Afrika Afrika  
Dnešní datum: 23. 04. 2018  
Cestopisy

* Očkování - aktualizace

Vydáno dne 29. 09. 2010 (49590 přečtení)

Očkování je neodmyslitelně spjato s cestováním do tzv. "exotických" zemí, kam státy Afriky zajisté patří. Jak a před čím se očkovat?..Nebudeme zde polemizovat, zda se vyplatí utratit poměrně vysoké částky za vakcíny proti tropickým nemocem. Cenu svého zdraví si každý musí zvážit sám. Na druhou stranu je nutno říci, že ne vždy vakcíny "zaberou" a ne proti všem nemocem se lze očkovat. Jaké očkování si proto pořídit?

Očkování

Pokud plánujete cestu do Afriky, zvolte vhodná očkování. Do některých zemí je pro vstup povinné očkování proti žluté zimnici. Jde vesměs o země v rovníkovém pásu (např. v Angole, Beninu, Burkině Faso, Kamerunu, Pobřeží slonoviny, DR Kongo, Gabonu, Gambii, Ghaně, Guinei, Libérii, Nigérii, Sierře Leone, Sudánu).
Povinnost může také nastat při přejezdu z jednoho státu do druhého s výskytem zimnice. V takovém případě úřady toto očkování a záznam v Mezinárodním očkovacím průkazu striktně vyžadují a očkování by mělo být minimálně 10 dní staré.
Z doporučených očkování je to rozhodně žloutenka typu A , před cestou stačí 1 dávka. Jinak pro 15-20 letou ochranu se po 6 měsících podává 2. dávka. Základem je i očkování proti břišnímu tyfu. Chrání Vás na 3 roky. Pro dlouhodobější pobyty je vhodné podstoupit vakcinaci proti oběma typům žloutenek A i B v kombinované vakcíně, před cestou ve 2 dávkách, celkem během roku 3 dávky na 20 let.
Pro cestovatele nad 30 let věku se do některých zemí doporučuje očkování proti dětské obrně. Ochrana z dětství nám prostě nevydrží na celý život a dětská obrna v zemích Afriky stále existuje.
Zkontrolujte si také platnost tetanu, 10 -15 let je nyní ochrana po očkování. Pro náročnější pobyty je aktuální vakcína proti meningokokové meningitidě a proti vzteklině - 3 dávky před odjezdem. Při výskytu cholery v zemi, do které se chystáme, nám nezbude nic jiného, než přidat i toto očkování.
Ochranu očkováním volíme opravdu podle charakteru a délky cesty, podle věku a aktivit cestovatele.

Co přibalit na cestu

Vybavte se jednoduchou lékárničkou s léky proti průjmu, na snížení teploty, na bolest svalů a kloubů, na bolest v krku, antimalariky, kapkami do očí, případně do uší (při častém šnorchlování), miniaturní dezinfekcí, náplastmi, obinadlem, teploměrem, krémem s UV filtrem, pokrývkou hlavy, slunečnicovými brýlemi, krémem po opalování a repelentem (např. Expedition Plus 50 %, 100%).

Aktuální stav výskytu chorob v Africe můžete sledovat na www.cdc.gov, WHO - International travel and health.

Pokud se chcete poradit před cestou s lékařem z cestovní medicíny např. o antimalaricích, chorobách, využijte poradny na www.ockovani-zahranici.cz. Přehled a obecné zdravotní rady pro cestovatele najdete na www.domuvezdravi.cz.Související články:
Jak levně a bezpečně cestovat po Africe (03.09.2012)
Převody měn (01.10.2005)
Malárie (10.04.2002)

[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 27] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 63 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: MUDr. Alena Lukešová, Jaromír Němec

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Zambie - Victoria Falls
vodopády
zobrazení: 1048
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!:
  "Jako jediný v České republice Vám můžeme pomoci půjčky, popravy, insolvence, směnky. Máme bezkonkure . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Mám obchodní půjčku ve výši 5.000.000 EUR z Sen Peter Krajčovič.:
  "Ahoj všichni, Jmenuji se Marcela Klempárová (marcelaklem04@gmail.com). Stále hledáte půjčku pro vaše . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Potřebuješ půjčku ??:
  "ahoj všichni jmenuji se José a já jsem z češtiny, chci rychle využít tuto příležitost, abych řekl ko . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostávám půjčku ve výši 3 000 000 Kč od senátora Petra Krajčoviče.:
  "Dobrí prátelé. Potrebujete ješte pujcku? Jmenuji se Daniela a chci, abyste vedeli, že Senátor Peter . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Potrebujete urgentne hotovosť:
  "Moje meno je pani Patricia Kingsman sme nová legit lend veritelia z roku 2018 a radi pomôžeme akémuk . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC