Afrika Afrika  
Dnešní datum: 20. 04. 2019  
Fauna

* Kobra senegalská (Naja senegalensis)

Vydáno dne 11. 03. 2017 (2018 přečtení)

Jedovatá kobra obývající výhradně západní část Sahelu, vzhledem prakticky totožná se známější kobrou egyptskou.Kobra senegalská mapka Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Elapidae (korálovcovití)
Podčeleď: Elapinae (korálovci)
Rod: Naja (kobra)
Druh: Naja senegalensis (kobra senegalská)

Kobra senegalská byla dlouho považována za poddruh kobry egyptské, avšak nedávný morfologický a genetický průzkum dal podnět k uznání samostatného druhu. Liší se v počtu šupin na krku a ve jednolitém tmavém zbarvení hlavy, což jsou pro laika nerozpoznatelné znaky. Zbarvení je zrzavě hnědé až šedohnědé, kdy dorsální partie jsou tmavší než ventrální. Abdominální zbarvení je krémově béžové, mnohdy s šedým mramorováním. Jedná se o velkou, robustní kobru, dosahující v dospělosti délku až 2,5m.
Obývá savany, lesnaté savany, travnatou polopoušť s možností úkrytu, a okraje lesů. Její výskyt je vázán, stejně jako u jiných živočichů, na potravu a zdroj vody. Vyskytuje se od Senegalu, skrze Mali, Guineu, Burkinu Faso, Ghanu, Benin a Niger, po Nigérii. Její domovinou je pásmo Sahelu. Mnohdy se vyskytují v blízkosti obdělávané půdy, nebo lidských obydlí. Láká je sem výskyt drobných hlodavců. V potravě je kobra senegalská nenáročná, mláďata se živí hmyzem, postupně drobnějšími obratlovci. Vybírají ptačí hnízda, která jsou blíže při zemi, po stromech lezou jen výjimečně. Jsou dobří plavci a potravou mohou být i ryby, žáby a menší plazi, dokonce i hadi. Jed této kobry je slabší než kobry egyptské, přesto patří k silnějším kobřím jedům. V případě vyrušení volí kobry senegalské převážně variantu rychlého ústupu, až v případě znemožněni útěku, nebo při překročení bezpečné vzdálenosti se postaví a podnikne varovné výpady. V případě uštknutí se v místě vpichu vytváří puchýře a následuje rychle postupující nekróza tkáně. Jed je směsicí synaptických neurotoxinů a oběť v případě nepodání protijedu umírá na zadušení či selhání srdeční činnosti.

Aktivita tohoto druhu je převážně noční. Přes den se většinou nachází v úkrytu. Samice kladou ke konci období dešťů, do podzemních nor či jiného bezpečného úkrytu 8-20 vajec. Z nich se po dvou až třech měsících rodí mláďata o délce kolem 25cm.
Zejména mladší kobry mohou být uloveny jiným hadem, hadilovem písařem, nebo medojedem. Dle IUCN jsou kobra senegalské řazeny na nejnižší stupeň ohrožení.

Naja haje


Obrázek:
Kobru senegalskou na fotce zatím k dispozici nemáme, na obrázku je kobra egyptská (Naja haje), která je vzhledem prakticky totožná s kobrou senegalskou.
[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Uganda - Fort Portal
Fort Portal
zobrazení: 2241
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • louboutin:
  " yeezy boost 350 chrome hearts bracelet air max 270 air max 2018" (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • lebron 15:
  "jordan retro 11 m oncler jacket pandora jewelry < b>ralph lauren polo shirts" (Africká migrace do Evropy)
 • nabídka úvěru:
  "Potřebuješ půjčku? Nabízíme úvěr v rozmezí od 10 000,00 do 1 000 000,00 Kč s minimální dobou splatno . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • jordan retro 11:
  "air jordan Zapa tillas Converse jordan 11 nike basketball shoes" (Zde jsou sloni - Na sever!)
 • salomon running shoes:
  "jordan jordan retro fjal lraven kanken backpack adi das shoes" (Co jsme v Africe nezvládli aneb slepé uličky rozvojové pomoci. )

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2019.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC