Afrika Afrika  
Dnešní datum: 11. 12. 2019  
Fauna

* Kobra zebrovaná (Naja nigricincta)

Vydáno dne 11. 02. 2017 (3440 přečtení)

je středně velká plivající kobra, žijící v aridních částech jižní Afriky. Jedná se o nebezpečného jedovatého hada. Nejčastějšími lidskými oběťmi jsou lidé, kteří spí v chatrčích, do nichž se tato kobra vydá na lov a mylně vyhodnotí spícího člověka jako potencionální kořist.kobra zebrovaná Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Elapidae (korálovcovití)
Podčeleď: Elapinae (korálovci)
Rod: Naja (kobra)
Druh: Naja nigricincta (kobra zebrovaná)

Donedávna byl tento druh kobry považován za poddruh kobry černokrké, se kterou se ve východní části svého výskytu překrývá, nicméně morfologické a hlavně genetické odlišnosti vedli k uznání samostatného druhu.
Vyskytuje se v jižní Angole, Namíbii, Botswaně a západní polovině JAR. Je schopna obývat aridní a semiaridní oblasti, ale daří se jí i v jihoafrické suché savaně. Zpravidla se zdržuje v blízkosti vodních zdrojů. Svou kořist hledá v noci, mnohdy v blízkosti vesnic nebo přímo v hliněných domech. Většinou sem jde lovit drobné hlodavce, ale nepohrdne ani menšími hospodářskými zvířaty a byly zaznamenány případy, kdy za svou kořist považovala spícího člověka, kterého uštkla ve spánku. Právě tyto případy setkání s člověkem dopadají nejtragičtěji.

kobra zebrovaná
Obrázek:
Kobra zebrovaná (Naja nigricincta) v chovu zoologické zahrady Dvorec u Borovan.


Vyskytuje se ve dvou podruzích:


  • Naja nigricincta nigricincta - kobra zebrovaná, mající šedohnědé, až rezaté zbarvení, přerušované pravidelnými bílými prstenci. Vyskytuje se v jižní Angole, severní a střední Namíbii.
  • Naja nigricincta woodi - vzhledově vypadá stejně jako kobra černokrká, jsou zde však genetické i morfologické rozdíly. Vyskytuje se od střední Namíbie až po Kapsko.

Patří ke spíše menším druhům kober, dospělý jedinci dorůstají délky 1,2-1,5m. Zbarvení tohoto druhu je variabilní, dle poddruhů, viz výše.

nigricincta


Obrázek:
Kobra zebrovaná (Naja nigricincta nigricincta) v chovu na Kypru.

Aktivita tohoto druhu je převážně noční. Loví malé obratlovce a přes den se schovává v úkrytu. V případě ohrožení zaujímá postavení typická pro kobru a pokud se hrozba ještě přibližuje vystříkává jed do útočníkových očí, čímž získává čas pro útěk do úkrytu. Jed je směsicí neurotoxinů a cytotoxinů, které tvoří značně převládající složku. V místě uštknutí se vytváří puchýře u krvácející rány, po nějakém čase začne postupovat nevratná nekróza tkáně. Při aplikaci většího množství jedu, může dojít k ochrnutí svalů, následně i poruchám dýchání, vedoucím k udušení oběti. Zejména pro děti může představovat smrtelné nebezpečí. Jed není tak silný jako u jiných kober. Zasažení jedem do oka může vyvolat dočasnou slepotu, značnou bolest a pálení. Nejvyšší nebezpečí nepředstavuje jedovatost, ale obliba hledat potravu v lidských obydlích a případy záměny člověka s možnou teplokrevnou kořistí.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Klipka límcová
klipka límcová 
<i>Chaetodon collare</i>, pobřeží Somálska
zobrazení: 1828
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC