Afrika Afrika  
Dnešní datum: 15. 11. 2019  
Fauna

* Kočkodan světlobřichý (Cercopithecus petaurista)

Vydáno dne 22. 08. 2012 (11674 přečtení)

Je nejpočetnějším druhem pralesního kočkodana v západní Africe.orientační mapka rozšíření Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Primates (primáti)
Podřád: Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád: Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď: Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď: Cercopithecinae (kočkodani)
Rod: Cercopithecus (kočkodan)
Druh: Cercopithecus petaurista (kočkodan světlobřichý)

Kočkodan světlobřichý se vyskytuje v primárních a sekundárních deštných lesích, galeriových pralesích a pobřežních mangrovech od Senegalu, při pobřeží Atlantického oceánu po území Beninu.

Patří do geneticky příbuzné skupiny kočkodana muido.
Vyskytuje se ve dvou poddruzích:

  • Kočkodan světlobřichý západní (Cercopithecus petaurista buettikoferi) – se vyskytuje na západ od řeky Cavally v Pobřeží Slonoviny.
  • Kočkodan světlobřichý východní (Cercopithecus petaurista petaurista) – vyskytuje se na východ od řeky Cavally v Pobřeží Slonoviny.


petaurista1

Obrázek: Kočkodan světlobřichý (Cercopithecus petaurista) v Monkey Forest Resort, Ghana.

V angličtině je tento kočkodan pojmenován podle bílé skvrny na nose (“Lesser spot-nosed monkey“), podle kterého je snadno zaměnitelný s kočkodanem bělonosým („Greater spot-nosed monkey“). Faciální část hlavy je až na výše zmíněnou skvrnu černošedá, okolo očí je bílý lem, tvořící jakési lyžařské brýle. Licousy jsou bílé, s černým pruhem. Neurocraniální část hlavy je pokryta žlutohnědou srstí. Abdominální partie, spodek ocasu, ventrální část krku a brada jsou sněhově bílé. Dorsální a laterální partie jsou šedohnědé. Končetiny šedé. Ocas je delší než tělo, průměrně 65cm, shora zbarvený žlutošedě. Pohlavní dimorfismus se projevuje velikostí, kdy samci dorůstají k 5kg, samice pouze 4kg. Délka těla se pohybuje od 35-60cm .

Kočkodan světlobřichý vytváří jednosamcové skupiny o velikosti od 5 do 40 členů, bývá zaznamenaná přítomnost i více dospělých samců. Většinou však ostatní samci vytvářejí bakalářské skupiny a žijí na okraji teritoria. Mohou žít sympatricky s kočkodany Campbelovými (Cercopithecus campbelli), kočkodany Dianinými (Cercopithecus diana) a s guerézami zelenými (Procolobus verus). Období říje je určeno dostupnosti potravy. Po pěti až šesti měsících samice rodí většinou jen jedno mládě. Laktace bývá průměrně kolem šesti měsíců a matka pečuje o mládě do narození dalšího mláděte. Pohlavní dospělosti samci i samice dosahují mezi třetím a pátým rokem. Dožívají se kolem 30 let.


petaurista 2

Obrázek: Kočkodan světlobřichý (Cercopithecus petaurista petaurista).


Aktivita je denní a svou potravu hledá především v pralesních porostech. Je nevybíravý a značně adaptabilní. Preferuje plody ovocných stromů, ale nepohrdne ani květy, listy, mízou, některými epifyty a může spásat i terestriální potravu. Významnou roli hrají v potravě drobní obratlovci a hmyz.

Vizuální komunikace je poměrně často užívána v ohrožení. Akustická komunikace je poměrně bohatá a zvukově se projevuje hlavně samec ve skupině.


petaurista 3

Obrázek: Kočkodan světlobřichý (Cercopithecus petaurista).


Potencionálními predátory jsou kromě člověka hadi, orli, šimpanzi a levharti. V rámci IUCN je kočkodan světlobřichý hodnocen na nejnižším stupni ohrožení. Největší hrozbu pro ně představuje ztráta původní lokality. Nejvíce byl zkoumán v souvislosti s ekosystémem v P.N. d´ Taï. Samce tohoto druhu vlastní od roku 2004 ZOO Bojnice.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 28 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Rovník
Rovník
zobrazení: 8002
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC