Afrika Afrika  
Dnešní datum: 14. 12. 2018  
Fauna

* Kobra červená (Naja pallida)

Vydáno dne 18. 02. 2016 (3566 přečtení)

patří mezi plivající kobry. Svým jedem dokáže s úctyhodnou přesností zasáhnout cíl až 4m vzdálený. Jed má povahu jak neurotoxinu, tak i cytotoxinu. Při nevypláchnutí jedu z očí hrozí trvalé poškození zraku, nebo dokonce i slepota.mapka kobra červená Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Elapidae (korálovcovití)
Podčeleď: Elapinae (korálovci)
Rod: Naja (kobra)
Druh: Naja pallida (kobra červená)

Kobra červená obývá suché savany a polopouště severovýchodní až střední Afriky do nadmořské výšky až kolem 1200m, zpravidla poblíž vodních zdrojů. Mnohdy se zdržuje v oázách, čímž může dojít ke kontaktu s člověkem. Zeměmi výskytu jsou Egypt, Súdán, Jižní Súdán, Eritrea, Džibutsko, Etiopie, Somálsko, Keňa, severní Tanzanie, Čad a Niger.

Jedná se o středně velkou kobru jejíž maximální velikost se pohybuje mezi 1 – 1,5m. Zbarvení je červené, někdy bývají cihlově červené šupiny bíle ohraničeny. Ventrální partie jsou světlejšího zbarvení. Mladší jedinci mají za hlavou široký černý prstenec, který u většiny dospělých mizí. Oči jsou černé a pod okem se nachází černá skvrna, slza, typická pro tento druh. V rámci různých lokalit životního prostředí jsou odchylky ve zbarvení.

kobra červená


Obrázek:
Kobra červená (Naja pallida) v Nairobi.

Zajímavostí tohoto druhu je, že aktivita dospělých jedinců je zejména noční, zatímco u mladých jedinců je pouze denní. Jedná se o opatření pro přežití potomstva, jelikož kanibalismus je u tohoto druhu častý. Při vyšších teplotách loví za soumraku a za úsvitu. Jedná se o pozemní druh kobra. Přes den hledá úkryt v opuštěných doupatech, termitištích, křoví a skalních průrvách. Je to čilý had, který při zahnání se okamžitě postaví do útočného postavení, pro kobry typické vztyčení těla a nafouknutí kápě, a pokud je útočník příliš blízko, nebo je v pohybu, útočí. V Případě, že zůstane strnule na místě, had s většinou odplazí do ústraní. Jed je neurotoxin a cytotoxin. Na uštknutí většina obětí neumírá, nicméně v případě nepodání protijedu dochází k trvalému poškození tkáně. Smrtící dávka se pohybuje kolem 2mg/kg, přičemž množství vpraveného jedu při uštknutí zpravidla nepřesahuje 100mg, čímž je lidská oběť paralyzována, ale málokdy zdravý jedinec za uštknutí zaplatí životem.

kobra červená2


Obrázek:
Kobra červená (Naja pallida) v zoo.

Potravní spektrum je poměrně široké. Preferuje obojživelníky, zejména pak žáby, nepohrdne ani menšími obratlovci, ptáky, ještěrkami a hady. Jsou známé lovem kuřat v blízkosti lidských obydlí.
Samice naklade do hnízda 6 až 21 vajec. Predátory jsou medojedi, orli a hadojed písař. Délka života tohoto druhu je středně dlouhá a v zajetí může být cca 15 až 20 let.
Tento druh kobry byl nedávno považován za poddruh kobry mosambické. Nedávný morfologický a genetický průzkum (v roce 2003) však příbuznost těchto dvou druhů vyvrátil, avšak překvapivě zjistil, že na nejbližší sesterské linii se nachází kobra núbijská.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Hyena skvrnitá
Hyena skvrnitá (Crocuta crocuta)
zobrazení: 1381
známka: 1.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • yeezy trainers:
  "salomon shoes bottes ugg nike off white off white" (Africká migrace do Evropy)
 • Ponuka pôžičky:
  "Hľadáte dnes legitímnu pôžičku? Boli ste odmietnuté bankami kvôli zlej úverovej histórii? strach nič . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Začnite svoj život:
  "Niekedy v živote, do akej miery môže niekto ísť do života, závisí od našej ponuky s minulosťou, náde . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC