Afrika Afrika  
Dnešní datum: 15. 11. 2019  
Lidé

* Nefertari

Vydáno dne 28. 03. 2016 (4016 přečtení)

Nefertari Její jméno znamená „ta, pro kterou slunce září“. Její vztah s Ramessem II. je dodnes popisován jako nejromantičtější vztah celého starověkého světa. Ačkoliv měl Ramesse II. několik hlavních manželek i nespočet žen v harému, Nefertarina pozice zůstala po celý její život neotřesitelná a její vztah s Ramessem II. stejně silný jako na počátku. O jejich vztahu svědčí i to, že až do smrti byla Nefertari jeho první manželkou a že téměř okamžitě po svém nástupu na trůn zahájil Ramesse práce i na hrobce Nefertari. Na památkách z doby jejich vlády je tento vztah dodnes patrný, jelikož na mnoha z nich je Nefertari vyobrazena po boku svého manžela.

Původ

První seznámení s Ramessem II. bylo poměrně náhodné. Pravděpodobně přišla do paláce v poselstvu přinášejícím dary do královského paláce ještě za vlády Setiho I. Její exotický vzhled mladého následníka zcela okouzlil. Je popisována jako žena s vystouplými lícními kostmi. Na všech malbách je znázorněna s velkýma mandlovýma očima, které jsou obtaženy silnou linkou, má plné rty, červené tváře a uši ozdobené bohatě zdobenými náušnicemi. Její štíhlá postava je zdůrazněna plizovanými plášti nebo šaty, většinou v barvě bílé, krémové a šedé.

Tento popis vede k dohadům, odkud Nefertari pocházela. Jedna teorie tvrdí, že pocházela z Núbie a byla princeznou, druhá teorie uvádí jako místo původu Théby a její otec měl patřit k vysokým hodnostářům. Ať pocházela odkudkoliv, svatba následovala krátce po seznámení a ještě před nástupem Ramesse II. na trůn. O jeho vztahu k ní svědčí i to, že až do smrti byla Nefertari jeho první manželkou a že téměř okamžitě po svém nástupu na trůn zahájil Ramesse nejen práce na své vlastní hrobce, ale i na hrobce pro Nefertari.

Nefertari tomb


Obrázek:
Hrobka Nefertari; autor:omdaa (flickr.com)

Rodina a politika

Podle titulů, které jí Ramesse přidělil nebo nechal přidělit, lze soudit, že hrála poměrně výraznou politickou úlohu. Účastnila se většiny velkých událostí a pravděpodobně se podílela na řízení státu. To dokládají např. tituly Paní obou zemí, Paní veškeré půdy či Milovaná bohy. Všechny tyto tituly jsou ženskou obdobou titulů určených pouze faraonům. Dopisovala si s chetitskou královnou Puduhebou, což značí, že měla přístup k politickým informacím i se dobře orientovala v politickém smýšlení svého manžela.

Z jejich manželství vzešlo minimálně šest dětí. Princové Amenhirkhepeshef, Prehirwenemef, Meryre, Mery-Atum a dcery Merytamen, která svého otce doprovázela jako dcera-manželka při obětování v chrámu Abú Simbel, a Henuttawy. Všechny děti jsou zobrazeny v malbách v chrámu Abú Simbel, ale žádné z nich nepřežilo svého otce.

Nefertari Abú Simbel


Obrázek:
Nefertari v Abú Simbelu; autor:V.Zikán

Nefertari zemřela čtyřiadvacet let po Ramessově nástupu na trůn. Krátce před její smrtí začal Ramesse s výzdobou Malého chrámu v Abú Simbelu, který zasvětil Nefertari. Díky této poctě a tomu, že se podílela na vládě, zařadila se Nefertari po bok královen jako je Ahmose-Nefertari, Teje či Nefertiti.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Barča Zikánová | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Rušná ulice
Rušná ulice.
zobrazení: 5158
známka: 3.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC