Afrika Afrika  
Dnešní datum: 24. 03. 2019  
Prostředí

* Tropické lesy nadále mizí

Vydáno dne 08. 10. 2001 (12114 přečtení)

Svět každý rok přichází o 0,4 procenta svých přirozených lesů, tropy dokonce každoročně ztratí 0,8 procenta. Nejhorší situace je v Africe a Jižní Americe. Největší ztráty přirozeného lesa mezi lety 1990 a 2000 zaznamenala FAO v Argentině, Barmě, Brazílii, Demokratické republice Kongo (bývalý Zair), Indonésii, Mexiku, Nigérii, Súdánu, Zambii a Zimbabwe...les miombo Tropické země ztrácejí nadále své přirozené lesy, a to velmi vysokou rychlostí, varuje Potravinářská a zemědělská organizace OSN (FAO). Velmi znepokojující data obsahuje její publikace "Stav světových lesů 2001" (SOFO), kterou FAO včera v Ženevě zveřejnila. FAO vydává podobnou publikaci každé dva roky. "Ztráty přirozených lesů během devadesátých let dvacátého století dosáhly na světě 16,1 miliónů hektarů. Z toho 15,2 miliónů hektarů zmizelo v tropických zemích a pouhých 900 tisíc v zemích průmyslových," říká SOFO. To znamená, že svět každý rok přichází o 0,4 procenta svých přirozených lesů, tropy dokonce každoročně ztratí 0,8 procenta. Nejhorší situace je v Africe a Jižní Americe. Největší ztráty přirozeného lesa mezi lety 1990 a 2000 zaznamenala FAO v Argentině, Barmě, Brazílii, Demokratické republice Kongo (bývalý Zair), Indonésii, Mexiku, Nigérii, Súdánu, Zambii a Zimbabwe. Naopak nejvyšší čistý přírůstek lesních ploch podle FAO za tuto dekádu vykázaly Bělorusko, Čína, Kazachstán, Rusko a USA. Z 15,2 miliónu hektarů přirozených lesů, o něž přišel svět v tropických oblastech, se 14,2 miliónu využívá pro zcela jiné účely, než je lesnictví, a na jednom miliónu hektarů se z přirozeného lesa staly lesní hospodářské plantáže. Z 900 tisíc hektarů ztrát přirozených lesů mimo tropické oblasti bylo na lesní plantáže převedeno půl miliónu hektarů. Na 400 tisících hektarů už není žádný les, ani hospodářský.

FAO na druhé straně upozorňuje i na to, že v uplynulém desetiletí, zejména v průmyslově vyspělých zemích rostly rozlohy lesů zhruba o 3,6 miliónu hektarů ročně. "Nárůst rozlohy lesů se projevuje v mnoha průmyslových zemích už několik desetiletí," říká SOFO. "Jde především o země, které jsou na takovém stupni technologického vývoje, že tam zemědělství přestává být ekonomicky životaschopné," píše se ve zprávě.

Základními důvody, proč podle FAO k odlesňování dochází, jsou: potřeba nové zemědělské půdy, epidemie a škůdci, plýtvání dřevem (například na otop či průmyslové využití dřeva), špatné těžařské postupy, znečištění ovzduší a prudké větrné bouře (například hurikány).

Řešením podle FAO nemohou být pouze zákazy těžby. Ty podle zprávy sice v řadě případů pomohou, leckdy ale znamenají jen přesunutí problému za hranice země, protože v sousedním státě nemusí být tak přísné předpisy na ochranu lesů. Podle FAO je řešením tzv. trvale udržitelný lesní management. V roce 2000 se do mezinárodních snah o vytvoření kritérií a zásad udržitelného lesního hospodářství zapojovalo 149 zemí. Rozbíhá se označování, tzv. certifikace, lesů, které jsou obhospodařovány pomocí trvale udržitelného managementu - na konci roku 2000 to bylo na celém světě již 80 miliónů hektarů. To jsou přesto pouhá dvě procenta světové rozlohy lesů.

"Snaha o to, aby se odlesňování zastavilo, může být úspěšná jedině tehdy, podaří-li se učinit přítrž ilegální těžbě a dalším protizákonným činnostem, které lesy ohrožují," říká se v textu SOFO. Mezi tyto činnosti patří znečišťování ovzduší, půdy a vod či nelegální těžba dřeva.
[Akt. známka: 3,08 / Počet hlasů: 24] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: zdroj: EkoList (2001)

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Zambie - Victoria Falls
lávka nad vodopády, všude voda, silný zážitek
zobrazení: 1270
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • nike off white:
  "pandora bracelet fjallra ven kanken golden goose sneakers pando ra rings" (Hyena čabraková (Hyaena brunnea))
 • skechers homme:
  "vans slip on chri stian louboutin nmd yeezy boost 350 v2" (Marhaník granátový (Punica granatum), granátové jablko)
 • yeezy shoes:
  "skechers shoes goyard tote jordan retro 11 adidas superstar" (Zmije nosorohá (Bitis nasicornis), zmije pobřežní)
 • kevin durant shoes:
  "jordan shoes adid as ugg slippers moncler " (Achnatonova náboženská reformace)
 • swarovski jewelry:
  "off white nike ferra gamo shoes men cart ier sunglasses nike air max" (Ruwenzori - Měsíční hory i kolébka mraků)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2019.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC