Afrika Afrika  
Dnešní datum: 23. 09. 2018  
Fauna

* Kobra kroužkovaná (Naja annulifera)

Vydáno dne 20. 12. 2013 (6197 přečtení)

je poměrně velkou kobrou s typickým proužkováním. V minulosti byla považována za poddruh kobry egyptské.orientační mapka k. kroužkovaná Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Elapidae (korálovcovití)
Podčeleď: Elapinae (korálovci)
Rod: Naja (kobra)
Druh: Naja annulifera (kobra kroužkovaná)

Kobra kroužkovaná se vyskytuje v savanách jižní Afriky, konkrétně na území JAR, v jižním Mosambiku, Zambii, Botswaně, Malawi, Svazijsku a Zimbabwe. Může se vyskytovat na okrajích lesů, ale nikoliv uvnitř. Preferuje polootevřenou krajinu, s dostatkem úkrytů, potravy a vody.

Jedná se o poměrně velký druh kobry s průměrnou délkou kolem 150-220cm, ale může dorůst i do délky 250cm. Podobně jako jiné kobry, disponuje roztažitelnými žebry, umožňujícím vytvoření klasické kobří kapuce, která může mít šířku až 16cm. Barva tohoto druhu je značně variabilní. Mladší jedinci jsou žlutozelené barvy s černým okrajem šupin na hřbetu, a světlým žlutohnědým břichem. Na krku jsou již zjevné tmavé prstence. V dospělosti se barva mění na šedohnědou až červenohnědou s 6-9-ti pruhy a 2-3 pruhy na ocase. Nejtypičtější zbarvení je kombinace hnědého a žlutého pruhování. Ventrální část těla bývá žlutá až šedá a může obsahovat skvrny nebo pruhování jdoucí od zad.


kobra kroužkovaná kobra kroužkovaná
kobra kroužkovaná


Obrázky: Kobra kroužkovaná.

Aktivita tohoto druhu je noční, nicméně časně ráno může být spatřena, jak se vyhřívá na slunci, poblíž svého úkrytu. Je poměrně dobrým lezcem po stromech, ale většinou se zdržuje v travinách či nízkých keřích. Při vyrušení zaujímá bojové postavení typické pro kobru, kdy může zvednout krk a hlavu až do výše 0,5m nad terén. Pokud se dostane do kouta, je útočná, jinak spíše volí variantu ústupu. Nemá schopnost plivat jed. Její jed je velice silný neurotoxin, způsobující problémy s dýcháním a intenzivní bolest v místě uštknutí. Bez podání protijedu může způsobit smrt.

Loví obojživelníky, hlodavce, malé savce, ptáky a jiné hady a plazy. Byly zaznamenány případy ulovení a pojídání zmije útočné (Bitis arietans). Tento druh kobry má poměrně rychlé trávení a může přijímat potravu i několikrát týdně.
Kladou kolem 8-33 vajec začátkem léta (květen – červen). Vejce jsou kladena do dutin stromů, termitišť, skalních dutin, nebo samice mohou vytvářet vlastní hnízda.Doba inkubace je dva měsíce, kdy příznivá teplota pro inkubaci se pohybuje mezi 27-30°C. Délky života tohoto druhu je až 25 let. Tyto kobry mohou být uloveny jinými hady, hadilovy a medojedem.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Vstup do hrobky Tanwetamani, synovce faraona Taharqa
The tomb of Tanwetamani nephew of Taharqa
zobrazení: 2626
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROV:
  "URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROVEK JAKÉHOKOLIV DRUHU . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Pujcka:
  "Ahoj. Jmenuji se Stanislav Kovac z Praha 4. jsem dostal obchodní úvěr ve výši 25,000.000 Kč (cca: 97 . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • cath-finance@hotmail.com:
  " Dobrý Den, Pane / Paní Tato zpráva je určena pro jednotlivce nebo pro všechny ty, kteří jsou v . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • bez titulku:
  "Ahoj. Jmenuji se Jacob Williams z Prahy. Muj e-mail je jacobwilliam490@gmail.com. Stále máte fina . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC