Afrika Afrika  
Dnešní datum: 13. 12. 2019  
Fauna

* Kobra kroužkovaná (Naja annulifera)

Vydáno dne 20. 12. 2013 (7681 přečtení)

je poměrně velkou kobrou s typickým proužkováním. V minulosti byla považována za poddruh kobry egyptské.orientační mapka k. kroužkovaná Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Elapidae (korálovcovití)
Podčeleď: Elapinae (korálovci)
Rod: Naja (kobra)
Druh: Naja annulifera (kobra kroužkovaná)

Kobra kroužkovaná se vyskytuje v savanách jižní Afriky, konkrétně na území JAR, v jižním Mosambiku, Zambii, Botswaně, Malawi, Svazijsku a Zimbabwe. Může se vyskytovat na okrajích lesů, ale nikoliv uvnitř. Preferuje polootevřenou krajinu, s dostatkem úkrytů, potravy a vody.

Jedná se o poměrně velký druh kobry s průměrnou délkou kolem 150-220cm, ale může dorůst i do délky 250cm. Podobně jako jiné kobry, disponuje roztažitelnými žebry, umožňujícím vytvoření klasické kobří kapuce, která může mít šířku až 16cm. Barva tohoto druhu je značně variabilní. Mladší jedinci jsou žlutozelené barvy s černým okrajem šupin na hřbetu, a světlým žlutohnědým břichem. Na krku jsou již zjevné tmavé prstence. V dospělosti se barva mění na šedohnědou až červenohnědou s 6-9-ti pruhy a 2-3 pruhy na ocase. Nejtypičtější zbarvení je kombinace hnědého a žlutého pruhování. Ventrální část těla bývá žlutá až šedá a může obsahovat skvrny nebo pruhování jdoucí od zad.


kobra kroužkovaná kobra kroužkovaná
kobra kroužkovaná


Obrázky: Kobra kroužkovaná.

Aktivita tohoto druhu je noční, nicméně časně ráno může být spatřena, jak se vyhřívá na slunci, poblíž svého úkrytu. Je poměrně dobrým lezcem po stromech, ale většinou se zdržuje v travinách či nízkých keřích. Při vyrušení zaujímá bojové postavení typické pro kobru, kdy může zvednout krk a hlavu až do výše 0,5m nad terén. Pokud se dostane do kouta, je útočná, jinak spíše volí variantu ústupu. Nemá schopnost plivat jed. Její jed je velice silný neurotoxin, způsobující problémy s dýcháním a intenzivní bolest v místě uštknutí. Bez podání protijedu může způsobit smrt.

Loví obojživelníky, hlodavce, malé savce, ptáky a jiné hady a plazy. Byly zaznamenány případy ulovení a pojídání zmije útočné (Bitis arietans). Tento druh kobry má poměrně rychlé trávení a může přijímat potravu i několikrát týdně.
Kladou kolem 8-33 vajec začátkem léta (květen – červen). Vejce jsou kladena do dutin stromů, termitišť, skalních dutin, nebo samice mohou vytvářet vlastní hnízda.Doba inkubace je dva měsíce, kdy příznivá teplota pro inkubaci se pohybuje mezi 27-30°C. Délky života tohoto druhu je až 25 let. Tyto kobry mohou být uloveny jinými hady, hadilovy a medojedem.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Etiopie - 4
Etiopie
zobrazení: 3086
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC