Afrika Afrika  
Dnešní datum: 06. 12. 2019  
Prostředí

* Augrabies Falls

Vydáno dne 20. 03. 2013 (11205 přečtení)

Augrabies Falls jsou vodopády na řece Orange v Jižní Africe v blízkosti hranic s Namibií. Svou velikostí patří mezi největší vodopády světa. Bohužel leží mimo hlavní turistické trasy a navštívit je vyžaduje jisté odříkání. Cesta skrz Severní Kapsko má své kouzlo a polopouštní krajina vás uchvátí svou jednotvárnou krásou.Vodopády dostaly jméno z khoisanského slova "Aukoerebis" označující "velký hluk". Monumentalita krajiny i scenérie vodopádů kolem jsou srovnatelné s Viktoriinými vodopády. Augrabies Falls jsou hluboké 56 metrů a široké 24 metrů. Průměrný průtok Orange ve vodopádech je 313m3/s. Maximální zaznamenaný průtok byl 7 800 m3/s. Vše záleží na srážkových vodách padajících zejména na východní polovině Jižní Afriky!

Augrabies Falls

Kaňon řeky Orange pod vodopády je hluboký 240m, široký v nejširším místě 701m a je osmnáct kilometrů dlouhý. Působivost kaňonu vynikne při znalosti, že řeka vytvořila své údolí v tvrdé žule.

Vodopády leží ve stejnojmenném národním parku, který byl založen v roce 1966. Augrabies Falls National Park se rozkládá na ploše 820 km ² a rozprostírá se podél řeky Orange. K vidění jsou v parku nejen vodopády a fascinující hluboký kaňon řeky Orange či okolní polopouštní až pouštní krajina, ale i bohatá fauna a flóra. V okolí vodopádů žijí početní damani skalní (Procavia capensis), barevné ještěrky - plochoještěři (Platysaurus broadleyi), antilopy skálolezi (Oreotragus oreotragus), orli damaní (Aquila verreauxii), zebry Hartmannové (Equus zebra hartmannae), černí nosorožci, žirafy, levharti, karakalové a mnohé další druhy.

daman skalní (Procavia capensis)

plochoještěr (Platysaurus broadleyi)

Z rostlin je zajímavá obří aloe rozsochatá (Aloe dichotoma), která dorůstá výšky až 5 metrů. Z jejích větví si Sanové dělají toulce na šípy.
Do národního parku se platí vstup. Naleznete zde kemp i informační středisko, kde se dozvíte vše potřebného.

Při návštěvě parku byste neměli zapomenout vyšplhat na Moon rock - skalní masiv o výšce 30 metrů s výhledem na celý park. Moon rock opravdu svým tvarem vypadá jako měsíc, co narazil do země. Dále pak Swart Rante - vyvřelé černé kopce, soutěsku řeky Orange, respektive rozhledová místa Oranjekom & Ararat, která jsou ideálním místem pro sledování orlů damaních. Přibližně 6 kilometrů od vodopádu leží Echo Corner, kde je možné slyšet ozvěnu vodopádu.
Velkou výzvou je možnost absolvovat třídenní trekking po parku na jižní straně kaňonu - Klipspringer Hiking trek. Turista musí mít vlastní jídlo a spacák. Za využití cesty se platí a rezervace je nutná! Během letních veder od října do března je cesta uzavřena. "Český turista by cestu zvládl za den, ale byla by to velká škoda".

Kaňon řeky Orange - Augrabies Falls

Skála z formace Swart Rante

Oblast Augrabies Falls obývají lidé národa Nama, kteří patří (jako Sanové) původem mezi khoisany. Namové obývající kopulovité chýše známé jako "matjieshuise". Celá oblast je lidmi osídlena od doby kamenné. I dnes lze nalézt v okolí vodopádů kamenné nástroje pravěkých lidí.

Další pohled na Augrabies Falls
Užitečný odkaz: Augrabies Falls National ParkSouvisející články:
Mtarazi Falls (Mutarazi Falls) (13.04.2012)

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 34 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Jaromír Němec

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Zambie - Mosi-oa-Tunya
Ceratotherium simum simum - nosorožec tuponosý jižní
zobrazení: 1706
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC