Afrika Afrika  
Dnešní datum: 13. 12. 2019  
Cestopisy

* Očkování - aktualizace

Vydáno dne 29. 09. 2010 (54828 přečtení)

Očkování je neodmyslitelně spjato s cestováním do tzv. "exotických" zemí, kam státy Afriky zajisté patří. Jak a před čím se očkovat?..



Nebudeme zde polemizovat, zda se vyplatí utratit poměrně vysoké částky za vakcíny proti tropickým nemocem. Cenu svého zdraví si každý musí zvážit sám. Na druhou stranu je nutno říci, že ne vždy vakcíny "zaberou" a ne proti všem nemocem se lze očkovat. Jaké očkování si proto pořídit?

Očkování

Pokud plánujete cestu do Afriky, zvolte vhodná očkování. Do některých zemí je pro vstup povinné očkování proti žluté zimnici. Jde vesměs o země v rovníkovém pásu (např. v Angole, Beninu, Burkině Faso, Kamerunu, Pobřeží slonoviny, DR Kongo, Gabonu, Gambii, Ghaně, Guinei, Libérii, Nigérii, Sierře Leone, Sudánu).
Povinnost může také nastat při přejezdu z jednoho státu do druhého s výskytem zimnice. V takovém případě úřady toto očkování a záznam v Mezinárodním očkovacím průkazu striktně vyžadují a očkování by mělo být minimálně 10 dní staré.
Z doporučených očkování je to rozhodně žloutenka typu A , před cestou stačí 1 dávka. Jinak pro 15-20 letou ochranu se po 6 měsících podává 2. dávka. Základem je i očkování proti břišnímu tyfu. Chrání Vás na 3 roky. Pro dlouhodobější pobyty je vhodné podstoupit vakcinaci proti oběma typům žloutenek A i B v kombinované vakcíně, před cestou ve 2 dávkách, celkem během roku 3 dávky na 20 let.
Pro cestovatele nad 30 let věku se do některých zemí doporučuje očkování proti dětské obrně. Ochrana z dětství nám prostě nevydrží na celý život a dětská obrna v zemích Afriky stále existuje.
Zkontrolujte si také platnost tetanu, 10 -15 let je nyní ochrana po očkování. Pro náročnější pobyty je aktuální vakcína proti meningokokové meningitidě a proti vzteklině - 3 dávky před odjezdem. Při výskytu cholery v zemi, do které se chystáme, nám nezbude nic jiného, než přidat i toto očkování.
Ochranu očkováním volíme opravdu podle charakteru a délky cesty, podle věku a aktivit cestovatele.

Co přibalit na cestu

Vybavte se jednoduchou lékárničkou s léky proti průjmu, na snížení teploty, na bolest svalů a kloubů, na bolest v krku, antimalariky, kapkami do očí, případně do uší (při častém šnorchlování), miniaturní dezinfekcí, náplastmi, obinadlem, teploměrem, krémem s UV filtrem, pokrývkou hlavy, slunečnicovými brýlemi, krémem po opalování a repelentem (např. Expedition Plus 50 %, 100%).

Aktuální stav výskytu chorob v Africe můžete sledovat na www.cdc.gov, WHO - International travel and health.

Pokud se chcete poradit před cestou s lékařem z cestovní medicíny např. o antimalaricích, chorobách, využijte poradny na www.ockovani-zahranici.cz. Přehled a obecné zdravotní rady pro cestovatele najdete na www.domuvezdravi.cz.



Související články:
Kvalitní a cenově zajímavá solární nabíječka 25W (30.01.2019)
Jak levně a bezpečně cestovat po Africe (03.09.2012)
Převody měn (01.10.2005)
Malárie (10.04.2002)

[Akt. známka: 2,61 / Počet hlasů: 28] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 64 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: MUDr. Alena Lukešová, Jaromír Němec

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Hejno chňapalů
Hejno chňapalů
zobrazení: 5712
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC