Afrika Afrika  
Dnešní datum: 11. 12. 2019  
Flóra

* Irvingie gabonská (Irvingia gabonensis)

Vydáno dne 20. 01. 2019 (1200 přečtení)

je známější pod synonymem africké mango. Jedná se o stálezelený strom z tropické Afriky s širokým využitím.Africký mangovník

Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (dvouděložné rostliny)
Řád: Malpighiales (malpígiotvaré)
Čeleď: Irvingiaceae (irvingiovité)
Rod: Irvingia (Irvingia)
Druh: Irvingia gabonensis (Irvingie gabonská)

Rostou v deštných lesích, galeriových lesích a velice vlhkých lesích při okraji savany. Pěstuje se od Pobřeží slonoviny, přes Ghanu, Togo, Benin, Nigérii, Kamerun, Středoafrickou republiku, Rovníkovou Guineu, Kongo, DRK po jihozápad Ugandy a sever Angoly. Vyhovuje jim nadmořská výška do 500m, s ročním srážkovým úhrnem vyšším než 120cm. Teplota vzduchu by měla být 20-38°C, neměla by však dlouhodoběji klesnout pod 16°C. Potřebují mít dostatečnou hloubku pro vývoj kořenového systému - nevyhovují jim mělké půdy na skálách a erodované kamenité půdy.

Jedná se o statné, tropické, stálezelené stromy dorůstající do výšky až 30m. Mnohdy je část mohutného kořenového systému nad zemí, nebo vytváří deltovité kořeny. Kůra je světlá, podobně jako u mangovníku. Listy jsou kožovité, střídavé, vejčitého tvaru, krátce řapíkaté, celokrajné. Květenstvím irvingie je lata, složená z drobných žlutobílých, oboupohlavních kvítků. Kvetou od března do září. Plodem je jednosemenná velká peckovice s hutnou dužinou. Semena obsahují až 60% tuku a jsou podobné chuti jako sladké mandle. V přírodě semena rozšiřují gorily, šimpanzi, paviáni, mandrilové, drilové, sloni, prasata pralesní a štětkouni. Úbytkem zvěře se rostlina stává závislejší na rozšiřování člověkem. Ještě před několika lety pocházela drtivá většina sklizně z divoce rostoucích stromů, nikoliv z plantáží.

Využití

  • Plody jsou peckovice podobné mangu, která se konzumuje za syrova, nebo po tepelné úpravě. Vyrábí je z nich džemy, saláty, džusy a bývají zkvašována oblastně na vína.
  • Ze semen se lisuje olej, který se pak následně dále zpracovává na máslo (dikové máslo), čokoládu, kosmetické přípravky, mýdla, svíčky, krémy... Semena obsahují velké množství vlákniny a proto se mohou používat i jako emulgátor do potravin, například do pečiva, nebo k zahuštění polévky. Zajímavá je především výroba preparátu, dopomáhajícího k lepšímu spalování tuků a redukci tělesné hmotnosti. Byl prokázán i příznivý vliv na kardiovaskulární systém, snížení hladiny cholesterolu v krvi a snížení rizika vzniku cukrovky. U konzumentů byla potlačena i potřeba zvýšené chuti k jídlu. Nejedná se však o lék, ale pouze o doplněk stravy.
    Může se objevovat i negativní reakce na preparát spojená s bolestí hlavy, problémy se spánkem, nadýmáním, sníženou hladinou cukru v krvi (riziko hypogykemického šoku) atp. Proto se nedoporučuje konzumovat preparát i irvingie v těhotenství, při již propuklé cukrovce, před a po operaci a aplikace dětem. Maximální délka užívání extraktu by neměla být delší jak 2 měsíce.
  • Stromy bývají používány pro tvorbu stínu pro plantáže kávovníku nebo kakaovníku, jako okrasný strom, či zpevňovací rostlina, zabraňující erozi. Dřevo je pevné a používá se jako opora ve stavebnictví, či jako železniční pražce. Na rozdíl od mangovníků, dřevo může být použito i pro otop, jelikož neobsahuje terpentýnové silice.

Význam irvingie je zatím jen lokálního charakteru, ale její jméno bývá i u nás poměrně často skloňováno, ve spojení s redukční dietou.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Photo: World Agroforestry Centre, Julius Atia, flickr.com

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Namibie - Sossusvlei
písečná duna
zobrazení: 1818
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC