesco-Aschberg.
Související články:
Setkání s hosty festivalu (25.02.2007)
Soutěž o 2 vstupenky - Ukončena (22.02.2007)
Nous sommes tous Africains (06.02.2007)
PITCHO WOMBA KONGA (06.02.2007)
CAYA MAKHÉLÉ (06.02.2007)
MONIQUE BLIN (06.02.2007)
SONY LABOU TANSI (06.02.2007)
Capoeira aneb z Afriky a Brazílie do Prahy (06.02.2007)
Tvůrčí Afrika 2007 - program (06.02.2007)

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Lucie Němečková | Počet komentářů: 23 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Lucie Němečková

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Zasněžený vrchol Kibo, "jak na dlani".
Zasněžený vrchol Kibo,
zobrazení: 3551
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • loan:
  "Potřebujete půjčku? nabízíme všechny druhy půjček, jako jsou osobní půjčky, dluhové konsolidační úvě . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem půjčku ve výši 1000000 EUR od pana Peter Krajčovič:
  "Stále potrebujete financní pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajcovic na senat . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC