Afrika Afrika  
Dnešní datum: 21. 10. 2018  
Lidé

* AIDS v Africe

Vydáno dne 02. 12. 2001 (22796 přečtení)

Nemoc AIDS je v současné době největší hrozbou Afriky. Toto onemocnění devastuje všechny země především v subsaharské Africe a svůj vliv má nejen na ekonomické ukazatele, ale i na sociální. Krutou pravdou je, že na AIDS umírají především kvalifikovanější a vzdělanější lidé...Nemoc AIDS je v současné době největší hrozbou Afriky. Toto onemocnění devastuje všechny země především v subsaharské Africe a svůj vliv má nejen na ekonomické ukazatele, ale i na sociální. 
Krutou pravdou je, že na AIDS umírají především kvalifikovanější a vzdělanější lidé: učitelé, farmáři, zdravotníci, pracovníci státní správvy a jiní mladí specialisté.
V subsaharské Africe se v roce 2001 nakazilo asi 3,4 miliónů lidí, což představuje 70% z celosvětových nově nakažených. Celkový počet nakažených je 28,1 miliónů afričanů. Celková délka života se drasticky snížila, například v Botswaně, Malawi, Mozambiku a Swazijsku průměrná délka života nedosahuje ani 40 let. Naopak v boji proti AIDS je úspěšná Uganda, kde se díky osvětě podařilo nepříznivý trend obrátit. 
určitý zlepšující se trend lze vypozorovat i v městském prostředí, kde těhotné ženy představují 11,25% nakažených HIV, oproti roku 1995, kdy tvořily 29,5%. 
Přesto je AIDS v mnoha afrických zemích ignorován. UNICEF říká, že 70% mladých žen v Somálsku a 40% žen v Sieře Leone o AIDS nikdy neslyšely. Naopak v Keni jsou hlavními nositelkami osvěty právě ony.
Spojené národy dále předpokládají, že díky AIDS nelze očekávat zlepšení životní úrovně v subsaharské Africe. Například v Etiopii bylo zjištěno, že 53% procent každoročně nemocných pracovníků v pěti firmách má úzkou vazbu na onemocnění AIDS. 20% farmářů v Burkina Faso je též nemocných AIDS a snižuje se tak jejich tradiční výroba potravin. Současná úroveň AIDS bude znamenat velké ztráty i v budoucnosti. Ve Svazijsku je v současné době 36% dívek zaměstnáno péčí o své příbuzné s onemocněním AIDS, místo aby chodily do škol. V roce 1999 na 860 tisíc dětí ztratilo své učitele, kteří zemřeli na AIDS. Proto je nutné, aby africké země na tyto ztráty dokázaly rychle nahradit, říkají Spojené národy. Důležitá je též osvěta a schopní představitelé jednotlivých zemí. 

Jiným problémem je nedostatek účinných, ale především levných léků pro chudé africké země. V současné době se v Jižní Africe uskutečňuje testování přípravku z Sutherlandia Frutescens.
Stherland
Je to menší rostlina s červenými kvítky. Podle dosavadních výsledků nedochází u pacientů k vyléčení nemoci, ale AIDS se stane chronickou nemocí. Rostlina žije v provincích Západní Kapsko a KwaZulu/Natal v Jižní Africe. Je to tradiční přírodní léčivá rostlina národa Zulu, který ji nazývá Unwele, používají ji proti chřipce. Národ Tswana ji označuje jako Mukakana, s použitím proti sifylitidě a kapavce a Afrikánci ji říkají Kankerbossie, s možnými účinky proti rakovině. Léky z této zázračné rostliny jsou již v obchodech k dostání a předností je nízká cena a prokázaný účinek i při jiných onemocněních jako je rakovina plic, diabetes, schizofrénie, deprese a také antiretrovirální účinek. 


Internetové odkazy:
UNAIDS
AIDS in Africa
[Akt. známka: 2,39 / Počet hlasů: 23] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 22 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Libor - poslední fotka...
Libor - last picture...
zobrazení: 2709
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Dostal jsem půjčku ve výši 1000000 EUR od pana Peter Krajčovič:
  "Stále potřebujete finanční pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajčovič na senat . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Ponúkam finančnú pomoc ľuďom v núdzi – pôžička od súkromnej osoby:
  "Sme ochotní pomôct každému, kto to potrebuje. Ponúkame niekolko druhov pôžiciek: Úvery a hypotéky, . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROV:
  "URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROVEK JAKÉHOKOLIV DRUHU . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Pujcka:
  "Ahoj. Jmenuji se Stanislav Kovac z Praha 4. jsem dostal obchodní úvěr ve výši 25,000.000 Kč (cca: 97 . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • cath-finance@hotmail.com:
  " Dobrý Den, Pane / Paní Tato zpráva je určena pro jednotlivce nebo pro všechny ty, kteří jsou v . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC