Afrika Afrika  
Dnešní datum: 13. 12. 2019  
Prostředí

* Charakteristika Afriky

Vydáno dne 02. 03. 2002 (29062 přečtení)

Zeměpisnou polohou se Afrika liší od ostatních kontinentů. S trochou imaginace můžeme říci, že Afrika vypadá jako hlava rohatého dinosaura...Afrika_foto NASA Název kontinentu je odvozen z berberského kmene Afrigii n. Afridi na území dnešního Tuniska. Jde zřejmě o jméno kartaginského původu a znamenalo "člověk z druhé strany", což označovalo buď fenické kolonisty v Africe nebo obyvatele venkova v protikladu obyvatelům z města.
Afrika se svou zeměpisnou polohou liší od ostatních kontinentů. Rozpostírá se symetricky severním a jižním směrem od rovníku. Tvar kontinentu lze popsat poměrně snadno. Na jih od rovníku má Afrika tvar trojúhelníku. Na severu ji tvoří lichoběžník. S trochou imaginace můžeme říci, že Afrika vypadá jako hlava rohatého dinosaura. Jeho okem je Victoriino jezero a roh tvoří Somálský poloostrov. 

Nejsevernějším bodem Afriky je mys Ras Ben Sekka v Tunisu (37°21´ s.z.š.), nejjižnější bod leží v Jižní Africe - Střelkový mys (Cap Agulhas) (34°52´j.z.š.). Ze zeměpisných souřadnic vyplývá, že se Afrika rozkládá mezi subtropickými pásmy. Při pohledu na celý "černý kontinent" je též patrné, že rozložení povrchu je nerovnoměrné. Na severu je Afrika dvakrát širší, než území jižně od rovníku. Nejzápadnějším bodem kontinentu je Pointe des Almandies v Senegalu (17°33´z.z.d.) a vzdálenost asi 7500 km v poledníkovém směru jej dělí od nejvýchodnějšího bodu - Ras Hafúnu (Raas Xaafuun).
Celková rozloha je 29,2 miliónů km2, připočteme-li i četné ostrovy náležející k Africe, celková plocha se zvětší na 30 mil. km2. Afrika je tak druhým největším kontinentem. Největším ostrovem je Madagaskar (587 00 km2). Ostatní ostrovy jsou malé. Pevninskými ostrovy jsou Zanzibar, Pemba, Mafia a souostroví Sokotra. Ostatní ostrovy náležející k Africe jsou oceánské. V indickém oceánu leží - Komory, Amiranty, Seychely, Maskarény. V Atlanském oceánu leží Kanárské a Kapverdské ostrovy, Madeira, Annobón, Sao Tomé, Príncipe, Fernando Poó, Ascension a Sv. Helena. Ve výčtu je nutno uvést, že k Africe náleží mnoho plošně malých šelfových ostrovů při západním pobřeží Afriky a ve Středomoří.
Pobřeží tohoto kontinentu je málo členité, svahy jsou příkré. Jediným poloostrovem je Somálský, největší záliv je Guinejský s dvěmi zálivy - Beninským a Biaferským. Zálivy Velká a Malá Syrta leží ve Středozemí. V ostatních částech jsou zálivy malé, málo vyvinuté (např. Velrybí, Kapský, Suezký, Delagoa, aj.).
Vertikální členění je velmi malé. Převládají zde plošiny, různého původu a výšky. Přesto se zde vyskytují i velehory. Mimo Atlas nejsou nejvyšší vrcholy vázány na vrásná pohoří. Nejvyšším bodem je Kilimandžaro (5895 m), což je sopečný kužel. Nejnižším bodem je Asalská proláklina (-170 m).

Užitečné odkazy:
Skutečná velikost Afriky - mapa

[Akt. známka: 2,84 / Počet hlasů: 25] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 25 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Sossusvlei
Sossusvlei - nejznámnější a nejkrásnější písečné duny pouště Namib
zobrazení: 4643
známka: 1.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC