Afrika Afrika  
Dnešní datum: 20. 04. 2019  
Fauna

* Kobra černá (Naja melanoleuca)

Vydáno dne 13. 12. 2013 (7650 přečtení)

je největší kobrou rodu Naja. Jedná se o endemický duh, obývající pouze lesy a pralesy Afriky.orientační mapka kobra černá Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Elapidae (korálovcovití)
Podčeleď: Elapinae (korálovci)
Rod: Naja (kobra)
Druh: Naja melanoleuca (kobra černá)

Kobra černá je největším druhem pravých kober rodu Naja. Její pojmenování pochazí z řečtiny => melano - černá, leuca - bílá.
Dávají přednost lesnatému prostředí, ale v jižní části svého výskytu se mohou nalézat v travnaté savaně. Jedná se o poměrně vysoce adaptabilní druh co se prostředí týče. Bývá poměrně častým druhem v mangrovech, které skýtají dostatek kořisti. Poměrně široký areál výskytu sahá od Senegalu, tropickým pralesem a lesnatou savanou západní Afriky, skrze střední Afriku, po prales při úpatí Mt. Kenya na východě, podél Středoafrické příkopové propadliny po JAR, vyjma horských a aridních pásem jihu Afriky. Její výskyt bývá vždy blízko zdroje vody. Dle teplot v aktuální oblasti se vyskytuje až do nadmořské výšky 2 800m. Anglické pojmenování druhu "Forest cobra" celkem jasně vystihuje preferovanou lokalitu výskytu tohoto druhu kobry.

kobra černá jižní2

Jedná se o velký druh kobry s průměrnou délkou kolem 140-220cm. Byl zaznamenán případ, kdy kobra černá dorostla velikosti 269cm. Podobně jako jiné kobry, disponuje roztažitelnými žebry, umožňujícím vytvoření klasické kobří kapuce. Barva tohoto druhu je značně variabilní. Dorsální část bývá tmavě šedá až černá, zatímco abdominální partie jsou světle šedé, krémové, nebo slonovinově bílé, s černými skvrnami. Podle barevných vzorů jsou celkem čtyři varianty ve kterých se vyskytují. Lesní typ, vyskytující se od Sierry Leone po Viktoriino jezero a při pobřeží Atlantiku po Angolu jsou sytě černé v dorsálních partiích, břicho je krémové, stejně jako roztažitelný krk, který obsahuje dva černé pruhy. Savanový typ má žluté a černé pruhy a černý ocas, přičemž hlava je shora hnědožlutá, „kápě“ je žlutá. Třetím typem zbarvení jsou kobry, žijící v pobřežních nížinách od východní Afriky až po KwaZulu-Natal a na jihu DRK. Jsou hnědavé či černohnědé v dorsálních částech těla a v abdominálních partiích krémově bílé s hnědými skvrnami a černým ocasem. V západní Africe byly zaznamenány melaničtí jedinci (černí).

Aktivita tohoto druhu je převážně denní. Je dobrým lezcem po stromech, na kterých může vystoupat i do výšky kolem 10m. Ze všech druhů afrických kober se tato nejvíce vyskytuje ve vodě. Přes noc odpočívá v úkrytu, což může být nora po nějakém savci, nebo skalní průrva či dutina stromu, kořeny, podemleté břehy. Může se vyskytovat ve městech, kde vyhledává klidnější místa a vykazuje spíše noční aktivitu. Při vyrušení zaujímá bojové postavení typické pro kobru. Pokud se dostane do kouta, je velice útočná. Proto bývá místy považována jednu z nejnebezpečnějších kober. Nemá schopnost plivat jed. Její jed je velice silný neurotoxin. Po uštknutí bez podání protijedu nastává smrt v řádu 30-ti až 120-ti minut. Herpetology bývá tento druh považován za jednu z nejinteligentnějších kober.

kobra černá jižní

Mladší jedinci loví především ryby a obojživelníky. Dále loví hlodavce, malé savce, ptáky a jiné hady a plazy. Byly zaznamenány případy pojídání vajec ptáků i plazů.
Před pářením kobry tohoto druhu provádějí zásnubní tanec. Samice bývají v tomto období velice agresivní. Kladou kolem 10-25 vajec. Vejce jsou kladena do dutin stromů, termitišť, skalních dutin, nebo samice mohou vytvářet vlastní hnízda.Doba inkubace je 55-70dní, kdy příznivá teplota pro inkubaci se pohybuje mezi 27-30°C. Mláďata jsou po vylíhnutí 25-40cm dlouhá a zcela samostatná. Do vylíhnutí samice zpravidla hnízdo chrání a pokud se kdokoli dostane do blízkosti hnízda, okamžitě útočí. Délky života tohoto druhu je poměrně dlouhá a v zajetí může být až 28 let.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Domes de Fabedougou - Burkina Faso
Domes de Fabedougou - Burkina Faso
zobrazení: 2976
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • louboutin:
  " yeezy boost 350 chrome hearts bracelet air max 270 air max 2018" (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • lebron 15:
  "jordan retro 11 m oncler jacket pandora jewelry < b>ralph lauren polo shirts" (Africká migrace do Evropy)
 • nabídka úvěru:
  "Potřebuješ půjčku? Nabízíme úvěr v rozmezí od 10 000,00 do 1 000 000,00 Kč s minimální dobou splatno . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • jordan retro 11:
  "air jordan Zapa tillas Converse jordan 11 nike basketball shoes" (Zde jsou sloni - Na sever!)
 • salomon running shoes:
  "jordan jordan retro fjal lraven kanken backpack adi das shoes" (Co jsme v Africe nezvládli aneb slepé uličky rozvojové pomoci. )

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2019.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC