Afrika Afrika  
Dnešní datum: 05. 12. 2019  
Tvůrčí Afrika

* Buďme všichni Afričani!

Vydáno dne 20. 04. 2002 (15483 přečtení)

O Africe k nám doléhají pouze kusé, jednostranné zprávy z novin, televize či prospektů cestovních kanceláří. Úvahy průměrného Čecha o africké současnosti jsou mnohdy zmatené, naivní, plné předsudků. Zatímco neznalost Shakespeara v našich zeměpisných šířkách neomlouvá, neznalost afrických kultur se v obecném povědomí nepovažuje za součást všeobecného vzdělání. Mnohdy si ani neuvědomujeme, že také v naší zemi žijí, trvale či přechodně, Afričané, kteří jsou skvělými hudebníky, tanečníky, literáty, zkrátka lidmi, s nimiž stojí za to se potkat...O Africe k nám doléhají pouze kusé, jednostranné zprávy z novin, televize či prospektů cestovních kanceláří. Úvahy průměrného Čecha o africké současnosti jsou mnohdy zmatené, naivní, plné předsudků. Zatímco neznalost Shakespeara v našich zeměpisných šířkách neomlouvá, neznalost afrických kultur se v obecném povědomí nepovažuje za součást všeobecného vzdělání. Mnohdy si ani neuvědomujeme, že také v naší zemi žijí, trvale či přechodně, Afričané, kteří jsou skvělými hudebníky, tanečníky, literáty, zkrátka lidmi, s nimiž stojí za to se potkat. 

Vítejte na Africké noci! "Matky" projektu Lucie Němečková a Frederika Smetanová. S cílem otevřít nový, nezatížený, pohled na Afriku vznikl projekt Tvůrčí Afrika/Afrique en creations, jenž ve dnech 21.-25.března 2002 nabídl několik cenných kulturních česko-afrických setkání v Hradci Králové, Liberci a Praze. Akce se uskutečnila pod hlavičkou Francouzského institutu, Francouzské aliance a Divadelního ústavu Praha v rámci Dnů Frankofonie. 

Doslova historickou událostí se stala návštěva dramatika Koffiho Kwahulé původem zDramatik Koffi Kwahulé, hvězda projektu Tvůrčí Afrika. Pobřeží slonoviny, jehož hru P´tite Souillure-Nestyda vydal Divadelní ústav v edici Současná hra v překladu Michala Lázňovského. Od přelomu sedmdesátých a osmdesátých let 20.století, kdy v Informativní edici DILIA, vyšlo pár textů Nigerijce Wole Soyinky, to byl první dotyk se současnou dramatikou afrického kontinentu. Koffi Kwahulé patří k nejpozoruhodnějším autorům současného světového moderního divadla. Ve svém díle propojuje kulturní evropské vlivy s africkými kořeny. Podstatná pro jeho tvorbu je inspirace jazzem. Píše osobitým jazykem, stylem mísícím každodennost se snem, realitu se surreálnem. Dosud napsal šestnáct původních dramatických textů a několik adaptací. Řada z nich byla oceněna prestižními cenami. Kwahulého hry inscenují divadla ve Francii, Spojených státech, Velké Británii, Německu, Itálii, Pobřeží slonoviny, Bulharsku. 

Koffi Kwahulé a Sylvie Chalaye (a překladatelka Daniela Jobertová ) diskutují se zájemci o africké divadlo ve Francouzském institutu. Množství nových divadelních impulsů přinesla také přednáška teatroložky Sylvie Chalaye z Univerzity v Rennes na téma Dramatika černé Afriky: bouřlivá křižovatka minulosti a přítomnosti. Sylvie Chalaye se specializuje na současné divadlo frankofonní subsaharské části Afriky. Napsala na toto téma celou řadu článků, studií a publikací. Vydala např. knihy Současná africká dramatika (Dramaturgies africaines d´aujourd´hui), Černá Afrika a její divadlo v průběhu XX.století (L´Afrique noire et son theatre au tournant du XX.siecle). Spolu s Olivierem Barletem založila časopis Africultures, kde vede divadelní rubriku.

Lekci společně s besedou doplnilo scénické čtení z úryvků Kwahulého hry Nestyda, v liberecké Státní knihovně v podání amatérského souboru Les amateurs du jeudi soir, v pražském Francouzském institutu v nastudování Divadla na voru. Zde a také v královéhradeckém kině Centrál byl po diskusi promítnut filmový celovečerní debut současného beninského režiséra, herce, scénáristy a hudebníka, Jeana Odoutana, Barbecue pejo. Snímek, vyprávějící o pěstiteli kukuřice, který se rozhodne stát taxikářem, aby navždy skoncoval s chudobou, uspěl na několika světových festivalech. 

Nejvíce zájemců přilákala Africká noc v pražském Divadle na prádle zaměřená na um českých Afričanů. Angolsko-brazilská taneční skupina odstartovala večer sugestivním výrazovým tancem s rituálními prvky. Ivorijští bubeníci Zouglou nakazili posluchače svými temperamentními rytmy a hravými texty. Prostor pro vlastní taneční kreace poskytla africká diskotéka DJ Afrikatu v závěru večera.Také díky stánkům Cafe Ebel s africkou kávou a zákusky, Afrika Humanitas se specialitami africké gastronomie a nejrůznějšími řemeslnými výrobky a africkému kadeřnictví Martha se podařilo vytvořit opravdu vřelou, uvolněnou atmosféru. Příjemná nálada prosákla rovněž do následujícího odpoledne, kdy na tomtéž místě sehrálo své představení …(mezi nebem a zemí)…, volně inspirované Antoinem de Saint Exuperym a Saharou, Divadlo na voru. 
Gilson z Brazílie zažíná oheň tanečního rituálu, jímž začala Africká noc.Americano, Magid a Nathan v africkém rytmu při svém vystoupení v rámci Africké noci.Magid a Gilson jsou z Brazílie, Americano s Nathanem zase z Angoly. Sešli se v Praze, aby společně připravili taneční vystoupení pro Africkou noc. Hudební skupina Zouglou: čeští Afričané z Pobřeží slonoviny představují své bubenické a pěvecké umění o Africké noci.Z koncertu skupiny Zouglou během Africké noci. Návštěvníky Africké noci vítal u vchodu stánek Cafe Ebel s čerstvě praženou africkou kávou a zákusky.Zpěvák skupiny Zouglou, která diváky Africké noci zvedla ze židlí.Do svého krámku s africkými výrobky vás zve Kofi Nkrumah, prezident organizace Humanitas Afrika.Africké speciality Kofiho Nkrumaha chutnaly báječně!


Velice dobrým znamením pro Afriku i další ročník tohoto projektu byl zejména velký spontánní ohlas mezi mladými lidmi. 

Text vyjde časopise Srdce Evropy, který vydává a v Českých centrech v zahraničí distribuuje Správa Českých center.
[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Lucie Němečková | Počet komentářů: 50 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Lucie Němečková; Foto: Miroslav Břeský

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Prohlížení fotek na zastávce v Nůbijské poušti
Viewing images on a stop in the Nubian Desert
zobrazení: 3181
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC