Afrika Afrika  
Dnešní datum: 19. 11. 2018  
Politika a Společnost

* Michal Kraus a kakaový bob

Vydáno dne 15. 01. 2006 (17234 přečtení)

Poslední dobou probíhá v tisku aféra poslance Michala Krause (ČSSD, dříve KSČ). Nikdo dosud nepoukázal na další obludný aspekt Krausovy Ghanské kauzy. A tím je otroctví a dětská práce. Jsem rozčarován z toho, že žádná média si toho nevšímají a bylo o tom napsáno mnohé. Stále jen opakují "investice do továrny na zpracování kakaových bobů". A to bez toho, aby si ověřily a pak i čtenářům nastínily, jak takový závod vypadá a z čeho se celý kakaový obchod v Ghaně skládá. ..Produkce kakaa, zejména pěstování a zpracování, je spojena s novodobým otroctvím a zneužíváním práce malých dětí, které jsou na plantážích drženy v zajetí. Stačí si dát do Googlu Ghana + cocoa + slaves a vyhledá se Vám mnoho výsledků k zamyšlení. Lze zde najít i zprávy přímo o firmě PBC, kterou chtěli Kraus a spol. privatizovat. Není a nebyla to nějaká továrnička na kakao, ale jedna z největších firem, která vykupuje kakaové boby od drobných pěstitelů. Tuto společnost nezajímá, že pěstitelé jsou vlastně novodobí otrokáři.
V roce 2001 vrcholila vlna článků o dětském otroctví především ve spojitosti s Ghanou a kakaem. Tato mediální kampaň byla přehlušena útoky teroristů na Světové obchodní centrum (WTC). Právě v této době Krauz vyrazil potichu uzavřít svůj hanebný obchod.

Je velmi zajímavé sledovat, že levicový politik, který dříve hlásal revoluci proletáriátu a dnes sociální stát, se neštítí zaplést do obchodu s otroky a dětskou prací.

Výňatek z českých stránek UNICEF - Moderní éra otroctví
Když před časem hladiny světového veřejného mínění rozvlnil případ lodi Etireno, která převážela děti-otroky ze západoafrického Beninu na kakaové plantáže v Gabonu, mnoho lidí bylo šokováno skutečností, že i dnes na světě existuje otroctví a že často postihuje i velmi malé děti. Případ lodi Etireno se nikdy nepodařilo objasnit. Po 17 dnech zmatků, kdy postupně všechny státy v oblasti odmítaly loď přijmout a loď kroužila v mezinárodních vodách, se na její palubě podařilo najít z původních 250 dětí pouze 23. Kam zmizely ty zbývající, je (téměř) záhadou. Faktem ovšem je, že v západní a střední Africe je každým rokem prodáno do otroctví 200 000 dětí. Tyto děti se stávají majetkem novodobých otrokářů. Ztrácejí kontakt se svou rodinou, nechodí do školy a často jsou krutě bity, pokud nesplní normu nebo se pokusí o útěk. Pracují 10 - 12 hodin každý den bez odpočinku. Jejich život má cenu pár dolarů. Také v jihovýchodní Asii je otroctví poměrně častým jevem. Vzniká jako důsledek půjček s vysokým úrokem, které chudá rodina nikdy nemůže splatit. Splátkou půjčky se proto jednoduše stává dítě, které je tak odsouzeno k doživotní práci na polích nebo v domácnosti věřitele. Taková „splátka“ je často zástěrkou pro obchod s dětmi a jejich sexuální zneužívání pro komerční účely.

Malé poučení na závěr - Pokud nechcete podporovat otrokářství, lze kupovat výrobky (i kakao) se znakem Fair trade.

Tomáš Pavlíček

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 33 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Tomáš Pavlíček

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Kanárské ostrovy - Pico del Teide
Stratovulkán Pico del Teide při západu slunce.
zobrazení: 4906
známka: 1.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Finančná asistencia:
  "Navrhujem každému, kto hľadá súkromnú a legitímnu, rýchlu a dôveryhodnú spoločnosť, aby získal akýko . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Finančná asistencia:
  "Navrhujem každému, kto hľadá súkromnú a legitímnu, rýchlu a dôveryhodnú spoločnosť, aby získal akýko . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • pôžička:
  "Pred niekoľkými dňami som dostal od spolupracovníka odporúčanie požiadať o úver v spoločnosti Annie . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • loan:
  "Potřebujete půjčku? nabízíme všechny druhy půjček, jako jsou osobní půjčky, dluhové konsolidační úvě . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem půjčku ve výši 1000000 EUR od pana Peter Krajčovič:
  "Stále potrebujete financní pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajcovic na senat . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC