Afrika Afrika  
Dnešní datum: 08. 12. 2019  
Fauna

* Pelikán bílý - létající obr Afriky

Vydáno dne 08. 11. 2001 (16346 přečtení)

Pro mláďata však hrozí nebezpečí i od jejich sousedů. Pokud zpozorují, že mládě je nemocné, slabé či opuštěné, okamžitě ho odstraňují mimo kolonii, kde si s ním predátoři rychle poradí. Má to i svůj praktický význam. V kolonii by se nemoc velmi rychle rozšířila. Mladí ptáci mají velmi těžké dětství, kdy musí tvrdě soupeřit i se svými sourozenci...Pelikán bílý(Pelecanus onocrotalus)
Řád: Pelecaniformes (veslonozí)
Čeleď: Pelecanidae (pelikánovití)

Pelikánovití mají charakteristický vak, dlouhý zobák a krk. Dospělí ptáci jsou většinou bílí, mladí jedinci mají tmavé zbarvení, nejčastěji jsou černí, později u nich přechází barva opeření do hnědých odstínů. Většinou hnízdí poblíž sladkých vod, aby si mohli udržovat svá opeření. Většina druhů loví těsně pod hladinou a často kolektivně, když nahánějí ryby na mělčinu.

Pelikáni bílí se suší po koupeli

Pelikán bílý
Pelikán bílý je největší létající pták Afriky. Díky svým velkým křídlům výborně plachtí a dokáže vystoupat do výšky 3000 metrů skoro bez mávnutí křídel. Průměrná velikost ptáka je 140 až 178 centimetrů. Rozpětí křídel je ještě větší a může dosáhnout délky tří metrů u samců, samice jsou menší s rozpětím křídel okolo 264 cm. Váha dospělého ptáka se pohybuje do 15 kilogramů u samců a 9 kilogramů u samic.
Zbarvení dospělců není příliš pestré. Opeření je bílé. Zobák má barevný rozptyl od šedé po jasně žlutou. Oko je červené či červeno hnědé. Vak je žlutý. Tváře jsou u samců červené až růžové, u samic je okolí očí oranžové. Nohy jsou růžové či žluté.

Dospělec a mladí jedinci - Sowa Pans Botswana

Díky své velikosti a vaku si tohoto afrického ptáka nespletete. Charakterizuje ho i jeho bílá barva, která v době rozmnožování přechází do slabě růžového nádechu. Na hlavě má malou chocholku a v době rozmnožování se mu nadouvají tváře a na hlavě nad ozobím se objevuje jakási boule. Mláďata jsou černá, později jejich zbarvení přechází do šeda a  pak do hněda. 

Pták hnízdí v koloniích, které jsou velmi hlučné, jak se mladí ptáci dožadují potravy. Zvuk který vydávají zní jako Muuuu. Ptáci mají i určité svatební rituály, které tvoří soubor vizuálních efektů a gest. Pelikáni si staví z vodních trav a jiných rostlin, kamínků a hlíny symbolické hnízdo. Tato stavba hraje svou úlohu spíše jako část námluvních rituálů. Kolonie nejčastěji hnízdí na ostrovech v dostatečné vzdálenosti od možných predátorů. Právě tato forma hnízdění zajišťuje ptákům bezpečí. Pro mláďata však hrozí nebezpečí i od jejich sousedů. Pokud zpozorují, že mládě je nemocné, slabé či opuštěné, okamžitě ho odstraňují mimo kolonii, kde si s ním predátoři rychle poradí. Má to i svůj praktický význam. V kolonii by se nemoc velmi rychle rozšířila. Mladí ptáci mají velmi těžké dětství, kdy musí tvrdě soupeřit i se svými sourozenci. Slabší z rodiny hynou. Jeden pár má 1 až 8 potomků (obvykle dva), většinou přežívá hnízdní období pouze jeden. Vejce má namodralou barvu. Rodiče se starají o mladé 60 až 75 dní. Poté co mladý pták uloví první rybu či vzlétne, dospělí ptáci ho opouští.  

Jezero Tana z Bahir Daru

Potrava pelikánů se skládá z ryb, doplňkově i korýšů. Dokáže spolknout i 4 kilovou rybu, což představuje pro pelikána určité nebezpečí. Ačkoli jeho vak a hrdlo je široce roztažitelné, některé druhy ryb mají ostny v blízkosti žaber, jiné mají napřimující se ostnaté hřbetní ploutve, takže někdy dochází k protržení vaku či udušení dospělce.

Jak již bylo řečeno, pelikán bílý je velmi dobrý letec. Někdy létá od hnízda až 200 km pro potravu, protože hnízdí jen na místech splňujících přísná kritéria výběru. Mimo hnízdní dobu dospělí jedinci létají po celé Africe ve formacích ve tvaru V nebo solitérně (žije též v Evropě a Asii). Jak a proč létají na tak značné vzdálenosti je záhadou. Přesto lze říci, že pelikány v Africe spatříme na pobřežích moří a jejich zálivech, sladkých i slaných jezerech a v solných pánvích. Podmínkou je však vždy přítomnost sladké vody, kterou ptáci potřebují pro údržbu pěří. Po důkladné koupeli si z mazové žlázy u kořene ocasu promašťují peří. Pták je v hnízdních lokalitách hojný, přesto patří mezi ohrožené druhy. Velké populace pelikánů bílých žijí v Jižní Africe v okolí města St. Lucia na pobřeží Indického oceánu, v Botswaně ve slaných pánvích, v brakických a slaných jezerech v Keni, v Namíbii a u ústí řeky Senegal.

V Africe žije ještě jeden druh pelikána Pelecanus rufescens, který žije v podobných lokalitách jako pelikán bílý. Podobá se dospívajícím ptákům pelikána bílého svým šedavým zbarvením. Zobák je bílý a okolí očí taktéž. Hnízdí však na stromech.
[Akt. známka: 2,05 / Počet hlasů: 19] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 20 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Jaromír Němec

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Tančící Dervišové - Omdurman
Dancing Dervishes - Omdurman
zobrazení: 3448
známka: 5.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC