Afrika Afrika  
Dnešní datum: 10. 12. 2018  
Fauna

* Imrasia belina (Westwood), mopane worm - Mopane Emperor Moth

Vydáno dne 29. 05. 2006 (16048 přečtení)

Do Afriky se nejezdí je za "Velkou pětkou", ale též za "Velkou dvanáctkou" hmyzu. Mezi velkou dvanáctku patří též motýl Imbrasia belina.I. belina náleží do čeledi Saturniidae - martináčovití. Používá se též vědecké označení Gonimbrasia belina, nyní se již nedoporučuje používat. Do stejné čeledi patří i náš největší středoevropský motýl martináč hruškový. Mopane worms

Místní názvy
* Botswana
Setswana: phane
* Jižní Afrika
Sepedi: masonja
Tshivenda: mashonzha
* Zambie
muyaya
* Zimbabwe
Ndebele: macimbi
Šona: madora

V jižní části Afriky jsou stále důležitou složkou potravy různé druhy hmyzu, které poskytují místnímu obyvatelstvu až 80% bílkovin. Mezi nimi významnou roli hrají housenky nočního motýla (můry) Mopane Emperor Moth (české jméno nemá), která se živí především listím stromu mopane. Housenky jsou v regionu známé pod anglickým označením mopane worm ("mopanový červ"). Strom poskytuje obyvatelům dřevo, potravu pro jeho chovná zvířata a především se na něm sbírají housenky I. belina. Pro obyvatele regionu jsou housenky I. belina významným zdrojem příjmů a obživy. Dříve byl výskyt housenek v komerčně zajímavějším množství nepravidelný, jak časově během roku, tak prostorově. V současné době se však chovají i na specializovaných farmách. Přesto podstatnou část v obchodu s mopanovými červy hraje i nadále sběr z přírody.

Biologie druhu
Imbrasia belina je housenkou asi jako lidská dlaň velkého nočního motýla Mopane Emperor Moth, který je hojně rozšířen skrz jižní, střední a východní Afriku. Na jihu Afriky je hlavní hostitelskou rostlinou strom mopane (Colophospernum mopane). O stromu Colophospernum mopane jsme zde již psali. Tento strom zabírá rozsáhle plochy severu Jižní Afriky, Botswany, Zimbabwe, Zambie a západní Namibie. I. belina se však živí i na jiných druzích dřevin. V ostatních částech Afriky se vyskytují a sbírají jiné druhy rodu Imrasia, které se živí na jiných dřevinách.

Druh má dvě generace do roka. První generace se líhne z kukel v listopadu a prosinci a druhá v únoru a březnu. Pouze v suchých oblastech má druh pouze jednu generaci. Dospělá můra klade 50 až 200 vajíček na větvičky a listy hostitelské dřeviny. Přibližně za deset dní se z vajíček líhnou housenky, které prochází 5 instary (instar je fáze vývoje housenky, která je zakončena svléknutím kutikuly - pokožky) než se zakuklí. I. až III. instar je striktně společenský a sdružuje se v uskupeních až o 200 jedincích. Po svléknutí se IV. instar šíří do okolí a stává se solitérní. Po následujících 6 týdnů intenzivně zvětšuje svou velikost. V. instar slézá ze stromu a zahrabává se do půdy, kde se kuklí a přečká nepříznivé období roku do další vegetační sezóny. Housenky mohou dorůst velikosti až 8 - 10 cm.

Místní lidé věří, že mladí jedinci housek pocházejí od starších instarů a v dospělosti jdou zemřít do země.

Z celkového množství nakladených vajíček (50 - 200) se dožije dospělosti přibližně jen 6 housenek. Dospělci se ničím neživý a žijí pouze 3 dny. Během krátkého života musí založit novou populaci. Proto mají samečci velmi vyvinutá tykadla, která jim pomáhají vyhledat samičku po čichu. Nepřátelé I. belina jsou různí parazitoidé, kteří infikují až 40% vajíček. Housenky jsou též potravou 34 druhů ptáků a několika druhů savců včetně člověka.

Podle studií má I. belina významný vliv na svůj hostitelský strom, resp. ekosystém mopanového lesa. Housenky dokáží spást listí až 90% stromů v lese. Stromy pak produkují pouze 14% semen oproti stromům neodlistěným, kdy skoro 84% stromů vytváří semena.

Potrava
Jak již bylo uvedeno housenky slouží jako potrava člověka. Období, kdy je možné ekonomicky využívat mopanové červy, je krátké a sběr trvá pouze tři týdny. V regionu jižní Afriky to je mezi dubnem a květnem. Housenky jsou sbírány převážně ženami po setřesení ze stromu či se sbírají přímo ze stromu. Zkušení sběrači nasbírají až 20 kg housek za hodinu. Sbírané housenky jsou tlusté jak lidský prst. Housenky jsou následně vyvrhnuty, jsou zbaveny zažívacího traktu, uvařeny a opět následně usušeny na slunci. Usušené vydrží asi rok do další "sklizně". Sběr housek může narušit pouze období sucha. Jinak se jedná o každoroční sběr a obchod. Pro zemědělské oblasti je tento zdroj bílkovin zásadní doplněk potravy. Dále je důležitou složkou obchodu. Pro ilustraci celkový obchod s mopanovými červy v Botswaně dosahuje 3 - 8 miliónů USD a zaměstnává na 10 tisíc lidí. V Jižní Africe se jich sesbírá na 1 600 tisíc tun. Od roku 1950 se v Jižní Africe housenky chovají též komerčně na specializovaných farmách. K vykrmení 1 kg housek je potřeba pouze 3 kg listí, naproti tomu k získání 1 kg hovězího je potřeba 10 kg rostlinné potravy.

Z hlediska nutriční hodnoty se housenky skládají z 60,70% bílkovin, 16,70% tuků a 10,72% minerálních látek v sušině. Výživná hodnota je 761 kcal/100 g.

Podle vlastní zkušenosti je chuť usušených housek kořeněná a lehce natrpklá. V puse se po rozkousání mění na prachovitou konzistenci a k polknutí je potřeba housenku hodně žvýkat a promísit se slinami. Nechutnají nijak zvlášť dobře a asi proto se konzumují až po tepelné upravě a ne jako křupky.
O významu housenek svědčí i jejich vyobrazení na mincích Botswany (5 Pula) a poštovních známkách.

Recept na přípravu housenek:
Housenky se povaří s česnekem, rajčaty a kořením. Když se přivedou do varu a změknou podávají se s kaší (sadza).

Obrázky motýlů (pod starším latinským názvem)
[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 9] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 44 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Veleještěrka modroskvrnná
Samec veleještěrky modroskvrnné - Gallotia galloti eisentrauti, žijící v severní části Tenerife. Mohou dorůst až do délky 45cm. I když jsou omnivorní, živí se především hmyzem.
zobrazení: 8267
známka: 2.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Ponuka pôžičky:
  "Hľadáte dnes legitímnu pôžičku? Boli ste odmietnuté bankami kvôli zlej úverovej histórii? strach nič . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Začnite svoj život:
  "Niekedy v živote, do akej miery môže niekto ísť do života, závisí od našej ponuky s minulosťou, náde . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC