Afrika Afrika  
Dnešní datum: 22. 04. 2019  
Fauna

* Kobra Asheova (Naja ashei)

Vydáno dne 21. 06. 2017 (3811 přečtení)

AsheovaJe endemickým druhem ve východní Africe a nese jednoznačné prvenství, jako největší známá plivající kobra na světě.
Jako samostatný druh byla uznána až v roce 2007 na základě rozdílně mitochondriální DNA a několika morfologických odlišností od kobry černokrké.

orientační mapka Asheova kobra Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Elapidae (korálovcovití)
Podčeleď: Elapinae (korálovci)
Rod: Naja (kobra)
Druh: Naja ashei (kobra Asheova)

Rok 2007 přinesl spoustu novinek, byla provedena první podrobná genetická i morfologická analýza odchyceného, nebo spíše uloveného paviánce kipunji. Snad čirou náhodou se v tomto roce vyskytoval v Tanzanii i tým redaktorů AFRIKAonline, což dalo vzniknout několika článkům o výstupu na Kilimandžáro, Zanzibaru a cestování po Tanzanii. Vznikla zde i série videí zachycující Tanzanii, ale zpět k objevům. Byl zaznamenán nový druh kočkodana z konžského pralesa – kočkodan lesula. Uznán jako samostatný druh byl až v roce 2012. Kobra Asheova naopak v tomto roce slavila uznání samostatného druhu, nikoliv již jen jako poddruhu kobry černokrké.
Kobra Asheova se vyskytuje v severní Keni a Ugandě, jižní Etiopii a Somálsku. Preferuje sušší lokality v nížinách s dostatkem úkrytů a přístupem k vodě. S kobrou mosambickou a černokrkou vytváří sesterské taxony.

Jedná se o velký druh kobry, dorůstající velikosti až kolem 2m. Byl zaznamenán případ, kdy jedinec dorostl do velikost 2,7m! Velikost přes dva metry není u tohoto druhu vzácná. Mylně bývá označována za největší kobru, kterou je kobra královská. Své prvenství ve velikosti drží mezi plivajícími kobrami.

Kobra Asheova


Obrázek:
Kobra Asheova (Naja ashei) v ZOO Dvorec u Borovan.

Zbarvení je šedohnědé až šedočerné. Dorsální partie jsou tmavší šedohnědé – spíše hnědé, abdominální světlejší – spíše šedé. Hlava je robustní a oči sytě černé, jak korálky. Jinak by se dalo říci, že vzhledem, až na barvu, kopíruje kobru černokrkou.
Kobra Asheova se dokáže obratně pohybovat ve stromovém porostu a umí plavat. Aktivita je převážně denní, ale může být i noční, nejaktivnější je za soumraku a úsvitu. Přes horké dny se většinou nachází v úkrytu opuštěných nor, doupat, skalních průrvách nebo termitišť, či se vyhřívá na skalách. Jed je silnější než u kobry černokrké a jeho množství je také vyšší. Bylo zaznamenáno, že při jedné aplikaci došlo k uvolnění více jak 6ml jedu obsahující cca 3g čistého toxinu. Uštknutí od tohoto druhu není až tak časté, většinou se jedná spíše o vstříknutí jedu do očí. Do rány nesmí být vpraveno větší množství jedu, které by způsobilo ochrnutí bránice a následné zadušení. Je nutná co nejrychlejší léčba, vypláchnutí očí, nebo zasaženého místa vodou. V případě uštknutí podání protijedu. Jed je směsí synaptických neurotoxinů a cytotoxinu. Tato kobra je schopna vyprodukovat dostatečné množství jedu, které by zabilo 15 lidí!
Potravní spektrum je poměrně široké. Většinou pojídá malé hlodavce, nicméně nepohrdne ani plazem, včetně menších hadů, nebo obojživelníkem, či ptáčetem.
Samice naklade do hnízda zpravidla 10 až 15 vajec. Doba inkubace je cca 60 až 70 dní. Mláďata jsou dlouhá 20-25cm a ihned po vylíhnutí soběstačná.
Predátory jsou medojedi, orli a hadilov písař. Délka života tohoto druhu je středně dlouhá a v zajetí může být cca 15 let.

Specializuje se na lov obojživelníků, zejména různých žab a ropuch. Nepohrdne ani ještěrkou, menším hadem, menším hlodavcem, nebo ptákem. Může spolknout i vejce, což je vlastnost typická spíše pro vejcožrouty.
Stejně jako ostatní kobry je i tento druh vejcorodý. Samice naklade na konci období dešťů 47 až 58 vajec, z kterých se přibližně za měsíc vylíhnou mláďata o délce 20 až 30cm. Dle IUCN je tento druh kobry řazen na nejnižší stupeň ohrožení.

Kobra Asheova - hlava


Obrázek:
Kobra Asheova (Naja ashei) - detail hlavy, ZOO Dvorec u Borovan.
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Somálsko - Mogadishu
pláže na jihu Mogadiša
zobrazení: 1706
známka: 1.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • pandora earrings:
  "pandora uk jor dan 11 chrome hearts ring sup reme" (Zebra kvaga (Equus quagga quagga))
 • louboutin:
  " yeezy boost 350 chrome hearts bracelet air max 270 air max 2018" (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • lebron 15:
  "jordan retro 11 m oncler jacket pandora jewelry < b>ralph lauren polo shirts" (Africká migrace do Evropy)
 • nabídka úvěru:
  "Potřebuješ půjčku? Nabízíme úvěr v rozmezí od 10 000,00 do 1 000 000,00 Kč s minimální dobou splatno . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • jordan retro 11:
  "air jordan Zapa tillas Converse jordan 11 nike basketball shoes" (Zde jsou sloni - Na sever!)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2019.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC