Afrika Afrika  
Dnešní datum: 06. 12. 2019  
Flóra

* Chinovník (Cinchona officinalis)

Vydáno dne 20. 03. 2019 (1769 přečtení)

je tropický strom, původem z Jižní Ameriky, jehož kůra obsahuje alkaloid - chinin. V celém tropickém světě tak vešel v patrnost, jako lék na malárii. Nyní se lze setkat s výtažkem z kůry chinovníku v kultovním nápoji tonik.Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (dvouděložné rostliny)
Řád: Gentianales (hořcotvaré)
Čeleď: Rubiaceae (mořenovité)
Rod: Cinchona (chinovník)
Druh: Cinchona officinalis (chinovník lékařský)

Rod chinovník obsahuje více jak 20 druhů chinovníků, pocházejících po většině z horských deštných lesů úpatí And. Jsou to stálezelené keře nebo stromy, rostoucí do výšky 6-16m, kůra je silná, vrásčitá, šedohnědá. Koruna je rozkladitá a kulovitá, podobně jako u lípy nebo jabloně. Listy jsou vstřícné, široce vejčité, řapíkaté, voskově lesklé. Květenstvím je vrcholová lata s růžovými kvítky. Plodem je tobolka, rozdělená do dvou částí, obsahující přes 40 křídlatých semen.

Z kůry bylo doposud izolováno více jak 35 různých alkaloidů, z nichž nejznámější je chinin. Farmakologicky významné jsou pak ještě chinidin, cinchonin a cinchonidin.
Výhoda chininu je v tom, že se jedná o účinné antimalarikum proti všem čtyřem formám malarických prvoků rodu Plasmodium, nepůsobí však na jejich stádia. Jednoduše řečeno, je schopen eliminovat parazity v krevním oběhu, nikoliv pak z jater a dalších orgánů.

Chinovník
Některé další alkaloidy separované z kůry jsou používány k léčbě očních zánětů, krvácení a vnitřního krvácení. Mnohde se používala kůra chinovníku na snížení horečky, dezinfekci ran, lehké analgetikum, zpomalení srdečního tepu, snížení krevního tlaku a jako tonikum s antiseptickými účinky. Chinin má výrazně hořkou chuť a na ultrafialovém světle fosforeskuje, což mnohdy mládež pijící na zábavách gin s tonikem značně vyděsí, jelikož jejich koktejl pak vypadá dost nadpozemsky. Obsah chininu v kůře může být 4-14%. Největšími pěstiteli chinovníku jsou DRK, Kongo, Tanzanie, Indonésie a Guatemala.

Důležitost chinovníku je vidět i ve Státním znaku Peru, kde je vyobrazen jako strom, současně s vikuňou a zlatým rohem hojnosti.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Muréna pardálí
muréna pardálí 
<i>Enchelycore pardalis</i>, útesy u Reunionu
zobrazení: 2095
známka: 4.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC