Afrika Afrika  
Dnešní datum: 21. 02. 2018  
Fauna

* Kočkodan červenonosý (Cercopithecus erythrotis)

Vydáno dne 22. 05. 2013 (11088 přečtení)

Pralesní kočkodan obývající pralesy od delty Nigeru po horu Kamerun a na ostrově Bioko.Mapka kočkodan červenonosý Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Primates (primáti)
Podřád: Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád: Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď: Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď: Cercopithecinae (kočkodani)
Rod: Cercopithecus (kočkodan)
Druh: Cercopithecus erythrotis (kočkodan červenonosý)

Kočkodan červenonosý obývá lesy východní Nigérie, jihozápadního Kamerunu a území Rovníkové Guiney v deštném pralese na ostrově Bioko. Největší denzitity dosahuje v národních parcích Cross River, Korup a na ostrově Bioko v N.P. Pico Basile a v rezervaci Caldera de Luba. Vyskytuje se v prostředí nížinných deštných lesů a galeriových lesů.

Tělo je šedé, dorsální partie jsou olivově zelené. Faciální část hlavy a končetiny jsou při narození světle růžové, během ontogenese tmavnou, takže končetiny jsou černé, ústa a nos zůstanou růžové, okolí očí se přebarvuje do modrošedé, dle staří jedince však může vysvítat růžové zbarvení. Na čenichu mají červenou skvrnu, odtud i české pojmenování tohoto kočkodana, štětičky na uších jsou červené, odtud zase anglické pojmenování „Red-eared guenon“, srst na ušních boltcích je šedá, licousy a okolí úst je žlutobílé, spodní část licousů je černá, takže se zde vytváří dragounský knírek, na krku je ze bílý bryndáček. Abdominální partie jsou bílé až světle šedé. Končetiny jsou tmavě šedé. Ocas je delší než tělo, pokrytý zrzavě hnědou barvou. Pohlavní dimorfismus se projevuje velikostí, kdy samci dorůstají k 4kg, samice pouze 2,5kg.

Tento druh se rozeznává ve dvou poddruzích:
 • Kočkodan červenonosý biocký (Cercopithecus erythrotis erythrotis) – endemický poddruh na ostrově Bioko, dorůstá menší velikosti než pevninský poddruh, licousy a okolí úst jsou bílé. obrázky
 • Kočkodan červenonosý kamerunský (Cercopithecus erythrotis camerunensis) – žijící v lesích Kamerunu a Nigérie, dorůstá větší velikosti, licousy a okolí úst jsou pokryté žlutou srstí. obrázek

Kočkodan červenonosý vytváří menší smíšené skupiny obou pohlaví o velikosti od 10 do 30 členů. Samci mohou vytvářet bakalářské skupiny a žijící na okraji teritoria a v případě narušení stability tlupy, kdy dochází k rozpadu a mohou využít příležitost vytvořit vlastní skupinu. Mohou vytvářet smíšené skupiny s kočkodany bělonosými (Cercopithecus nictitans), kočkodany mona (Cercopithecus mona), mangabeji rudohlavými (Cercocebus torquatus) a guerézami.

O rozmnožování a potravních návycích toho není moc známo, ale předpokládá se, že platí to samé jako u typového druhu skupiny. Období říje je určeno dostupnosti potravy. Po pěti až šesti měsících samice rodí většinou jen jedno mládě. Laktace bývá průměrně kolem jednoho roku a matka o mládě do narození dalšího mláděte. Pohlavní dospělosti samci i samice dosahují mezi třetím a pátým rokem.


Kočkodan červenonosý

Obrázek: Kočkodan červenonosý (Cercopithecus erythrotis erythrotis ) v záchraném středisku CERCOPAN primate sanctuary v Nigérii (www.cercopan.org); Autor: LaetitiaC .

Aktivita je denní a svou potravu hledá především v pralesních porostech, ale i na zemi. Je převážně frugivorní. Nepohrdnou ani jinou rostlinou potravou, jako ovocem, listy a semeny stromů, ale i živočišnou, především hmyzem a menšími obratlovci. Potravu při svých nájezdech na plantáže ukládají do lícních torb a po opuštění pasoucích míst ji v klidu dožvýkávají.

Potencionálními predátory jsou kromě člověka krajty, orli korunkatí, šimpanzi a levharti. V rámci IUCN je kočkodan červenonosý hodnocen jako zranitelný. Největší hrozbou pro ně představuje ztráta původní lokality, spojená s nadměrnou těžbou dřeva. Na mnoha místech je loven jako bushmeat, což se též negativně podepisuje na jejich počtech, zejména na Bioku. Stavy však nejsou zatím kritické a proto i úsilí o zachování tohoto druhu není tak vysoké jako u jiných živočichů.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 58 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Súdánec v Chártúmu
Sudanian man
zobrazení: 2879
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Dostávám půjčku ve výši 3 000 000 Kč od senátora Petra Krajčoviče.:
  "Dobrí prátelé. Potrebujete ješte pujcku? Jmenuji se Daniela a chci, abyste vedeli, že Senátor Peter . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostávám půjčku ve výši 3 000 000 Kč od senátora Petra Krajčoviče.:
  "Dobrí prátelé. Potrebujete ješte pujcku? Jmenuji se Daniela a chci, abyste vedeli, že Senátor Peter . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Potrebujete urgentne hotovosť:
  "Moje meno je pani Patricia Kingsman sme nová legit lend veritelia z roku 2018 a radi pomôžeme akémuk . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC